pawel_swinarski  Dołączył: 06 Lis 2008
fotostopowicz napisał/a:
dokładnie Paweł robił wedle mojego przepisu do dziś jest mi wstyd za to :oops:


nic sie nie stało :) jeden film raptem tak zrobiłem bo pierwszy skrocilem czas na wlasną rękę do 30 sekund :P a teraz robie 10-12 sekund na poczatku kazdej minuty + walniecie o blat po wlaniu wywoływacza i jest chyba OK
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
jorge.martinez, no nie mam, moze on się do skanowania nie nadaje a do odbitek? Zapytam laboludka.

[ Dodano: 2009-04-22, 09:59 ]
pawel_swinarski napisał/a:
+ walniecie

ja walę 50ml, ale tylko raz, bo jakbym co minutę miał pić, to by mnie za bardzo siekło... ;-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Ja wczoraj musiałem dziewczynie tłumaczyć dlaczego w opisie GG mam coś o bełtaniu :-D
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
SQ6GIT napisał/a:
moze on się do skanowania nie nadaje a do odbitek?


APX400? No co ty. Film jak film, ale przyznam - w mojej kombinacji go nie probowalem. Jesli wydaje sie na oko duzo ciemniejszy niz reszta, skroc czas do 10min...
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
jorge.martinez, powiedz jej, że nie możesz powiedzieć szczegółów, ale z grubsza to nowa technika seksualna pozwalająca na osiągnięcie przez kobietę zwielokrotnionej rozkoszy... ;-)

[ Dodano: 2009-04-22, 10:45 ]
(i będziesz miał spokój z tłumaczeniem)

[ Dodano: 2009-04-22, 10:46 ]
(ale możesz nie mieć już spokoju od tej dziewczyny)
:-P

[ Dodano: 2009-04-22, 12:04 ]
alkos napisał/a:
SQ6GIT napisał/a:
moze on się do skanowania nie nadaje a do odbitek?


APX400? No co ty. Film jak film, ale przyznam - w mojej kombinacji go nie probowalem. Jesli wydaje sie na oko duzo ciemniejszy niz reszta, skroc czas do 10min...

Nie wiem na ile będę miał taką okazję, bo próbna partia poszła cała, a nowej jakoś nie chcę kupować... ;-)

na razie zostaję przy neopan i hp5 na średnim, może foma 200 tak zachwalana przez Stacha
 

holmes  Dołączył: 29 Sty 2008
Oto efekt mojego pierwszego spotkania z czarno-białą fotografią analogową.
Pentax me super + fomapan 200 - nie ja wywoływałem, nie ja skanowałem, oddałem do Fotonetu w Tychach.

Moje pytanie czemu wyszło tak beznadziejnie jak wyszło - ostrość miałem raczej na nieskończoność, naświetliłem zgodnie ze wskazaniami światłomierza.
Oczywiście nie mówię o walorach artystycznych, których właściwie brak



 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
holmes napisał/a:
nie ja wywoływałem, nie ja skanowałem, oddałem do Fotonetu w Tychach

to wydaje się odpowiedzią...
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Labowe skanowanie :evil:
Kup jakiś niedrogi koreks - może być Krokus-Tank 800, jakąś "wywojkę" - może być Rodinal, nawet czeski R-09. Chociaż daje większą ziarnistość, ale w nim trudno jest zepsuć film. I rób obróbkę sam. To nic trudnego, ale jaka radość. Dając filmu w obce ręce nabawisz się frustracji i zniechęcisz do fotografii czarno-białej, a tego nikt z forumowiczów by sobie nie życzył. :-D Popatrz na tym forum - nikt nie jest zadowolony z "labowych" skanów.
 

fotostopowicz  Dołączył: 06 Lut 2009
technik219 napisał/a:
To nic trudnego, ale jaka radość.


zgadzam się w 100% :-)
 

smopi  Dołączył: 12 Maj 2008
holmes napisał/a:
nie ja wywoływałem

Nawet nie wiesz ile radości się pozbawiłeś ;-) A na serio: jeśli chcesz na poważnie pobawić się w B&W to koniecznie wywołuj samodzielnie. Akcesoria i chemia nie są bardzo drogie. Na prawdę warto!

BTW: drugie zdjęcie bardzo fajne szkoda tylko, że tak zepsute od strony technicznej.
 

holmes  Dołączył: 29 Sty 2008
Dzięki za rady, obawiałem się, że to może ja coś spartaczyłem ...
Rozumiem, że brak ostrości na tych zdjęciach to również wina wywoływania ?

Koreks już mam :)
Jaki możecie polecić wywoływacz do Ilford HP 5plus ?
 

pawel_swinarski  Dołączył: 06 Lis 2008
na ostrość wpływa ustawiona ostrość w obiektywie i światło... masz dobre światło i ustawisz dobrze ostrość = będzie ostro... ;)
 

smopi  Dołączył: 12 Maj 2008
holmes napisał/a:
Jaki możecie polecić wywoływacz do Ilford HP 5plus ?

Może D-76/ID-11 1+1 :?:

//EDIT
A, pamiętaj o starej zasadzie: naświetlaj na cienie a wywołuj na światła

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
smopi napisał/a:
Może D-76/ID-11 1+1


Polecam 1+2, 12min w 20st. :mrgreen:
 

smopi  Dołączył: 12 Maj 2008
alkos napisał/a:
Polecam 1+2, 12min w 20st. :mrgreen:

alkos, coś mi świta, że miałeś sobie to w stopkę wpisać :-P

//EDIT
Jeszcze jedno: możesz jakoś uzasadnić to "1+2"? Bo dla mnie o trochę jak ISO200 - nie pies i nie wydra. Jak chcę forsować w D-76 to wywołuję w stocku. Do normalnego wywoływania używam 1+1 a jak zależy mi na ostrzejszym ziarnie to 1+3.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
smopi napisał/a:
możesz jakoś uzasadnić to "1+2"?


bo się wygodnie miesza (100ml+200ml) i jest ekonomiczniejsze od 1+1 :-P

smopi napisał/a:
Jak chcę forsować w D-76 to wywołuję w stocku. Do normalnego wywoływania używam 1+1 a jak zależy mi na ostrzejszym ziarnie to 1+3.


Nigdy nie udało mi sie dostrzec realnej różnicy.
 

smopi  Dołączył: 12 Maj 2008
alkos napisał/a:
bo się wygodnie miesza (100ml+200ml) i jest ekonomiczniejsze od 1+1 :-P

Nie za mało tego wywoływacza? S. Anchell i B. Troop w "The Film Developing Cookbook" zalecają minimum 250 ml na jeden film małoobrazkowy 36 klatek. Ja sam co prawda mieszam 200 ml + 200 ml i raczej jest dobrze ale 100 ml to już mocno poniżej tej wartości. Nie zauważyłeś jakichś przykrych efektów przy tak małej ilości stock'a?
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
smopi napisał/a:
Nie za mało tego wywoływacza? S. Anchell i B. Troop w "The Film Developing Cookbook" zalecają minimum 250 ml na jeden film małoobrazkowy 36 klatek.

Nie wiem skąd oni to biorą, bo przecież podaje się wydajność takiego np. hydrofenu na 10 filmów z litra. Czyli wychodzi na to, że 100 ml wystarczy (czyli można 1+3), a D-76 nawet jeśli przyjmie się 6 filmów z litra (stare zalecenia, kiedy jeszcze filmy zawierały dużo, dużo srebra) to wystarczy mniej niż 200 ml. Z doświadczenia wiem, że d-76 też "poradzi sobie" z 10 filmami w litrze, nie wspominając o Xtolu - 15 filmów z litra.
 

smopi  Dołączył: 12 Maj 2008
technik219 napisał/a:
podaje się wydajność takiego np. hydrofenu na 10 filmów z litra
Ale to było zalecenie konkretnie dla D-76. Dla innych wywoływaczy są inne zalecenia.
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
dokładnie,
to 1+2 dla D76 mi pasuje, bo z litra stocka ma być 10 filmów, a 1+2 (200ml +400ml wody) to akurat pasi z górką ilością roztworu na zalanie i 2 filmy na 100% pokryje też i ilością wywoływacza w roztworze

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach