Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Ja swego czasu, na prośbę Tref'a, adminowałem (zdecydowanie za duże słowo) galerii P@PL, ale nie dam sobie głowy uciąć czy jeszcze nie za czasów "osw", nie pamiętam. Jedyne, co starałem się robić, to kontrolować czy nie jest przekraczany limit "1 zdjęcie na tydzień".
Nie podołałem - "czy mogę jedno w niedzielę, a kolejne już w poniedziałek?", "a jak ja mam tryptyk?", "wrzuciłeś na raz 17 fotek, wybierz jedno, bo inaczej ja to będę musiał zrobić" (...zrobiłem), "czy jak nie wystawiałem zdjęć przez dwa tygodnie, to potem mogę od razu wstawić trzy?" - itp, itd.

Skończyło się jakąś spinką na forum, aż poprosiłem wujcia Spinnera o wsparcie "werbalne", bo w pewnym momencie odniosłem wrażenie, że obrażać to się każdy potrafi, ale spojrzeć krytycznie, ba - nawet po prostu poddać regułom galerii - to już prawie nikt.

Przeleciałem po fotoprezentacjach i przyznam, że nie starczyłoby mi sił, żeby wszystko komentować na w miarę równym poziomie - podziwiam za to benedyktyński upór paru osób ;]

Może zamiast galerii / fotoprezentacji - niech każdy zainteresowany "założy se coś" w necie i potem tylko wrzuca info o nowych zdjęciach + ew. link.
Pewnie zaraz podniosą się głosy, że nie każdy potrafi, ale cóż... Przynajmniej jak ktoś zacznie wrzucać setkami zdjęcia pociechy jako portretowe i fotki z wakacji jako "landszafty", to przynajmniej nie pójdzie to na konto P@PL ;]
A dyskusję można prowadzić nie tylko na forum, nie?
 

iczek  Dołączył: 21 Kwi 2008
jorge.martinez napisał/a:

To jest jasne. Ale nadal nikt nie znalazł odpowiedzi na 2 argumenty przeciw:
1. Taka galeria musi być wyłaniana celowo, a nie demokratycznie.
2. Nie ma osoby i woli osoby/ osób, które robić by miały to, co jest w punkcie nr 1.


Ad. 2
Ja Wam mogę opiniować zdjęcia takie przed umieszczeniem :)
Za darmo :)
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
iczek napisał/a:
Ja Wam mogę opiniować zdjęcia takie przed umieszczeniem :)
Za darmo :)
bardzo mieszasz z błotem? ;-)
 

Tequila  Dołączyła: 12 Cze 2010
Jest tak dużo galerii internetowych, że nie sposób je wszystkie wymienić...
Myślę, że dobrze na forum jest jak jest, a kto ma potrzebę "galeriowania się" może poszukać jakiegoś zakątka dla siebie, może zaprosić tam innych użytkowników z forum...
Tutaj taka opcja zrobi tylko niepotrzebny bałagan, kolejne kłótnie i spiny...
 

68h4d  Dołączył: 14 Gru 2009
Tequila napisał/a:
Jest tak dużo galerii internetowych, że nie sposób je wszystkie wymienić...
Myślę, że dobrze na forum jest jak jest, a kto ma potrzebę "galeriowania się" może poszukać jakiegoś zakątka dla siebie, może zaprosić tam innych użytkowników z forum...
Tutaj taka opcja zrobi tylko niepotrzebny bałagan, kolejne kłótnie i spiny...


Do identyfikatora na serwisie "flogopodobnym" dodać np: #_@*-Pentax, do tego miesięcznie/tygodniowo można by oceniać osiągnięcia\nominacje w dziale podobnym do "RAW Challenge" . To by chyba wystarczyło ;)
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Takie głupie pytanie.
Co stoi na przeszkodzie, co Wam jakoś bardzo przeszkadza w wystawianiu zdjęć w Fotoprezentacjach? Wystawianiu a także dyskutowaniu czy ocenianiu zdjęć, czy jak kto woli, autorów?
A jeśli ktoś chce mieć więcej niż tylko swoje wątki to co stoi na przeszkodzie w wykorzystaniu tak wielu już dostępnych miejsc w sieci? Bloga każdy se może założyć, galeriowych portali też od czorta. Po kiego grzyba tak niezbędny do życia jest kolejny twór? Tym bardziej, że patrząc po tym co się dzieje w Fotoprezentacjach to twór ledwie żywy i nie wiem czy do końca wartościowy...
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Myślę Arti, że tu chodzi o jakieś poczucie wspólnoty. I jak już stwierdziłem - głosowałbym za powstaniem galerii, ale do tego najpierw powinniśmy zdecydowanie podnieść poziom prac pokazywanych w Fotoprezentacjach. No i przede wszystkim zacząć pokazywać te zdjęcia...
 

komisarz  Dołączył: 09 Maj 2011
Arti napisał/a:
tym bardziej, że patrząc po tym co się dzieje w Fotoprezentacjach to twór ledwie żywy i nie wiem czy do końca wartościowy...


Jako osoba, która założyła ten wątek spieszę sprostować - nie chodzi o galerię jako taką, naprawdę mam świadomość, że takowe istnieją w sieci, ale właśnie o, może trochę sztuczny, sposób na rozruszanie tego tworu.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
komisarz napisał/a:
Jako osoba, która założyła ten wątek spieszę sprostować - nie chodzi o galerię jako taką, naprawdę mam świadomość, że takowe istnieją w sieci, ale właśnie o, może trochę sztuczny, sposób na rozruszanie tego tworu.

Obawiam się, że nie tędy droga.
Swego czasu bardzo mocno walczyłem o zmiany w dziale, w którym pokazywaliśmy zdjęcia, sądząc, że to zmieni ten dział, podniesie poziomi, ożywi itp.
Duża część moich postulatów po jakimś czasie weszła w życie. Ale okazało się, że się myliłem. Nadal uważam, że zmiany były na lepsze, ale cel jaki w nich pokładałem nie do końca został osiągnięty.
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
Sporo pisze się w tym wątku o słabym poziomie prac w fotoprezentacjach, co miałoby być rzekomą przyczyną słabości tego działu w ogóle.
Lecz zastanówcie się, czy tak jest rzeczywiście. Nakręca się jakieś wymagania i oczekiwania nie bacząc na prosty fakt, że to jest stworzone dla forumowiczów, przez nich uprawiane i nie odbiegające od ich poziomu.
Skąd nagle więc te wymagania? Czy są tu jacyś wybitni artyści?
Są forumowicze, dla których z jednej strony jest to rodzaj zabawy, uczestnictwa, a także w wielu wypadkach nauka. To nie jest jakaś wysmakowana i wyciągnięta nad poziomy galeria, tylko prace użytkowników forum i na poziomie takim, na jaki ich stać.
Problem leży właśnie jedynie w chęci uczestnictwa. Lecz o to coraz trudniej i jedną z przyczyn może być to, że (jak choćby i w tym wątku) pisze się o artystycznej mizerii i ogólnie słabym poziomie prezentowanych zdjęć. Do tego dochodzą (jeśli już się pojawiają) komentarze, jakby z innego świata wzięte - wydawałoby się, że ich autorzy funkcjonują na jakimś wyższym szczeblu, są wybitnymi fotografami i znawcami, często bezwzględnymi dla potknięć innych, niedoróbek, a czasami wręcz braku talentu, że tak to nazwę.
Ale tacy są właśnie użytkownicy forum - niektórzy lepiej radzą sobie z fotografią, inni nieco gorzej. Jedni znajdują tematy, inni kręcą się w kółko, lub nie mają możliwości dotarcia do ciekawych miejsc i zdarzeń.
Ale oni wszyscy to forum tworzą. I wszystkich łączy pasja i przyjemność z fotografowania.
Po przeczytaniu kilku tego rodzajów wątków o "zbyt niskim poziomie" prezentacji i zapoznaniu się z opiniami forumowych guru - znawców, teoretyków, praktyków pierwszej wody - "zwykli" forumowicze po prostu
przestają wstawiać swoje prace, gdyż zostają skutecznie zniechęceni i ostudzeni, albo po prostu najzwyczajniej w świecie się boją.
Poza tym wszyscy chętnie biorą udział w dyskusjach o sprzęcie i tu faktycznie można wiele się nauczyć, wszystko jest na wysokim poziomie znawstwa przedmiotu. Tylko czy na pewno te świetne aparaty służą do robienie zdjęć? Czemu w rezultacie nie mamy do czynienia z tłumem doskonale wyposażonych uczestników, przepychającym się jeden przez drugiego w prezentacjach swych osiągnięć, równie wybitnych, jak wybitny jest sprzęt?
Fotoprezentacje według logicznego przelicznika (biorąc również pod uwagę liczbę zarejestrowanych użytkowników) powinny być własnie tym najbardziej obleganym działem, gdyż to robienie zdjęć jest chyba w tej zabawie najważniejsze. Nie szukajmy artystów gdzie ich nie ma i nie rozjeżdżajmy walcem tych, którzy "odważyli się" pokazać to, co potrafią.
Może czasem nie potrafią, ale to forum, wolne forum, dla wszystkich forum - zrozumcie to wreszcie.
 
wyczesany  Dołączył: 26 Cze 2013
Dobrze powiedziane Penteusz.
Penteusz napisał/a:
Po przeczytaniu kilku tego rodzajów wątków o "zbyt niskim poziomie" prezentacji i zapoznaniu się z opiniami forumowych guru - znawców, teoretyków, praktyków pierwszej wody - "zwykli" forumowicze po prostu
przestają wstawiać swoje prace, gdyż zostają skutecznie zniechęceni i ostudzeni, albo po prostu najzwyczajniej w świecie się boją.
Ja uważam, że tu nawet nie chodzi o strach tylko coś w stylu "po co mam wrzucać swoje zdjęcia, skoro spotkam się z bezsensowną krytyką". Niestety, ale tak jest wszędzie. Wina leży po obu stronach, z jednej mamy ludzi, którzy oczekują zachwytów nad ich pracami, z drugiej tych co oceniają, niestety często krytyka jest albo bezpodstawna, albo źle odbierana.

Posłużę się bliższym mi przykładem z tenisa, w którym orientuję się znacznie lepiej niż w fotografii.

Nie raz i nie dwa spotkałem się z sytuacją gdzie pewna osoba pokazuje publicznie film z grą swojego dziecka, aby inni ocenili jego technikę. Wiadomo dla rodzica jego dziecko jest zawsze piękne, mądre i zdolne, niestety wymagają tego od obcych, którzy często są (brutalnie) szczerzy. Co sprawia, że krytyka odbierana wręcz jako atak, kończy się to pyskówkami fochami itd. Podobnie jest ze zdjęciami, dla mnie zdjęcia, które publikuję są przynajmniej dobre... i wtedy następuje zderzenie z rzeczywistością. Miałem tak w mojej fotoprezentacji ze zdjęciami z tenisa. Z oceniających moje zdjęcia zapamiętałem Enzo bo wcześniej wymieniliśmy kilka postów odnośnie zakupu aparatów i zapadł mi w pamięć. Jego ocena była negatywna, ale sensowna niestety ludzie bardzo często tego nie dostrzegają- a potem "boją" się wrzucać zdjęcia. Oczywiście zawsze znajdzie się grupka osób wiedzących wszystko najlepiej i krytykująca dla poprawy samopoczucia, bez argumentów, takich należy ignorować.
 

tomekkarol  Dołączył: 17 Sty 2010
A ja myślę, że gdy idę do GALERII oczekuję prac z najwyższej półki (nawet jeśli to nie moja bajka albo co gorsza za głupi na nie jestem) zamiast próbek twórczości nieznanej jakości, które w fotoprezentacjach z chęcią obejrzę.
 

komisarz  Dołączył: 09 Maj 2011
Naprawdę ludzie boją się wrzucać zdjęcia, bo ktoś został tu zjechany? I to ludzie, którzy nigdy nic nie wrzucali? Ja mam nadzieję, że jednak każdy ma odrobinę rozsądku i wie, że jego zdjęcia nie są mistrzostwem świata i zawsze można coś w nich skrytykować (ew. całe zdjęcie :-) ). Oczywistym jest, że każdy jest łasy na pochwały i fajnie jak komentujący piszą (także) coś miłego, no ale skoro nie jestem zawodowym fotografem, nie skończyłem żadnej szkoły, nie robię tego od pieluch to nie mam prawa myśleć, że robię doskonałe zdjęcia.
No i trzeba zauważać, kiedy ktoś pisze źle tylko żeby się przyczepić bo jest na kacu, albo pisze uwagi tak specjalistyczne, że to nie ja mam problem z poziomem moich zdjęć, tylko on z przyporządkowaniem mnie do kategorii "amatorzy", to wiem co o tym myśleć. (Szczególnie w przypadku drugim, nie mówię, że te opinie są bezsensowne, tylko, że kiedy uczę się chodzić nie muszę bardzo skupiać się na radach jak biegać).

I jeszcze jedno - kwestia zdjęć "rodzinnych"/albumowych. Penteusz dobrze prawi. Czasem odnoszę wrażenie, że takie zdjęcia z definicji są do kosza, lub do mitycznego albumu. Tylko czy na pewno? Nawet na 500px jest kategoria "family". Naprawdę zdjęcia własnej rodziny są z definicji o 2 kategorie niżej od zdjęcia dziewoi na tle krzaków, mniej lub bardziej ubranej, które często się podoba nie jako samo zdjęcie tylko dziewczyna?
Itd.

[ Dodano: 2013-10-19, 19:28 ]
tomekkarol, Tylko, że to byłaby galeria użytkowników ppl, prezentująca ich poziom.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
komisarz napisał/a:
mniej lub bardziej ubranej, które często się podoba nie jako samo zdjęcie tylko dziewczyna?
trafna uwaga :-)
 

tomekkarol  Dołączył: 17 Sty 2010
komisarz, ale ja nie mam nic przeciwko, by była to galeria użyszkodników P@PL. Na szybko robię sobię taką galerię przechodząc po wynikach "Oczka", przyznam że warto, ale znowu wejdziemy w temat wyboru zdjęć. IMO tak jak jest jest dobrze, jak ktoś chce na forum znaleźć dobre zdjęcia - znajdzie.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Fotoprezentacje to fajna sprawa, bo można pokomentować, dowiedzieć się czegoś i w sumie aż tak strasznie nie jest ;-) idea jest dobra, tylko wykonanie coś siadło.

Bo np. ja zdjęć tam nie komentuje - nie czuję się wystarczająco dobrym pstrykaczem, bym móc napisać coś więcej, gdy coś mi w pracy nie leży. Ot może było by mi łatwiej, gdybym sam tam zamieszczał zdjęcia i wysłuchiwał w stosunku do nich krytyki. Czemu więc nie zamieszczam? Zdarzyło mi się kilka razy - przeszło bez echa. Do niektórych nie pojawił się żaden komentarz. Nie widzę więc sensu wstawiania zdjęć, żeby tylko popatrzeć, jak wyglądają na tle forum ;-) Fajnie byłoby przeczytać nawet bardzo krytyczne głosy, ale żeby jakikolwiek oddźwięk był.

Myślę, że brak jakichkolwiek wypowiedzi wynikał z przeciętności zdjęć - nie były na tyle złe, by polała się fala pomyj, ale też nie były dobre, bo komuś by wtedy do gustu może przypadły i wpisałby chociaż "fajne".

Tak więc sobie myślę - może by można ten dział nieco podzielić? Podzielić na stopnie zaawansowania wzucacza. Jestę Amator, jestę Średniak, jestę Profesjonalista, jestę Pentax! :lol: Przynajmniej nikt by nie miał wątpliwości jakie zdjęcia może znaleźć w danej grupie - wiadomo by było też czy można ostrzej skrytykować, czy może raczej doradzić. Każdy by też mógł zobaczyć w jakiej grupie umieszcza swoje zdjęcia osoba komentująca.
Tych którzy przeliczyli się z własnymi możliwościami można by grzecznie odesłać do niższej grupy, a tych z niską samooceną zachęcić by przeszli pięto wyżej. Może przy takim podziale ludzie chętniej by tu zaglądali, bo otwarcie wątku osoby, której się nicku nie zna, nie byłoby jak otwieranie jajka niespodzianki :-)

Dodatkowo myślę, że dział fotoprezentacje powinien być wyodrębniony, jak jeden z głównych działów na forum (jak Nasze sprawy, Czym..., Gdzie...), żeby każdy widział, że jest to ważna część forum - a nie coś ukrytego, gdzie lepiej nie się nie zapuszczać ;-)
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Fenol napisał/a:
Bo np. ja zdjęć tam nie komentuje - nie czuję się wystarczająco dobrym pstrykaczem, bym móc napisać coś więcej, gdy coś mi w pracy nie leży. Ot może było by mi łatwiej, gdybym sam tam zamieszczał zdjęcia i wysłuchiwał w stosunku do nich krytyki. Czemu więc nie zamieszczam? Zdarzyło mi się kilka razy - przeszło bez echa. Do niektórych nie pojawił się żaden komentarz. Nie widzę więc sensu wstawiania zdjęć, żeby tylko popatrzeć, jak wyglądają na tle forum Fajnie byłoby przeczytać nawet bardzo krytyczne głosy, ale żeby jakikolwiek oddźwięk był.

:-B a może tu jest problem ;)
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Z uporem maniaka, wręcz perwersyjnego maniaka, będę powtarzał.
Pomimo tego, że jest to forum sprzętowe, to jest to sprzęt fotograficzny, a więc i forum jest jednak jakby fotograficzne. I ja nadal będę się upierał, że na takim forum nie ma miejsca na zdjęcia klawiatury, oka czy dziubka w lustrze. Nie i ciemna śrubka koniec. Od autora zdjęć pokazywanych tutaj można, trzeba i należy wymagać minimalnej świadomości fotograficznej, a jak ktoś wczoraj kupił aparat to powinien mieć świadomość, że jeszcze fotografem nie jest. I przestańcie jęczeć jak to krytyka pstryków zabiła wielkie talenty. A że są tu ludzie, ludzie dziwni i kompletne taborety to i takie też będą reakcje i komentarze.
Kurde, zacznijcie pisać rzeczowe komentarze, prowadźcie ciekawe dyskusje,udowodnijcie, że krytykanci i malkontenci jak ja się nie znają, ale rzeczowo, a nie znowu się zaczyna koncert życzeń a robić to nie ma komu.

I nie dziwcie się też, że z drugiej strony nie ma sensu prowadzić ciekawej dyskusji o fotografii w wątku "pokaż bokeh". Fotografia to nie konkurs bokehu.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Arti napisał/a:
I nie dziwcie się też, że z drugiej strony nie ma sensu prowadzić ciekawej dyskusji o fotografii w wątku "pokaż bokeh". Fotografia to nie konkurs bokehu.


Śmiem twierdzić, że temat "pokaż bokeh" nie jest w ogóle przeznaczony do prowadzenia dyskusji (ew. w wąskim zakresie o rozmyciu danego szkła), ale do pokazania jednej z właściwości jakiegoś obiektywu. Można tak znaleźć zdjęcia, które spokojnie mogłyby trafić do fotoprezentacji, ale i takie które nie pokazują nic poza... no właśnie - bokehem ;-)

Arti napisał/a:
I ja nadal będę się upierał, że na takim forum nie ma miejsca na zdjęcia klawiatury, oka czy dziubka w lustrze.


Miejsce jest na wszystko, pod warunkiem, że nie brakuje zdrowego rozsądku, świadomości, kontekstu, cienia wyrozumiałości, czy chęci zmiany na lepsze.

Fotografia ma nam przede wszystkim sprawiać przyjemność, niezależnie od stopnia zaawansowania i umiejętności. Chyba, że chcemy tu stworzyć elitarne grono artystów-specjalistów, nad których zdjęciami każdy ma się rozpływać

Arti napisał/a:
Od autora zdjęć pokazywanych tutaj można, trzeba i należy wymagać minimalnej świadomości fotograficznej, a jak ktoś wczoraj kupił aparat to powinien mieć świadomość, że jeszcze fotografem nie jest.


Minimalna świadomość fotograficzna =/= braku tworzenia kiepskich zdjęć.
Myślę, że spora ilość osób na tym forum nie określiła by się mianem fotografa. Nie oto chyba chodzi, by każdy tworzył perfekcyjnie. Za to można i należałoby podnosić swoje umiejętności, szkolić się, poprawiać technikę i warsztat - a do tego trzeba czasem minimum życzliwości ze strony innych osób.

PS. Skoro temat "pokaż bokeh" został przywołany, to ostatnio padło tam ciekawe zdanie, autor jednych zdjęć napisał:
"Do działu portet to pewnie za słabe, ale bokehu sporo"
A ja nie widzę problemu, by takie zdjęcia w dziale fotoprezentacji się pojawiały - minimalna świadomość fotograficzna to na nich na pewno jest ( ;-) ) a może nie tylko autor, ale i inne osoby dowiedziały by się, co można poprawić, by zdjęcia były jeszcze fajniejsze ;-)
 

me_how  Dołączył: 06 Lis 2010
Fenol napisał/a:

Dodatkowo myślę, że dział fotoprezentacje powinien być wyodrębniony, jak jeden z głównych działów na forum (jak Nasze sprawy, Czym..., Gdzie...), żeby każdy widział, że jest to ważna część forum - a nie coś ukrytego, gdzie lepiej nie się nie zapuszczać ;-)


Najlepszy postulat w tym temacie.

Dorzucę swoje kilka groszy. Czy ilość komentarzy naprawdę jest ważniejsza od ich jakości?
Naprawdę wolę wątek w fotoprezentacjach gdzie mamy 2 komentarze ale są to komentarze konkretne, wytykające błędy itd. aniżeli komentarze typu "super", "jak dla mnie 7 ale się nie znam" albo "2 i 5 najlepsze".
Ja czasem sam się łapię na tym że chcę coś napisać w tym stylu, ale rezygnuję (przynajmniej się staram). Nie piszę jeśli nic konkretnie nie zwróciło mojej uwagi, jeśli nie mam czegoś do powiedzenia o zdjęciach. Dlatego ostatnio rzadko komentuje, pomimo iż dział fotoprezentacji jest dla mnie najciekawszy na forum i najczęściej odwiedzany.
Brak posta lepszy niż bezproduktywny post - reasumując. Do tego dążmy ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach