plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Obiektyw jest przymykany tylko przy wykonywaniu zdjęcia. Pozostały czas jest maksymalnie otwarty. Masz szkła ciemniejsze niż 5.6?
 
Sqeez  Dołączył: 15 Lip 2012
plwk napisał/a:
Obiektyw jest przymykany tylko przy wykonywaniu zdjęcia. Pozostały czas jest maksymalnie otwarty. Masz szkła ciemniejsze niż 5.6?


pod warunkiem ze szklo ma pierscien ustawiania przyslony z mozliwoscia ustawinie 'A'
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
plwk, no tak, coś rozkojarzony jestem :mrgreen:

Niestety AF w K-5 ze szkłami napędzanymi śrubokrętem nie jest wystarczająco precyzyjny i trzeba wspomagać się LV. Problemem jest podwyższone zapotrzebowanie na energię w tym trybie pracy, stąd chęć posiadania dobrej matówki z klinem i rastrem 8-)

Zastanawiam się teraz nad dwoma opcjami: K3 podstawowa lub w opcji z grid - mam notorycznie problem z utrzymaniem kadru w poziomie. Elektroniczna poziomica w K-5 niestety nie działa w mojej puszce jak należy.

No i czy naprawdę K3 w KatzEye i FocusinScreen to to samo?
 
maxis  Dołączył: 22 Paź 2008
Od roku używam K3 z FocusingScreen z klinem mikrorastrem i liniami. Nie wyobrażam sobie teraz powrotu do standardowej matówki. Linie są naprawdę bardzo pomocne. Nie rezygnowałbym z nich. Najmniej przydatny mikroraster. Ostrość zdecydowanie łatwiej i szybciej ustawia się na klinie. Przy okazji widać jak często myli się autofokus.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
maxis napisał/a:
...Przy okazji widać jak często myli się autofokus.

Właśnie, w tym miejscu można kontrolować pracę AF i nie strzelać niepotrzebnych zdjęć ;-) Linie mogą być bardzo pomocne dla poprawnego kadrowania. Masz KatzEye czy FocusinScreen, która będzie miała większe kliny, na pierwszy rzut oka K3.
 
maxis  Dołączył: 22 Paź 2008
Mam K3 z Focusing Screen. Katz Eye nigdy z bliska nie widziałem, więc nie wypowiem się na temat różnic. Klin standardowych rozmiarów. Nie przeszkadza ani w kadrowaniu ani w pracy AF.
Z matówki jestem zadowolony. Mogę śmiało polecić.
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
maxis napisał/a:
Nie przeszkadza ani w kadrowaniu ani w pracy AF.
W pracy AF to nawet nie może przeszkadzać, co najwyżej w pomiarze światła. Wiem że tu bywają problemy z niestandardowymi matówkami.
 
maxis  Dołączył: 22 Paź 2008
Wpływu na pomiar swiatła również nie zauważyłem.
 
menenke  Dołączył: 18 Sty 2010
Kupował ktoś ostatnio Katz Eye i sprowadzał ze stanów?
Wybieraliście opcję "International Post - $20 to $24 by Destination" czy "Express Mail International - $26 to $45 by Destination"?
Przy równie częstym użytkowaniu obiektywów typu SMC A 50 f1.7 i SMC DA 18-135 f3.5-5.6 lepiej doinwestować w optibrite czy sobie darować?
Rozumiem, że z optibrite trzebaby dodatkowo kompensować ekspozycję - to stała kompensacja o tę samą wartość czy zależnie od warunków?
 

Ghost Rider  Dołączył: 13 Lis 2012
Ja sprowadzałem, ale za pośrednictwem mieszkającego tam kolegi, co pozwoliło mi na niepłacenie haraczu. Wersja bez optibrite, niemniej przy punktowym pomiarze kompensacja w 90% (wciąż nie wiem, dlaczego nie w 100) konieczna.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Jeśli z matówką z klinem mam leciutki front focus (znaczy - muszę ostrzyć minimalnie dalej niż pokazuje klin - to front focus jest tak?), to czy dobrze rozumiem, że mogę albo wymienić fabrycznie zamocowany w aparacie dystans na dostarczony razem z matówką, albo, jeśli ten fabryczny też był cienki, w ogóle włożyć matówkę bez dystansu?
Tak rozumiem instrukcje z focusing screen, ale tam jakieś maszynowe tłumaczenie z chińskiego na angielski jest i wolę się upewnić, że dobrze rozumiem "co poeta miał na myśli"...
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
maxis napisał/a:
Od roku używam K3

To w końcu kiedy była premiera? :roll:
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
W tym wypadku K3 to oznaczenie nikonowskiej matówki.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
:idea:
 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
Założyłem przed chwilą, zakupioną do K5IIs standardową matówkę z klinem i mikrorastrem KatzEye. Zakłada się bajecznie prosto (zaledwie minutę) a widok jak w starym mechanicznym pudełku :-)
 
rudaa  Dołączyła: 06 Kwi 2013
A czy taką matówkę z klinem da się dostać gdzieś na polskich stronach? Bo szukam i szukam i doszukać się nie mogę niczego sensownego :-/ Ale że w temacie matówek jestem ciemna, to może po prostu źle szukam :oops: Ktoś kiedyś zamawiał takie cudo z jakiegoś polskiego sklepu?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To trzeba zamawiać bezpośrednio u producentów np. tu http://www.focusingscreen...1ef7433ef0fc97a
 
rudaa  Dołączyła: 06 Kwi 2013
plwk napisał/a:
To trzeba zamawiać bezpośrednio u producentów np. tu http://www.focusingscreen...1ef7433ef0fc97a

Dziękuję :)
A coś z takich matówek się nadaje http://www.foto-net.pl/sk...wki-Pentax.html ? Czy to nie to samo co matówka z klinem?

(Przepraszam za zapewne głupie pytania :mrgreen: )

EDIT: Hmm chyba to nie to samo :-D
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Te matówki, jak widać na obrazkach, nie są wyposażone w klin.
 
rudaa  Dołączyła: 06 Kwi 2013
plwk napisał/a:
Te matówki, jak widać na obrazkach, nie są wyposażone w klin.

Dzięki :) Tak czułam, że głupotę strzeliłam :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach