WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Jeżeli ktoś potrafi robić zdjęcia lustrzanką lub bezlusterkowcem to obraz z takich aparatów przewyższa to co może dać komórka. Obraz z tych aparatów jest idealny. I co by tu miała robić technika obliczeniowa? Jedynie może spowodować, że będzie obraz jak z komórki. Może dam przykład praktyczny. Gdy mamy obraz (zdjęcie) nieco nieostry to przez proces wyostrzania poprawimy to zdjęcie. W przypadku ostrego obrazu wyostrzanie spowoduje, że zdjęcie straci plastykę, z trójwymiarowego zrobi się płaskorzeźba. To, że fotografia obliczeniowa robi furorę w komórkach nie znaczy, że sprawdzi się w aparatach. Fotografia obliczeniowa poprawia jakość zdjęcia wykonanego obiektywem wielkości główki od szpilki wprowadzając zniekształcenia obrazu na poziomie akceptowalnym ale akceptowalnym w przypadku komórki. Fotografia obliczeniowa spowodowała, że jakość zdjęcia z komórki dla 99% ludzi stała się wystarczająca i jeżeli ktoś ma komórkę to nie potrzebny mu jest aparat.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
WaldekW napisał/a:
Obraz z tych aparatów jest idealny.

Nie jest, stąd jego późniejsza edycja.
WaldekW napisał/a:
co by tu miała robić technika obliczeniowa?

Wprowadzić edycję przed, lub po zrobieniu zdjęcia.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
WaldekW, ja i moje Pentaxy robimy same wybitne zdjęcia. Wrodzona niechęć do siedzenia przed monitorem, wraz z brakiem podstawowych umiejętności, a także nieposiadania jedynego, webeściarskiego programu do obróbki (zastosowanie wyrafinowanych obliczeń), powoduje, że leżą sobie gdzieś na dysku i czekają na odkrywcę talentów. W tym samym czasie, moja żona, ma takie zdjęcia od ręki, a po paru sekundach pół rodziny.
 
Kocur  Dołączył: 04 Maj 2011
Zgadzam się z Enzo.
Poza tym możliwość użycia mniejszych sensorów oznacza lżejsze obiektywy, lub obiektywy jaśniejsze.
Przykładem może być mój K-5 i S 50-500/4,5-6,3 zaprojektowana dla małego obrazka.
FujiFilm Fujinon XF 100-400 mm f/4.5-5.6 R LM OIS WR jest ok. pół kilograma lżejszy.
Przy mikro 4/3 mamy takie obiektywy:
Olympus M.ZUIKO DIGITAL 75-300 mm f/4.8-6.7 ED II
Olympus M.ZUIKO DIGITAL 40-150 mm f/4.0-5.6 ED R
Olympus M.ZUIKO DIGITAL 100-400 mm F/5.0-6.3 IS
Panasonic LUMIX G 45-200 mm f/4.0-5.6 II POWER O.I.S.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Ładny już kawał czasu wstecz, prowadziłem dysputę w podobnym temacie z kolegą, którego zaraziłem Pentaxem. Ja, jako zagorzały tradycjonalista, obstawałem przy fizyce, jakości szkieł, falach świetlnych, zniekształceniach itp. Kolega zaś obstawał przy możliwościach detekcji ludzkiego oka i co najważniejsze, przy zdolnościach naszego mózgu do interpretacji impulsów z narządu wzroku. Na kanwie bieżącej dyskusji, muszę się z nim zgodzić. Niesamowity potencjał tkwi w sensorach i sposobie, jakości przetwarzania obrazu przez - jak to mówimy - fotografię obliczeniową. Właściwie zależy to wyłącznie od wyobraźni i kreatywności tworzących soft. Śmiem nawet twierdzić, że wynalazek w postaci obiektywu, odejdzie w pewnym zakresie zastosowań do lamusa. W sumie w telefonach już odszedł.
 
Aphar  Dołączył: 03 Lip 2017
Jaskółki mówią, że to już w przyszłym tygodniu: https://pentaxrumors.com
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Gdyby fotografia obliczeniowa miała sens w aparatach to już dawno by tam była. Sony stosuje ją w tanich i średnio kosztujących smartfonach np. Sony Xperia 5 II za 3,5 tys. zł, a z jakiegoś powodu nie stosuje w aparatach, ani w tanich, ani w drogich, takich jak Sony A9 za ponad 14 tys. zł (cena bez obiektywu).
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Aphar napisał/a:
Jaskółki mówią, że to już w przyszłym tygodniu
Mogą niechcący trafić w Prima Aprilis ;-)

WaldekW, trzeba kreować potrzeby żeby przybywało klientów.
WaldekW napisał/a:
nie stosuje w aparatach, ani w tanich, ani w drogich
Parę lat wstecz posiadacz topowej wówczas wersji Sony RX100 chwalił się odszumianiem nocnych zdjęć przez uśrednianie serii klatek. To już wchodzi.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
rychu napisał/a:
wynalazek w postaci obiektywu, odejdzie w pewnym zakresie zastosowań do lamusa.

Tak! Wstępnie proponuję wyłupać sobie najpierw jedno oko i zamontować tam port wifi, żeby od razu bezprzewodowo łączyć mózg z matrycą.
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
Kocur napisał/a:
Zgadzam się z Enzo.
Poza tym możliwość użycia mniejszych sensorów oznacza lżejsze obiektywy, lub obiektywy jaśniejsze.
Przykładem może być mój K-5 i S 50-500/4,5-6,3 zaprojektowana dla małego obrazka.
FujiFilm Fujinon XF 100-400 mm f/4.5-5.6 R LM OIS WR jest ok. pół kilograma lżejszy.
Przy mikro 4/3 mamy takie obiektywy:
Olympus M.ZUIKO DIGITAL 75-300 mm f/4.8-6.7 ED II
Olympus M.ZUIKO DIGITAL 40-150 mm f/4.0-5.6 ED R
Olympus M.ZUIKO DIGITAL 100-400 mm F/5.0-6.3 IS
Panasonic LUMIX G 45-200 mm f/4.0-5.6 II POWER O.I.S.

Niektóre z nich ważą tyle samo lub lekko mniej niż np: pełnoklatkowy canon 100-400.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Być może rewolucja (kolejna) jest bliżej niż nam się wydaje - 29 marca zobaczymy Smartfon z płynną soczewką.
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Ryszard napisał/a:
Parę lat wstecz posiadacz topowej wówczas wersji Sony RX100 chwalił się odszumianiem nocnych zdjęć przez uśrednianie serii klatek. To już wchodzi.
To było wcześniej w aparatach, nawet Pentax opóźniony we wdrażaniu takich nowości w K1 wprowadził zdjęcia z przesunięciem matrycy   PixelShift Resolution gdzie uśredniana jest seria 4 zdjęć. A premiera K1 była w lutym 2016 roku, czyli 5 lat temu.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Nowy Pentax już za tydzień...

https://youtu.be/3csNp852Fzg
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Nic nie zrozumiałem co mówi, bo za dużo macha rękami. Gość ma emocje! Czyli będzie petarda!!! :) Martwi mnie ilość wyświetleń. 430. Niezbyt dużo.
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
Markus napisał/a:
Nowy Pentax już za tydzień...

Za tydzień na razie przedsprzedaż :-P
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
slwk2020 napisał/a:
Za tydzień na razie przedsprzedaż
Prosto z kutra na Kanale Sueskim.
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
jorge.martinez napisał/a:
slwk2020 napisał/a:
Za tydzień na razie przedsprzedaż
Prosto z kutra na Kanale Sueskim.

No to jeszcze 2 tygodnie opóźnienia z uwagi na kwarantannę. :cry:
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
jorge.martinez napisał/a:
Prosto z kutra na Kanale Sueskim.


Sugerujesz , że ten kontenerowiec co się wbił w piaszczysty brzeg kanału Sueskiego wiózł w jednym z kontenerów świeżutkie Pentaxy? ;-)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Markus napisał/a:
świeżutkie Pentaxy?

Pachnące jeszcze potem i krwią taniej siły roboczej.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Markus napisał/a:
Sugerujesz , że ten kontenerowiec co się wbił w piaszczysty brzeg kanału Sueskiego wiózł w jednym z kontenerów świeżutkie Pentaxy?
Oczywiście, kontenerowiec chciał zrobić zwrot, bo zapomnieli o paluszkach filipinek.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach