dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
siwyyy77 napisał/a:
raczej przysunąć ;-)

Też tak pomyślałem, ale chyba coś mi się pomieszało. :-) To przez to, że głębia ostrości jest krótsza dla dłuższych ogniskowych...
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
U mnie sprawa się zakończyła. Sprawdziłem korpus kolegi - wynik jest FF (korpus był kupiony w USA), a także dwa korpusy w sklepie, gdzie kupiłem moją kadyszkę - jeden z nich również miał FF, w drugiej puszce natomiast - jest ok. Wymieniłem korpus na nowy bez żadnych problemów.
Ufff....
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
A ja dzisiaj tylko sie utwierdziłem w przekonaniu, że jest coś na rzeczy z położeniem/wielkością czujnika AF - a pomogła mi w tym matówka z klinem, bo mogłem od razu w wizjerze ocenić celność AF. Testowałem FA 50/1.4 na pionowej krawędzi budynku i przy idealnie centralnym kadrowaniu był FF lub BF (nie pamiętam). Przy przesunięciu aparatu nieco w lewo było w punkt za każdym razem.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
A żeby było śmieszniej, to wszystko można regulować - zarówno położenie czujnika, jak i wskaźników wyświetlanych na matówce, a także offset dla każdego z czujników z osobna. Można to zrobić idealnie i są do tego odpowiednie urządzenia, tylko wygląda na to, że w fabryce zwyczajnie nie mają czasu...
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Cytat
Przy przesunięciu aparatu nieco w lewo było w punkt za każdym razem
.
To znaczy, że zmieniłeś kąt położenia aparatu względem tej ściany? Bo nie rozumiem...
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Marcinicus napisał/a:
Cytat
Przy przesunięciu aparatu nieco w lewo było w punkt za każdym razem

To znaczy, że zmieniłeś kąt położenia aparatu względem tej ściany? Bo nie rozumiem...
Ściana była ode mnie oddalona o kilka metrów. Po prostu trzymając aparat przy oku, nieco przekadrowałem w lewo (tak, że krawędź była ciągle w obrębie kółka z klinami, tak gdzieś w 1/3). Teoretycznie rzecz ujmując - kąt się zmienił, ale bardzo niewiele.
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
U mnie natomiast stwierdziłem inną rzecz: aparat wykazuje lekki FF kiedy manualnie ostrzę pierścieniem W PRAWO. Kiedy ostrzę W LEWO ostrość ustawiona jest idealnie. Oczywiście korzystam z potwierdzenia ostrości.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Marcinicus napisał/a:
U mnie natomiast stwierdziłem inną rzecz: aparat wykazuje lekki FF kiedy manualnie ostrzę pierścieniem W PRAWO. Kiedy ostrzę W LEWO ostrość ustawiona jest idealnie. Oczywiście korzystam z potwierdzenia ostrości.


Ogólnie ciężko jest ostrzyć przy otwartych obiektywach, potwierdzenie działa jak najbardziej ok, ale jest takie coś jak bezwładność układu. Kręcisz pierścieniem ostrości, słyszysz pika że ostrość jest, twój mózg wysyła sygnał do ręki żeby już nie kręcić, i ręka nie kręci, ale zanim zacznie nie kręcić już jest po ptokach. Jeśli aparat pozwoli wyzwolić migawkę, a przysłona jest w miarę wysoka (ciemna) to zdjęcie będzie ok.
Różnie wygląda ta bezwładność przy różnych szkiełkach.
Z mojej szklarni najgorsze do manualnego ostrzenia są DA 18-55, i pentax 80-200, pierścienie ostrości chodzą lekko jak pociąg na poduszkach magnetycznych, znacznie lepiej ostrzy się sigmą 80-200, a miodzio to 50/2, trzeba się nieźle nakręcić by ostrość zgubić.
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Cytat
Ogólnie ciężko jest ostrzyć przy otwartych obiektywach, potwierdzenie działa jak najbardziej ok, ale jest takie coś jak bezwładność układu.


Tak, jednak ja mam już jakieś doświadczenie w robieniu manualem na pełnej dziurze i zawsze potwierdzenie ostrości dawało dobre rezultaty. Sprawdziłem osobiście 3 puszki k10d Każda dawała ten sam rezultat - przy kręceniu pierścieniem ostrości w lewo - wyraźny FF, w prawo - ostrość nastawona idealnie.

Macie coś takiego???
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Marcinicus napisał/a:
przy kręceniu pierścieniem ostrości w lewo - wyraźny FF, w prawo - ostrość nastawona idealnie.

Ja robiłem test M50/1.7 na pełnej dziurze, statywie i wydruku do sprawdzania błędów AF. Wyszło, że kręcenie w lewo i w prawo dawało takie same rezultaty w potwierdzaniu ostrości. Różnica była praktycznie niezauważalna. Oczywiście, ostrzyłem powoli, spokojnie i bacznie oberwowałem, czy jest już ostrość.
 
xander  Dołączył: 06 Kwi 2008
Witam.
Podepnę się do tego wątku ze swoim k200d. W testach na tekstach i karcie z podziałką wykazałem, niestety,że moja k200d ma FF. Jeśli nie robię fotek z ogniskową 55mm i małą głębią ostrości (pełna dziura i mała odległość) na zdjęciach prawie tego nie widzę, jednak na testach i fotkach bliskich obiektów mankament jest zauważalny.
Podobny problem widzę kiedy nakładam Porsta 135mm, f2,8. Tutaj przy ostrzeniu manualnym i korzystaniu z potwierdzenia ostrości aparat również wykazuje FF. Kiedy ignoruję potwierdzenie ostrości i delikatnie ustawiam ostrość na dalszą odległość niż sugerowana przez zielony wielokąt osiągam lepszy wynik. (niestety przy potwierdzeniu ostrości widzę FF na fotografiach)
Mam pytanie: wysyłać już teraz aparat z kitem do kalibrowania w Apollo, czy też poczekać na zakup fa50mm,f1/4 (który i tak planuję) i z nim kalibrować obiektyw w Apollo (jaśniejszy, dużo mniejsza GO na pełnej dziurze, łatwiej ujrzeć ewentualne FF lub BF)??


Dzięki za pomoc.

Xander
 

sebmet  Dołączył: 27 Gru 2007
Witam.
Drodzy Forumowicze.

W dniu dzisiejszym przyjrzałem się fotkom ze stałki SMC PENTAX-FA 1:1.7 50mm i wygląda, że lekko przestrzeliwuje. Więc dla tego po bezowocnych poszukiwaniach na forum zdecydowałem się poprosić o link'a do instrukcji i planszy pomiarowej tegoż zjawiska.
Przepraszam jeśli uznacie to za obiboctwo ale szczerze tego szukałem.
Proszę o pomoc.

Pozdro
Sebmet
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
sebmet napisał/a:
W dniu dzisiejszym przyjrzałem się fotkom ze stałki SMC PENTAX-FA 1:1.7 50mm i wygląda, że lekko przestrzeliwuje.
Robiłeś próby ze statywu ?

tutaj masz link.
 

sebmet  Dołączył: 27 Gru 2007
Dzięki za szybką odpowiedź i pomoc. :-B

Fotki robiłem z ręki krewetce w AQA czas migawki to 1/60 w obiektywie ostrzyło teoretycznie na jej głowę, a na fotkach ostrość była na ogonie, jak przeszedłem na ostrzenie z ręki fotki były ostre na jej głowie. I to jest powód dla którego mam zamiar przeprowadzić test.
Jeśli masz jakieś dobre rady do przeprowadzenia testu to chętnie przyjmę.

Pozdro
Sebmet
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
sebmet napisał/a:
Jeśli masz jakieś dobre rady do przeprowadzenia testu to chętnie przyjmę.
Wszystko masz w linku, jak to przeprowadzić. Ale moja rada, to po prostu porób trochę fotek, takich zwyczajnych.
 

sebmet  Dołączył: 27 Gru 2007
[/quote]Wszystko masz w linku, jak to przeprowadzić. Ale moja rada, to po prostu porób trochę fotek, takich zwyczajnych.[/quote]

Staram się robić ich jak najwięcej w każdych warunkach oświetleniowych, bo uważam, że to najlepszy sposób na oswojenie się ze sprzętem i jego nauki.

Pozdro
Sebmet
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
hejka

szybkie pytanie - dziś odebrałem FA 50mm 1.4 i chciałbym się dowiedzieć czy nie mam problemów z ff/bf

nie mam póki co statywu, więc nie robiłem testu z kartką, tylko z 2 oddalonymi od niebie o 5-7cm kapslami

odległość od obiektywu do zielonego kapsla to circa 48cm

czy na podstawie tych zdjęć ktoś mi może powiedzieć czy ostrzy mi prawidłowo?

Oprócz tego jak w przyszłym tygodniu będe miał statyw, to zrobię miarodajniejsze testy, ale chciałbym tak na szybko :)

zdjęcia robione z f1.4, z włączoną lampą błyskową - czas 1/60s



ostrość celowałem w przednią "ściankę" każdego z kapsli :)
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Nie jest źle. Może lekki FF, ale sprawdź to faktycznie ze statywem.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
tak też miałem nadzieję że nie jest najgorzej - i tak AF spisuje się lepiej niż gdy ja próbuję złapać ostrość na MF

no ale po teście ze statywem to się uspokoję pewnie ;)

choć przez te kilka godzin zanim podpięłem obiektyw do body, to się zastanawiałem cały czas czy będę miał kłopoty z tym obiektywem czy nie :)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
opiszon napisał/a:
tak też miałem nadzieję że nie jest najgorzej
Porób normalne zdjęcia i wyrób sobie zdanie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach