matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
pawel_swinarski, siły wiele nie trzeba ;-) Ale ja nie wyciągam całego, później ciężko się nawija, skręca itd.. masakra :-) Odwijam kawałek i nakręca, odwijam i nakręcam.. Pamiętam jak na początku byłem młody i głupi. Kupowałem kodaki academic i wciągałem je do końca. Otworzyć te puszeczki to była pierwsza misja, bo trzeba było wbić palce do środka i walczyć jak lew ;-) A później męczyć się z długim, skręcającym się filmem :->

Później zacząłem kupować fomy, których kapselki łatwo schodziły, a później przestałem wciągać film do końca :-P :-D
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ja wyjmuję film z kasetki, odwijam w dłoń i nawijam do koreksu zaczynając od końca który był na szpulce.
 

pawel_swinarski  Dołączył: 06 Lis 2008
hmm ale nie wiem czy dobrze zrozumieliście, chodzi mi że już mam w koreksie, wywołałem i chcę wyciagnac film z tej rolki/szpuli czy jak to nazwać :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zdejmuję górną spiralę i odwijam film z dolnej.
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
pawel_swinarski napisał/a:
jak wyciągacie film ze szpuli

jeśli pytasz o szpulę z koreksu, to ja po prostu rozkręcam szpulę na 2 części

a jeśli o to, co pisze plwk, to ja zaokrąglam wystający kawałek nożyczkami wcześniej i wsuwam do szpuli koreksu bezpośrednio z kasety, koniec urywam palcami
w efekcie nie potrzebuję w koreksie nożyczek

[ Dodano: 2009-02-06, 19:39 ]
aa, teraz widzę, czyli wariant 1 :-)

[ Dodano: 2009-02-06, 19:40 ]
plwk napisał/a:
odwijam w dłoń i nawijam do koreksu zaczynając od końca który był na szpulce

a czemu tak?
 

pawel_swinarski  Dołączył: 06 Lis 2008
wczoraj zamowilem dzis przyszedl (rekord?) mi paterson no i nie wiem wlasnie czy te szpule się jakos rozdzielają :) nie chce ich połamać :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Film od strony szpulki był ciaśniej zwinięty i łatwiej się wkręca w spirale koreksu.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
pawel_swinarski, gdzie kupowałeś? bo się czaję ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ja mam stary PZO i tam szpula jest rozbieralna.
 

pawel_swinarski  Dołączył: 06 Lis 2008
no w czarno-białe, ale musisz wziac za pobraniem aby bylo szybciej
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
pawel_swinarski, dzięki.. ale w tym miesiącu foto zakupy poszły... a w zamian mam kanałowe leczenie zęba prawdopodobnie źle niegdyś zaplombowanego.. :-/ droga i bolesna impreza. W sam raz na sesje :evil:
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
pawel_swinarski napisał/a:
nie wiem wlasnie czy te szpule się jakos rozdzielają :) nie chce ich połamać :)

na 100% się rozbierają, w moim Patersonie przekręcam górną w prawo do oporu i wtedy trochę mocniej trzeba, KLIK i się rozbiera

[ Dodano: 2009-02-06, 20:00 ]
muszą się rozbierać, bo jakbyś ją przerobił na 120?
 

motaba_virus  Dołączył: 16 Mar 2008
wiecie moze jakie szpule wchodza do Jobo 1520? tylko te z systemu 1500 czy jakies inne tez da sie upchnac?
 

DrEwNiAK  Dołączył: 29 Sty 2008
To i teraz ja jestem na etapie wyboru koreksu! :-)
Z moich obserwacji wynika, ze ten bedzie dobry: http://www.czarno-biale.p...roducts_id=1059 . Zastanawialem sie jeszcze nad wersja na jeden film. Sadze, ze nie bede w najblizszym czasie wolal i tak ze sredniego, tylko maloobrazkowe.
Do tego jakis termometr.

Mozna gdzies w Krakowie kupic wywolywacze? Po jakichs rozsadnych cenach czy lepiej od razu z Koreksem? Zdecydowalem sie na XTOL'a.
Pozdrawiam
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
DrEwNiAK, bierz na dwie szpule, ja zawsze wołam filmy parami > oszczędność czasu i często chemii jeśli robi się koncentraty - polecam ze względu na konieczność przechowywania jednej niewielkiej butelki zamiast kilku litrów mikstury.
 

DrEwNiAK  Dołączył: 29 Sty 2008
Ok.
Jeszcze takie pytanie:
http://www.czarno-biale.p...products_id=826
Tutaj, ten brać?
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Zobacz jeszcze cenę na fotonegatyw.pl Ja mam koreks Kaisera i jestem z niego bardzo zadowolony, filmy wchodzą w szpule jak w masło i o ile pamiętam to był tańszy od Patersona.
 

motaba_virus  Dołączył: 16 Mar 2008
DrEwNiAK, rzuc jeszcze okiem na alledrogo bo tam sporo tego jest, moze cos ciekawego znajdziesz...
 

mian  Dołączył: 07 Lut 2008
Odnośnie dwóch ostatnio rozważanych koreksów.. oba miałem i oba są świetne.

Ale.. :evilsmile:
Do kaisera jednak łatwiej wkręcało mi się filmy. W patersonie czasem potrafi mi się zaciąć.. nie wiem o co chodzi ale zdarza się to wyłącznie na neopanach, za to kodaki idą prawie bez kręcenia. Może to tylko mój egzemplarz, a może ze mną coś nie tak ;-) Ciekaw jestem czy ktoś jeszcze miał podobne doświadczenia.
Nie pamiętam aby jakikolwiek film zaciął mi się w kaiserze.

Paterson za to zużywa mniej chemii. Do kaisera zalewałem 400ml na film, do patersona zalewam 300ml. Co prawda na koreksach podane są ciut mniejsze wartości, jednak jako że koreks zwykle stawiam w zlewozmywaku który ma nierówne dno, to na wszelki wypadek zaokrąglam ilość wywoływacza w górę.

Mimo wszystko używam obecnie patersona i nie zamierzam go oddawać, ale do kajzera czuję pewien sentyment ;-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Ja polecam Jobo 1520 (na 2 filmy - w tym średnie). 2 filmy potrzebują 500ml.

Filmy dobrze się ładuje.

Jest szczelny, więc polecane bełtanie działa.

No i można go w przyszłości wykorzystać do systemu procesorowego.

Minus: drogi.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach