alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
smopi napisał/a:
S. Anchell i B. Troop w "The Film Developing Cookbook" zalecają minimum 250 ml na jeden film małoobrazkowy 36 klatek.


Wywolywalem filmy w 0,75ml rodinalu i 50ml xtola i nigdy nie bylo zadnych problemow, w pierwszym przypadku nawet przewolalem ;-) O ile pamietam zalecane ilosci to odpowiednio 5ml i 100ml.
 

smopi  Dołączył: 12 Maj 2008
Hmmm, ale Kodak w swojej broszurce na temat D-76 podaje takie zalecenie:

"If you use D-76 Developer diluted 1:1, [.....]You can develop one 135-3 roll (80 square inches) in 473 mL (16 ounces) or two rolls together in 946 mL (one quart) of diluted developer. If you process one 135-36 roll in a 237 mL (8-ounce) tank or two 135-36 rolls in a 473 mL (16-ounce) tank, increase the development time by 10 percent (see the following tables)."

Czyli 473 ml/film jest zalecane ale jak użyjesz połowę tej ilości to też będzie dobrze tylko musisz czas wydłużyć o 10% (czyli w sumie niewiele). Jakoś dziwnie to napisali i chyba niepotrzebnie mieszają. Napisaliby po ludzku ile ma być i poniżej jakiej ilości stocka nie wolno schodzić.

//EDIT po wpisie alkosa
Czyli normalnie producenci wywoływaczy robią nas w jajo co by im lepiej towar schodził? :evilsmile:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
smopi napisał/a:
Kodak w swojej broszurce na temat D-76


A nie wpadlo ci na mysl ze kodak chce sprzedac tyle tego wywolywacza ile sie da ? ;-)

Tak czy inaczej przeczy to mojemu (nieraz powtarzanemu) doswiadczeniu.

[ Dodano: 2009-04-29, 20:51 ]
smopi napisał/a:
Czyli normalnie producenci wywoływaczy robią nas w jajo co by im lepiej towar schodził?


//EDIT po wpisie smopi

o, widzisz, tez na to wpadles ;-)
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
dokładnie, to tak jak naprawy sprzętu tylko w serwisie autoryzowanym przez producenta..
(3-10x drożej... ;-) )
 
Anzelm  Dołączył: 03 Kwi 2008
u mnie o dziwo w 1+3 ziarno było bardziej rozciapciane niż w 1+2, ale poza tym objawem wszystko bardzo elegancko
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
smopi napisał/a:
"If you use D-76 Developer diluted 1:1, [.....]You can develop one 135-3 roll (80 square inches) in 473 mL (16 ounces) or two rolls together in 946 mL (one quart) of diluted developer. If you process one 135-36 roll in a 237 mL (8-ounce) tank or two 135-36 rolls in a 473 mL (16-ounce) tank, increase the development time by 10 percent (see the following tables)."


To zmowa imperializmu amerykańskiego z imperializmem radzieckim: w "Poradniku fotograficznym" z lat 50-tych (autor "radziecki") przy przepisie na D-76 (oczywiście bez nazwy - podany jako "wywoływacz drobnoziarnisty") piszą, że roztwór jest mało wydajny i 1 litr wystarcza na wywołanie zaledwie 3(!) rolek małoobrazkowych. :shock: :lol:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
technik219 napisał/a:
piszą, że roztwór jest mało wydajny i 1 litr wystarcza na wywołanie zaledwie 3(!) rolek małoobrazkowych


Ale to calkiem mozliwe przy radzieckiej kontroli jakosci i czystosci odczynnikow :-P
 

pawel_swinarski  Dołączył: 06 Lis 2008
alkos napisał/a:
bo się wygodnie miesza (100ml+200ml) i jest ekonomiczniejsze od 1+1 :-P .


dokladnie, ja też mam koreks na 300ml i tak mi najwygodniej

robię przepisem Alkosa = 20' 12m 1+2 i wychodzi tak, że jestem zadowolony

także polecam :)
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
alkos napisał/a:
Ale to calkiem mozliwe przy radzieckiej kontroli jakosci i czystosci odczynnikow :-P

Tylko, że radzieckie wywoływacze na tej samej stronie radziły sobie z 10 filmami.
A jakbyś chciał wiedzieć: jak przysłali radziecki hydrochinon, to nie wiedzieliśmy co to jest, bo było takie białe, bielsze od śniegu w porównaniu z naszym z POCh z Gliwic - szarym z paprochami :-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
technik219 napisał/a:
A jakbyś chciał wiedzieć: jak przysłali radziecki hydrochinon, to nie wiedzieliśmy co to jest, bo było takie białe, bielsze od śniegu w porównaniu z naszym z POCh z Gliwic - szarym z paprochami


Ok, ok ;-)
 
Rado  Dołączył: 15 Lut 2009
alkos napisał/a:
smopi napisał/a:
Może D-76/ID-11 1+1


Polecam 1+2, 12min w 20st.


Nie za krótko (pytanie teoretyczne, rzecz jasna)? Ilford podaje dla HP5+ @400 w 20 st. : 13 min. dla 1+1 oraz 20 min. dla 1+3. Średnia to by było 16,5 min. :?:
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Rado, testowałem, te 16 będzie przewołane. 12 mniut dla HP5 jest w sam raz.
wg moich doświadceń
 
Rado  Dołączył: 15 Lut 2009
SQ6GIT, dzięki. Wbiłem w szukajkę ale nie znalazłem więc zapytam jakie czasy sugerujecie dla hp5+ w id-11 dla 1+1 i 1+3?
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
1+3 nie wiem, dla 1+1 tak bym dał z 10 minut, ale wiesz -to tak na oko mówię, nie pamietam jak wołałem dotychczas od kiedy się przerzuciłem na 1+2
 
Rado  Dołączył: 15 Lut 2009
w sumie to dałem sobie sam po łapkach bo temat 1+2 był wałkowany w wątku "Rozcieńczenie wywojki..." :oops: choć nie ma tam też odpowiedzi na czasy dla 1+3. ale zgodnie z tym co piszesz pewnie trzeba by skrócić z 20 do 16-17 min. trzeba będzie poeksperymentować. kiedyś na fotopolis ten artykuł znalazłem. cytat: wywołajcie rolkę Tri-X lub HP-5 Plus w D-76 lub ID-11 rozcieńczonym w stosunku 1+3 i szykujcie się na niespodziankę. jak rozumiem ta niespodzianka to jakaś duża ostrość (kontrast lokalny). :?:

 
Anzelm  Dołączył: 03 Kwi 2008
w 1+3 wołałem tylko Neopana, 15 min i mam wrażenie, że był trochę przewołany
 

smopi  Dołączył: 12 Maj 2008
Na forum APUG w TYM wątku znalazłem takie stwierdzenie:

Cytat
IIRC you need at least 250ml of stock D-76 per roll of 35mm film (source: Darkroom Cookbook I think), a fact which I was unaware of for far too many years! I always wondered why my results were so poor when using D-76 1:1

Once I switched to using double the solution, my results and consistency improved a great deal.

I only use the single roll tank for stock (or when using Diafine)

Jakoś nie wierzę w spiskową teorię dziejów (zwłaszcza w spisek amerykańsko-radziecki ;-) ) więc może jednak coś w tym jest? W każdym razie ja na razie nie będę schodził poniżej granicy 200 ml stock'a.
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
smopi napisał/a:
zwłaszcza w spisek amerykańsko-radziecki

nazwałbym to raczej propagandą radziecką...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
smopi napisał/a:
Jakoś nie wierzę w spiskową teorię dziejów (zwłaszcza w spisek amerykańsko-radziecki ;-) ) więc może jednak coś w tym jest? W każdym razie ja na razie nie będę schodził poniżej granicy 200 ml stock'a.



Zrób sobie test: 300ml 1+3 (75ml) i 500ml 1+1 (250ml)

Stawiam funty przeciwko fistaszkom że nie zauwazysz żadnej różnicy o ile prawidłowo dobierzesz czas i wywolasz na ta sama gamme.
 
sarniak  Dołączył: 26 Cze 2008
Nie chce nowego tematu zakładać, a tutaj dużo podstawowych pytań pada, więc jadziem:

Jak się robi poprawnie test utrwalacza?

Mi się zawsze wydawało, że można wrzucić kawałek niewywołanej kliszy do utrwalacza i zmierzyć po jakim czasie zrobi się przezroczysta. Nigdy się jakoś nad tym nie zastanawiałem, a teraz jakoś mnie naszło, że to może jakoś na opak, że może bez światła trzeba itp itd ;)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach