Pentax DA 10-17 mm f/3,5-4,5 czy Tamron SP AF 10-24mm f/3.5-4.5
Pentax DA 10-17 mm f/3,5-4,5 ED FISH EYE
33% Complete
7 (33%)
Tamron SP AF 10-24mm f/3.5-4.5 Di II LD Aspherical
66% Complete
14 (66%)
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Sid Gotama napisał/a:
Czy po włączeniu korekcji obiektywu soft przeprowadzi korekcję i poprawi zamierzoną wadę rybiego oka (dystorsje)?


Korekcje w sofcie aparatu są predefiniowane przez producenta... jak myślisz - skoro fisz-zooma zrobili celowo, to czy aparat go skoryguje? ;-)
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Fenol napisał/a:
Sid Gotama napisał/a:
Czy po włączeniu korekcji obiektywu soft przeprowadzi korekcję i poprawi zamierzoną wadę rybiego oka (dystorsje)?


Korekcje w sofcie aparatu są predefiniowane przez producenta... jak myślisz - skoro fisz-zooma zrobili celowo, to czy aparat go skoryguje? ;-)


Mam nadzieję że nie ale skoro Dx0 ściągnął sobie profil (czy jak to nazwać) smc10-17 Fish Eye i posiadając ten profil zrobił z niego UWA to już taki pewny nie jestem :-P
Stąd i pytanie.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
To możesz być spokojny, aparat nie zrobi Ci z niego UWA ;-)
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Fenol napisał/a:
To możesz być spokojny, aparat nie zrobi Ci z niego UWA ;-)


Uf... :mrgreen:

Ale czy coś poprawi?
To znaczy będą jakieś różnice na zdjęciach z tego obiektywu na włączonych i wyłączonych ustawieniach, czy po prostu zignoruje polecenie poprawy (bo niby co miał by poprawiać skoro wada jest zamierzona).

Przyznaje że nie wiem jakie poprawy dokonywane są na jpg po włączeniu ale podejrzewam że dystorsja...
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Sid Gotama, wystarczy zajrzeć do instrukcji - dla 10-17 korekta dystorsji nie dotyczy :-P
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Sid Gotama napisał/a:
bo niby co miał by poprawiać skoro wada jest zamierzona
To nie jest "wada" tylko kwestia projektowanego odwzorowania. Odwzorowanie rektilinearne (r = f *tan(θ)) jest tylko jedną z możliwości, nie wszystkie szkła muszą być zbudowane w ten sposób.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
@WuWu84. Faktycznie jest. Nie spodziewałem się więc nawet nie zajrzałem. :oops:
@jaad75. Wiem, dlatego piszę wada zamierzona (niech będzie że to taki skrót myślowy) i dlatego w ogóle pytam.

Zdziwiło mnie po prosty zachowanie programu Dx0, który tą zamierzoną wadę potraktował jak wadę do korekcji pomimo pobrania profilu szkła, stąd pytanie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach