Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Wurcel napisał/a:
spadek na brzegach kadru jest, ale bez przesady to co przedstawiają optyczni trochę nijak ma się z rzeczywistością.





No różnica jest między brzegiem i centrum. Każdy musi sobie odpowiedzieć sam, czy przeszkadza mu to bardzo, czy trochę.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
To co pokazałeś to tak niezbyt zachęca :-/
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Swoją drogą zauważyliście, że zdjęcie kamienic na F8 jest wyraźnie mniej ostre na brzegu niż zdjęcie na F5,6 mimo, że wedle ich własnych pomiarów powinno być odwrotnie?
http://pliki.optyczne.pl/samy10/samy10_f5.6_3.JPG
http://pliki.optyczne.pl/samy10/samy10_f8.0_2.JPG

Chyba faktycznie optyczni nie potrafią robić zdjęć, tak jak się tym zawsze chwalili :-)
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Takim szkłem najlepsze efekty osiąga się ustawiając odległość hiperfokalną inną dla każdej przesłony a nie np. nieskończoność na skali odległości.
Takie mam wrażenia z użytkowania 14 z której zdjęcia początkowo mnie też nie zachwycały...
Szkiełko ma duże rozbieżności w jakości nawet sample forumowego kolegi to pokazywały.
W zależności o obszaru fotki ostrość potrafiła się dużo różnić np. między brzegiem lewym i prawym itd.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Markus, z tego co czytałem, to często skala odległości w 14 podobnie jak w 8 wypada tak jak się akurat koreańczykowi przykręciło pierścień ostrości, więc nie przykładałbym do niej specjalnej wagi bez samodzielnej kalibracji.

No ale od czego jest LV. Tym bardziej, że co jak co, ale kamienice i landszafty są przeważnie mało ruchliwe :roll:
 
Starzec Bogdan  Dołączył: 19 Sty 2014
Testowałem tą 10-tkę na zlocie optycznych w Baranowie Sandomierskim jak wielu czestników , i wszyscy byli zachwyceni tym obiektywem.
Na APS-c , moim zdaniem , zdecydowanie najlepszy szeroki obiektyw od Samyanga.Te nowe powłoki robią swoje.
 
sokar  Dołączył: 05 Lip 2014
A może mnie ktoś uświadomić jak takiego niedemontowanego tulipana połączyć z szarymi połówkami? Jakiś specjalny system czy tylko własna wizja majsterkowicza mi pomoże?
 

Sroqraf  Dołączył: 29 Maj 2009
Witajcie, mocno zainteresowałem się tym szkłem. Cholerstwo nie chce tanieć :/ Minimalna cena to ciągle 15xx zł :/
 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
Sroqraf napisał/a:
Cholerstwo nie chce tanieć :/ Minimalna cena to ciągle 15xx zł :/

Skoro jest na nie popyt, to dlaczego miałoby tanieć?
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Sorry, za może trochę głupie pytanie ale czy można filtr szary umieścić na bagnecie np. przykleić na taśmę dwustronnie klejącą? Taki o średnicy 30mm powinien się chyba zmieścić. Czy to może poroniony pomysł?
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Grzenio, jak nie potrzebujesz lustra, to pomysł godny rozważenia ;-)
 
Grzenio  Dołączył: 02 Kwi 2015
Racja. Zapomniałem, że lustro musi się chować :roll:
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Grzenio, bywały takie konstrukcje ale raczej wkręcane. Nawet ostatnio nowa firma IRIX w pierwszym obiektywie zastosowała takie ciekawe rozwiązanie (poza klasycznym mocowaniem z przodu).
Co do odległości soczewki z ew. filtrem od lustra to można zmierzyć i będzie wiadomo czy zahaczy, ale mocowanie taśmą zdecydowanie odradzam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach