michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Masz rację. Jednak warto pomierzyć i przypasować bo nuż okaże się że wymiarowo może pasować, a wystarczy zeszlifować wystający dzyndzelek do chwytania. Jakoś mgliście pamiętam że chyba ta z K100D była wymiarowo zgodna z matówką z K-7 i K-5.
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Wymiary matówek wg jakiegoś chińskiego sklepu:
- Pentax K100D/K200D/K-m/K-x - 2.5 cm x 2.0 cm x 0.1 cm
- Pentax K10D/K20D - 2.6 cm x 1.8 cm x 0.2 cm
- Pentax K-7 - 2.6 cm x 1.8 cm x 0.1 cm
 

jaro63  Dołączył: 20 Sty 2013
Czy w K30 już ktoś matówkę z klinem zakładał ?

Czy to się naprawdę sprawdza ?
Czy nie ma problemu z FF/BF ?
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
cube007 napisał/a:
Wymiary matówek wg jakiegoś chińskiego sklepu:
- Pentax K100D/K200D/K-m/K-x - 2.5 cm x 2.0 cm x 0.1 cm
- Pentax K10D/K20D - 2.6 cm x 1.8 cm x 0.2 cm
- Pentax K-7 - 2.6 cm x 1.8 cm x 0.1 cm

Rzeczywiście, mocno chiński ten sklep. Pomierzone przeze mnie:
K100D/K200D/K-7? (nie jestem pewny, ale mam tak zapisane) - 26x18mm
K10D/K20D - 25x17,5mm
 
verc  Dołączył: 06 Sie 2012
Matówka do K-r (taka sama jak do K-x) z tego co pamiętam ma wymiary 18mmx26mmx1,35mm (lub 1,4mm). Pamiętam bo przycinałem. I na pewno była za mała do K-5. Może w Chinach mają inne miarki :-P
 
dzikits  Dołączył: 06 Cze 2011
Ja dociąłem do k30 od analogowego canona jakiegoś z klinem i rastrem. Jest minimalne przesunięcie ostrości względem klina ale tylko przy jasnym obiektywie f:1.4 to widać od f:2.0, f:2.8 już jest ok. Są spore przekłamania w pomiarze światła.
 

AJ  Dołączył: 03 Paź 2013
Mam w K-30 matówkę K3 z focusingscreen.com. Było minimalne przesunięcie ostrości, po wyjęciu oryginalnej metalowej podkładki i wsadzeniu dwóch cienkich przysłanych w zestawie jest ok. Ale w sumie to kosmetyka.
Klin działa z ciemnymi szkłami, w tym z 55-300. Wielkich różnic w pomiarze światła nie zauważyłem.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
To ja przy okazji zapytam o coś, o co już pytałem gdzie indziej, ale się nie dowiedziałem. Mianowicie: jak wyjąć tę cholerną oryginalną ramkę dystansową z K30? Z przodu lekko po lewej jest dzyndzel, który wygląda, że do tego służy, ale nie wiem, w którą stronę nim operować, a nie chcę za mocno pociągnąć w niewłaściwą.
 
superjachu  Dołączył: 26 Lut 2010
Od wczoraj ma nowy korpus pentaxa k3 (kumpel mi przywiózł z usa, wyszło w super cenie 930$ http://www.fumfie.com/product/ID1514C5/view/), jako że sporo mam starych szkieł z serii A i M to chciałbym kupić matówkę z klinem i mikrorastrem. Do tej pory w k20 męczyłem się ze standardową matówką. Wszystkie szkła poza manualnym zoomem mam dość jasne 2.8 w dól. Chciałbym się dowiedzieć czy matówka którą chce kupić K3 Focusing Screen (AF Frame/Grid) zaburza w jakiś sposób pomiar światła i/lub prace AF?
Pozdrawiam serdecznie
p.s z góry przepraszam że pytam, wiem że odpowiedzi na pytania które stawiam znajdują się na forum ale jakoś nie mogłem ich szybko odpleść a niestety nie mam teraz czasu przeglądanie godzinami forum, a chce szybko kupić matówkę
 

AJ  Dołączył: 03 Paź 2013
Bardzo prosto: odginasz dzyndzel i sama wypadnie. Dzyndzel jest po prawej.
Zdjęcie

Cytat
Chciałbym się dowiedzieć czy matówka którą chce kupić K3 Focusing Screen (AF Frame/Grid) zaburza w jakiś sposób pomiar światła i/lub prace AF?

Co do autofokusa - nie ma takiej możliwości bo czujnik jest pod lustrem a nie za matówką. Jeśli chodzi o pomiar światła to możliwe, że jakoś tam wpływa ale ja nie zauważyłem.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Dzięki. W takim razie chyba się za to w końcu wezmę, bo też mam matówkę z FocusingScreen i też muszę zmienić ramkę na cieńszą.

[ Dodano: 2014-07-03, 12:36 ]
PiotrR napisał/a:
Dzięki. W takim razie chyba się za to w końcu wezmę, bo też mam matówkę z FocusingScreen i też muszę zmienić ramkę na cieńszą.


edit:
Zrobiłem. Działa. Że też wcześniej nie przyuważyłem, jak ten dzyndzel połączony jest z łapką trzymającą ramkę... :oops:
 
seboc  Dołączył: 09 Sie 2008
superjachu napisał/a:
Od wczoraj ma nowy korpus pentaxa k3 (kumpel mi przywiózł z usa, wyszło w super cenie 930$ http://www.fumfie.com/product/ID1514C5/view/), jako że sporo mam starych szkieł z serii A i M to chciałbym kupić matówkę z klinem i mikrorastrem. Do tej pory w k20 męczyłem się ze standardową matówką. Wszystkie szkła poza manualnym zoomem mam dość jasne 2.8 w dól. Chciałbym się dowiedzieć czy matówka którą chce kupić K3 Focusing Screen (AF Frame/Grid) zaburza w jakiś sposób pomiar światła i/lub prace AF?
Pozdrawiam serdecznie
p.s z góry przepraszam że pytam, wiem że odpowiedzi na pytania które stawiam znajdują się na forum ale jakoś nie mogłem ich szybko odpleść a niestety nie mam teraz czasu przeglądanie godzinami forum, a chce szybko kupić matówkę


Ja kupilem matowke do K20d na ebay u jakiegos chinskiego sprzedawcy. Bylo kup teraz lub zaproponuj cene. Zaproponowalem 20€, tyle to wynioslo lacznie z przesylka. Matowka dziala poprawnie, jakichs wyraznych wad nie widze. Pewnie kilkakrotnie drozsze beda lepsze, ale nie mialem z nimi do czynienia i trudno mi sie wypowiedziec.
 
mbs  Dołączył: 02 Lis 2008
superjachu napisał/a:
Od wczoraj ma nowy korpus pentaxa k3....
jako że sporo mam starych szkieł z serii A i M to chciałbym kupić matówkę z klinem i mikrorastrem. ....
Wszystkie szkła poza manualnym zoomem mam dość jasne 2.8 w dól....


K-3 ma nieco lepszy pryzmat niż K-7 a w tym drugim zamiast matówki z klinem stosuję matówkę gładką ME-60 - oryginał Pentaxa. Przeczytałem opinię jakiegoś japońca, który twierdził, że miał dość klina i wszelkich linii zakłócających obraz w wizjerze i kupił ME-60...
Faktycznie ostrość ustawia się dokładnie nawet dla f=1.2, a jednocześnie dla ciemniejszych obrazów nie występuje niekorzystny obszar ciemnego koła w środku wizjera...
Zatem matówka z klinem tam, gdzie jest niezbędna, czyli w K10, natomiast do nowszych modeli o jasnych pryzmatach polecam matówki gładkie.
Ale uwaga - ich powierzchnie są niesamowicie delikatne - tak dalece, że dotknięcie paznokciem daje rysę!
 
czedek  Dołączył: 09 Lis 2011
czy ktoś korzysta z ? http://www.aliexpress.com...%2FKM%2FKX%2FKR proszę o opinie. Pozdrawiam w N. Roku
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
czedek, ja zaczynam.
Kupiłem jakąś tasiemkę do drukarki i czekam na dostawę. Zobaczymy jak to wygląda.
Paru znajomych twierdzi, że jest tam są pewniejsze transakcje niż na ebay (przy zakupach we wschodniej Azji).
 

Lustro  Dołączył: 10 Lip 2013
czedek napisał/a:
czy ktoś korzysta z ? http://www.aliexpress.com...%2FKM%2FKX%2FKR proszę o opinie. Pozdrawiam w N. Roku

Tak z ciekawości zacząłem przeglądać, wybrałem j. polski i czytam opis matówki z podwójnym ukośnym klinem:
"...Zawartość opakowania:
1x matówka
2x Pęseta (1 + 1 aluminiowy plastik)
2x Latex Finger łóżeczka dla dzieci ..." :mrgreen:
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
czedek napisał/a:
czy ktoś korzysta z ? http://www.aliexpress.com...%2FKM%2FKX%2FKR

Kupuje osprzęt do modeli latających i dochodzi bez problemu, czasem cło się przyczepi do droższych zabawek ale i tak taniej niż kupować w Polsce.
Ale matówkę bym sobie odpuścił, lepiej kupić ze starego ME i dociąć samemu.
 

Diamond32  Dołączył: 20 Sie 2007
Grzechotnik, jak można dociąć matówkę do np. K-30tki sprawnie, nie niszcząc jej?
 

Trurl1954  Dołączył: 19 Maj 2013
Chciałbym spytać, czy są matówki do K500?
Chciałbym mieć coś podobnego jak miałem
w Praktice w latach 60-tych. Teraz mam wzrok
mocno osłabiony z powodu cukrzycy i mam
coraz większe problemy z ostrzeniem.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach