dan  Dołączył: 11 Sie 2006
SQ6GIT napisał/a:
Szczególnie pompka - ona jest do pompowania tej chemii do środka?

Pewnie pompka miesza wode w zlewie z koreksem a grzalka z termostatem utrzymuje stala temp.

Co do obracania - mozna kupic rolki Jobo, chyba nie sa specjalnie drogie.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
Pewnie pompka miesza wode w zlewie z koreksem a grzalka z termostatem utrzymuje stala temp.


Bingo :-)


Jak przestane sie bawic minidiskiem i skoncze rolke, nakrece jakis filmik z wolania :-)
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
alkos napisał/a:

Jak przestane sie bawic minidiskiem i skoncze rolke, nakrece jakis filmik z wolania

Pewnie by ułatwiło memu Puchatkowemu rozumkowi... ;-)

A tak swoją drogą, to po co mieszać wodę w zlewie z koreksem? Nie wystarczy stała temperatura?
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Cytat
A czemu się to forum w tym wątku rozjechało?
Bo marcin.l wrzucił wielkoformatowego linka. :-P
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
SQ6GIT napisał/a:
po co mieszać wodę w zlewie z koreksem? Nie wystarczy stała temperatura?

Zeby stala temp. miala nie tylko woda wokol grzalki ;-)
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
dan, jeśli tylko to, to nie widzę sensu większego

ja wołam tak, że wypełniam większą wanienkę wodą, dopełniam ciepła/zimna tak, by była temperatura pożądana, wsadzam koreks i tyle, w czasie wołania temperatura nie zdąży się zmienić, grzałka tylko by dodała problemów wg mnie
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
SQ6GIT napisał/a:
dan, jeśli tylko to, to nie widzę sensu większego


Tak? To ustaw sobie 34stopnie i utrzymaj to 5min.

[ Dodano: 2008-12-18, 21:50 ]
SQ6GIT napisał/a:
grzałka tylko by dodała problemów wg mnie


A grzałka z termostatem?
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
A to czekaj, 34ºC? to widzę, że czegoś nie wiem... :-)
Czyli w wielkim formacie potrzebne będą 34º? Myślałem, że 20 ma być niezależnie od wielkości...

[ Dodano: 2008-12-18, 22:54 ]
alkos napisał/a:
A grzałka z termostatem?

Z termostatem to już sens ma, ale nie wspominałeś nic o termostacie... :-P
Koniecznie nakręć, jak możesz, ten film, bo jak nic wątek rozrośnie się do 35 stron w 2 dni... ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
SQ6GIT napisał/a:
A to czekaj, 34ºC? to widzę, że czegoś nie wiem...


A nie, nie , ja kolor robie :-)

SQ6GIT napisał/a:
Koniecznie nakręć, jak możesz, ten film, bo jak nic wątek rozrośnie się do 35 stron w 2 dni...


Kurde, wlasnie skonczylem wolac... ale moge jeszcze raz wlozyc setup do zlewu i zdjecie zrobic :-)
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
alkos napisał/a:
ja kolor robie

a, no to jasne.. :-)

alkos napisał/a:
ale moge jeszcze raz wlozyc setup do zlewu i zdjecie zrobic

zdjęcie - pewnie, ale może jakiś krótki filmik pokazujący kręcenie... pliiz... :-D
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
SQ6GIT napisał/a:
zdjęcie - pewnie, ale może jakiś krótki filmik pokazujący kręcenie... pliiz... :-D


Za pozno, juz zdjatka obrabiam ;-)

A zanurzonym w wodzie koreksem krece tak po prostu, w poziomie. Nie liczylem obrotow, krece jak mi wygodnie.
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Dobra, wykorzystam Twoją obecność i zadam od razu cały set pytań, by nie rósł wątek:
- a wywoływacz/utrwalacz wlewasz faktycznie podczas obracania? i jak tak, to jak?
- czy przerywacz też podczas obrotów?
- na koreksie jest min 210 ml, ale pewnie trzeba dać więcej na 10 fiszek, ile minimalnie dajesz?

No i ostatnie, które pojawić się powinno wcześniej: robisz na wielkim formacie, to pochwal się, Waść, na czym (aparat/obiektyw/film)? Myślałem, że tylko M6 używasz, a tu proszę... :-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
SQ6GIT napisał/a:
- a wywoływacz/utrwalacz wlewasz faktycznie podczas obracania? i jak tak, to jak?


A po co w trakcie? Przerywam na chwile, wylewam/wlewam co trzeba i krece dalej.

SQ6GIT napisał/a:
- czy przerywacz też podczas obrotów?


No co ty? To nie operacja mózgu. Wyluzuj.

SQ6GIT napisał/a:
No i ostatnie, które pojawić się powinno wcześniej: robisz na wielkim formacie, to pochwal się, Waść, na czym (aparat/obiektyw/film)? Myślałem, że tylko M6 używasz, a tu proszę...


A czy ja gdzies napisalem ze robie? Uzywam tylko tego co w stopce, a w zasadzie od paru tygodni tylko M6 + 50/1.5... i nic wiecej.

[ Dodano: 2008-12-18, 22:34 ]
Uwaga, setup:



U gory grzalka, u dolu pompka (w tej klatce ma srube - jest dosyc wydajna), to male to termometr termostatu. Woda kręci się jak w zegarku.



No i setup w akcji grzania: wywolywacz, stabilizator i blix. Przerywacz robie ad hoc z wody ze zlewu. Kiedy wywoluje, przerywacz idzie poza zlew, bo sie nie miesci a jest najmniej wrazliwy na temp. Potem i tak go dogrzewam na oko woda z czajnika tuz przed wlaniem, kiedy sie film plucze :-)



 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
SQ6GIT napisał/a:
No, kupiłem Jobo Drum 3010, wielkie bydle jest...

alkos napisał/a:
Mam to samo, tylko w zlewie, z grzałką i pompką akwarystyczną.

No stąd wywnioskowałem, bo 3010 to raczej tylko na 4x5"... :-)

[ Dodano: 2008-12-19, 00:01 ]
alkos napisał/a:
A po co w trakcie? Przerywam na chwile, wylewam/wlewam co trzeba i krece dalej.

Nie wiem czy widziałeś/miałeś w ręku Jobo 3010, to taki rewolwerowiec, zaś pojemność ma ok 4 litry, natomiast minimalna ilość chemii to 210ml, więc obracanie jest kluczowe dla równomierności procesu.

Coś mi się wydaje,że mówimy o 2 całkowicie różnych sprawach: ja mam na mysli duży format, koreks Jobo 3010, foto czb. A chyba Ty masz: mały obrazek, koreks Jobo, ale do małego, no i kolor.... :-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
SQ6GIT napisał/a:
Coś mi się wydaje,że mówimy o 2 całkowicie różnych sprawach: ja mam na mysli duży format, koreks Jobo 3010, foto czb. A chyba Ty masz: mały obrazek, koreks Jobo, ale do małego, no i kolor.... :-P


No ba, ja mam nawet koreks Patersona ;-) Myslalem ze to jobo co kupiles to taki automat podtrzymujacy temp wody... ;-)
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
:-) 3010 to koreks, wielki że Q-Mać...
mówiąc delikatnie nie jest przenośny... średnica chyba jakieś 25 cm :-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
SQ6GIT napisał/a:
:-) 3010 to koreks, wielki że Q-Mać...


No wlasnie zajrzalem na google images... :shock:
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
No to sobie pogadaliście ;-)
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
W weekend majowy wybieram się po raz pierwszy w plener z Graflexem 4x5"
No i głupia sprawa - jakiej wielkości ma być ta szmata czarna na głowę/aparat? No i jak bardzo nieprzepuszczalna ma być?
Może ktoś jakieś wskazówki zakupowe da? (materiał, wielkość)

Z góry dziękuję. :-)
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Typowa wielkosc to 90x120. No musi byc nieprzepuszczalna, najlepiej czerwona w srodku, na zewnatrz czarna.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach