Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
A do jakiego korpusu matówki szukasz?
 
rudaa  Dołączyła: 06 Kwi 2013
Grzechotnik napisał/a:
A do jakiego korpusu matówki szukasz?

K-5 IIs :)
 

Fistasz  Dołączył: 02 Lut 2013
Witam
Szukam dobrej matówki do swojej k-5. Czy te ze strony http://www.focusingscreen...hp?cPath=25_113
wszystkie mają optibrite?
 

bilko  Dołączył: 27 Paź 2009
Fistasz napisał/a:
wszystkie mają optibrite?

optibrite to wynalazek katzeye
FS dobra jest np. K3, mam taką (z gridem), polecam
 

Fistasz  Dołączył: 02 Lut 2013
A czy nie jest zbyt ciemna?
 

bilko  Dołączył: 27 Paź 2009
Fistasz napisał/a:
A czy nie jest zbyt ciemna?

zbyt ciemna do czego?
sprecyzuj swoje oczekiwania
na moje potrzeby jest wystarczająca
 

Fistasz  Dołączył: 02 Lut 2013
Jak zapodam jakiś długi obiektyw z f 5,6 lub ciemniej to czy dostatecznie da się ustawiać ostrość, czy klin nie będzie czarny? Do jakiej przysłony ta matówka z FS jest w pełni przydatna i funkcjonalna?
 

bilko  Dołączył: 27 Paź 2009
dla otworu f5,6 i dla przyzwoitych warunków oświetleniowych daje się dość komfortowo ustawiać ostrość (założyłem specjalnie manualne 50mm), jednak ja wolę ustawiać ostrość dla obiektywu otwartego i przymykać do roboczej przed wykonaniem zdjęcia
 

Fistasz  Dołączył: 02 Lut 2013
Dzięki pikne za wyczerpującą odpowiedź. Można tą matówkę gdzieś w Polsce kupić czy tylko u nich na FS.com ?
 

bilko  Dołączył: 27 Paź 2009
w Polsce to czasem na tym forum ;-) z drugiej ręki, poza tym to tylko Tajwan, ale to nie jest problem, kupowałem już u nich ze trzy matówki, o ile dobrze pamiętam to niecały tydzień od zamówienia będzie u Ciebie, płatność np. paypal, cło itp to raz mi się trafiło, ale chyba dlatego, że kupowałem inne rzeczy zza oceanu
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
A czemu by miała byc ciemna?
Od lat 80 znacząco jaśniejszych matówek nie wymyślono.
Te z klinem i mikrorastrem są z reguły ciemniejsze niż te jednolicie gładkie, (ale tylko w obszarze mikrorastra i klina), a wszystkie są ciemniejsze względem tych przeznaczonych do astrofotografii które są prawie przejrzyste jak szkło ale do normalnych zdjęć się zbytnio nie nadają.

Matówki z klinem i polem mikrorastra są przeznaczone do szkieł do F5,6 i to jest górna granica. Do ciemniejszych szkieł lub obiektywów tele są przeznaczone inne matówki. Wykaz matówek do LX gdzieś już załączyłem proponuje się zapoznać.
 

Wichura  Dołączył: 22 Lip 2010
Ma ktoś może szablon matówki z K-5? Robię niedługo przeszczep i by się przydał.
 
Izap  Dołączyła: 24 Kwi 2014
Jaką polecacie matówkę do korpusu K200D i gdzie ewentualnie można kupić ???
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Mam pytanie odnośnie kompatybilności matówek - czy matówka od K10D, K20D albo K200D będzie pasowała do K-5?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Z K200D raczej nie będzie. Jest, zdaje się, mniejsza. Czy wszystkie Pentaksy z pryzmatami mają jednakowej wielkości matówki - nie wiem...
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Dzięki! Trochę szkoda :-/
 

Teos  Dołączył: 01 Lis 2010
Ja przełożyłem własnoręcznie dorabianą(dawca Minolta X-300) z K20D do K5 i pasuje.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Wymiarowo to może będą pasować, ale w oryginałach ten dzyndzel do chwytania pęsetą jest po innej stronie i ramka się nie zamknie po włożeniu takiej matówki. Chyba że go po prostu ściąć.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wymiarowo to zapewne są dwie grupy:
do body z pryzmatem,
do body z układem luster.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach