Maxi 7  Dołączył: 07 Mar 2007
z 18-200 rezygnuję całkiem. Chodzi mi o to czy kupić sigmę 17-50 za czapkę pieniędzy , czy wejść w stałki.
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
Hmm.. A wolisz lody czekoladowe, czy sałatkę śledziową? ;-)
Moje podejście to szkło pokroju S 17-50 jako uniwersalny zoom ( u mnie *16-50) i stałki do zastosowań specjalnych. W wariancie mini - S17-50 + stałka - portretówka.
 

Afer  Dołączył: 24 Sty 2014
To i ja dodam swoje trzy grosze.
Uzywam Tamrona 17-50 jako podstawowy obiektyw. Do tego Pentax 55-300 jako szkło "reportażowe" plus stałka Ashanti 50 (efektywnie 75) portretowa i druga stałka Kiron 28, do tego wszystkiego Auto Revuenon 200 (efektywnie 300) i na razie czuje się zaspokojony obiektywowo.
Wg mnie dwa zoomy + stałka 50 (75) podane powyżej to znakomity zestaw podstawowy.
 
bzyku.b  Dołączył: 29 Paź 2013
Skorzystałem z ceny i kupiłem Sigmę.
Z mim K-30 brak FF/BF. Zdjęcia ostre od 2.8, bardzo przyjemna plastyka. Zestaw zyskał na wadze - Sigma waży trochę ponad 0,5kg. Pierścień zmiany ogniskowej kręci się w odwrotną stronę ale zaczynam się przyzwyczajać. Sigma zmieniła DA18-135 i puki co nie żałuję (pewnie zacznę jak 50mm zrobi się za mało). W porównaniu do DA18-135 w kiepskich warunkach oświetleniowych AF jest mniej celny, częściej błądzi. W normalnych warunkach jest super.
Jeszcze jedna ważna rzecz, Sigma z racji średnicy zasłania częściowo światło lampki wspomagania AF, z bliższej odległości nie mamy szansy skorzystać z tego dobrodziejstwa.
 
mdfan  Dołączył: 09 Lis 2008
espresso napisał/a:
Zacznij od Sigmy, póki jest dostępna (najlepszy w historii stosunek cena/jakość).

Dlaczego "póki" ? Według moich informacji Sigma nie zamierza przestać produkować tego obiektywu. Inna sprawa czy cena nadal będzie taka sama.
 
Escaflowne  Dołączył: 29 Kwi 2014
A ja kupiłem te "cudo" i żałuję. Drugi raz bym zdecydowanie nie kpił.
 
j@m@l  Dołączył: 05 Lip 2010
Escaflowne napisał/a:
A ja kupiłem te "cudo" i żałuję. Drugi raz bym zdecydowanie nie kpił.



skoro tak krytykujesz to chociaż powiedz co Ci się nie podoba ??
 
Escaflowne  Dołączył: 29 Kwi 2014
Mydło na krótkim końcu. Na długim ostrość - klękajcie narody. Ale na krótkim słabiutko niestety.. :(
 
KaBor  Dołączył: 08 Wrz 2011
Kalibracja by pomogła
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
Escaflowne, wyślij z body do kalibracji. Zmienisz zdanie :)
 
texmark  Dołączył: 05 Maj 2014
Sigma 17 - 50
Kupilem Sigme 17-70 C ver. i po 3 tygodniach oddalem i jestem teraz posiadaczem Sigma 17-50 2.8. Zupelnie fajny obiektyw i moge na prawde goroco polecic. Cena tez jest atrakcyjna .
 
dr_Fell  Dołączył: 30 Sie 2008
Witajcie,

W części sklepów - w tym w Euro, w którym zastanawiałem się nad zakupem, Sigma do Pentaxa ma krótszą gwarancję (2 lata zamiast 3) niż w innych systemach. Wiecie czym to może być spowodowane ?
W części sklepów jest podobnie (Pentax - 2 lata), w części - 3 lata, niezależnie od systemu. Czy to Euro daje ciała, czy Sigma faktycznie dla naszego systemu daje mniej gwarancji, a część sklepów to przeoczyła ?
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
dr_Fell, chodzi Ci konkretnie o Sigmę 17-50? Gwarancji udziela dystrybutor na następujących warunkach:
Cytat
Obiektywy profesjonalnej serii EX objęte są standardowo 3-letnią gwarancją z opcją odpłatnego wydłużenia o kolejne 2 lata. Łączny okres opieki gwarancyjnej na obiektywy profesjonalnej serii EX wynieść może łącznie 5 lat.

Wszystkie pozostałe obiektywy objęte są standardowo 2-letnią gwarancją z opcją odpłatnego wydłużenia o kolejny rok. Łączny okres opieki gwarancyjnej na podstawową serię obiektywów wynieść może łącznie 3 lata.

Może niektóre sklepy sprowadzają sprzęt z zagranicy, wtedy dają gwarancję sprzedawcy (właściwie chodzi o niezgodność towaru z umową) na dwa lata. A może to po prostu błąd w opisie.
 
dr_Fell  Dołączył: 30 Sie 2008
Tak, o 17 - 50. Wysłałem zapytanie do Euro o tą gwarancję.

Mam jeszcze jedną wątpliwość (nie do końca wiem jak to jasno napisać).
Być może będę kupował wysyłkowo i nie wiem, czy będę miał możliwość sprawdzenia przed zakupem. W Euro też pewnie nie dadzą podpiąć. Czy jeśli szkło po zakupie będzie wymagało kalibracji pod moją puszkę, to czy po skalibrowaniu pod tą konkretną puszkę ono będzie miało mniejsze szanse na poprawną współpracę z innymi puszkami, niż szkło, które nie wymagało kalibracji, czy taką samą ?


EDIT: Czy faktycznie przestają je produkować? Czy dobrze rozumiem, że zastępują je jakąś słabszą linią?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
dr_Fell napisał/a:
W Euro też pewnie nie dadzą podpiąć.

Mi dawali podpinać i testować.
 
dr_Fell  Dołączył: 30 Sie 2008
Obecnie jest tylko na zamówienie, więc pewnie nie da rady - chyba że "pudełkowy" stan umożliwia rozpakowanie i sprawdzenie obiektywu bez naruszenia opakowania - wtedy miałbym 10 dni na sprawdzenie i ew. oddanie przy zakupie na odległość ?

A jak z kalibracją - czy szkło, które wymaga kalibracji "pod korpus" to szkło, które z założenia będzie potem też gorzej pracowało z ew. kolejnym, nowym body, czy też nie ma tu reguły ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ja zamawiałem i testowałem gdy przyszły. Nie ma obowiązku kupna mimo, że się zamówiło.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
dr_Fell napisał/a:
Obecnie jest tylko na zamówienie

To nie ma znaczenia. Jeśli kupujesz na odległość, niezależnie czy z magazynu, czy na zamówienie, masz co najmniej ustawowe 10 (niedługo 14) dni na odstąpienie od umowy bez podawania przyczyny. Jeśli chodzi o odbiór w sklepie, to zależy od sprzedawcy, ale, jak już napisał plwk, złożenie zamówienia nie jest jednoznaczne z zakupem, chyba że zapłacisz z góry, ale przy odbiorze osobistym rzadko się tak robi.
 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
bakulik napisał/a:
Jeśli chodzi o odbiór w sklepie, to zależy od sprzedawcy

Nie,
zgodnie z prawem liczy się moment zakupu, a nie miejsce odbioru,
część sklepów które ograniczały klientom możliwość zwrotu towaru tylko dlatego, że towar zakupiony przez internet odbierali osobiście, została już ukarana przez UOKiK,
chociażby morele.net ..
 
krzysiekA2 Dołączył: 27 Sie 2006
Ja już chyba 3 tydzień czekam aż mi Euro łaskawie ściągnie te szkło. W każdym razie zamówienie nie jest jednoznaczne u nich z zakupem. Można zobaczyć zabawkę, sprawdzić i zdecydować nawet po kilku dniach. Obiektyw powinien na nas czekać bezpiecznie niedostępny dla innych klientów. Euro wysyła maila o kończącym się okresie rezerwacji. Chociaż wszystko pewnie i tak zależy na kogo się w sklepie trafi...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach