ubeuszek  Dołączył: 03 Cze 2008
A wytłumaczyli byście tak młodzieży po co robić test utrwalacza? Czy się nadaje jeszcze do spożycia?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
ubeuszek napisał/a:
A wytłumaczyli byście tak młodzieży po co robić test utrwalacza?


Wrzucam kawałek filmu. Jak po poltorej minuty w ~20st. nie jest całkowicie przejrzysty, wylewam utrwalacz. Aha - utrwalaj zawsze 2x czas klarowania...
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
alkos napisał/a:
Wrzucam kawałek filmu. Jak po poltorej minuty w ~20st. nie jest całkowicie przejrzysty, wylewam utrwalacz. Aha - utrwalaj zawsze 2x czas klarowania...

Napisz jeszcze o jakim utrwalaczu mówisz: o szybkim z chlorkiem amonu, czy o zwykłym kwaśnym. Jeśli o tym drugim, to półtorej minuty za mało aby film w nim stał się przeźroczysty, skoro trzeba mu na to około 5 minut (całkowity czas utrwalania około 10 minut). Ponadto - film w normalnej obróbce w utrwalaczu jest już napęczniały i utrwalanie zaczyna się od razu po zalaniu, a końcówka testowa jest sucha musi przez jakiś czas namięknąć, co wydłuża czas jej utrwalania.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
technik219 napisał/a:
Napisz jeszcze o jakim utrwalaczu mówisz: o szybkim z chlorkiem amonu, czy o zwykłym kwaśnym.


Nie wiem. Ten który mam Ilforda czysci mi klisze w 15 sekund swiezo po rozrobieniu.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Znaczy, super-extra-szybki :lol:
 

ubeuszek  Dołączył: 03 Cze 2008
Czyżby rapid fixer? :-P
 

Niemy  Dołączył: 22 Cze 2008
Koleżanki i kolegi!
Nie chciałem rozpoczynać nowego wątku wiec utaj sie pożalę i zapytam.
Ostatnio oddałem kodaka do fotolabu, zwykłe c-41 do wywołania. Niestety spaprali robotę. Więcej do nich nie pojdę. Na wywołanej kliszy zostały jakieś artefakty, jakby nie była dobrze spłukana. Ma niebieskie plamy w róznych miejscach, czasami sporo obok siebie. Na odbitce dość spore wyjdą. Czy ktoś mi powie czy da sie to jakoś wypłukać, usunąć?
z 7 klatek jest tak fest zanieczyszczonych. To chyba nie wina kliszy, kodak ultra to chyba nie najgorszy film.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
niebieskie plamy? Pokazesz jak to wyglada tak "na oko"?
 

Niemy  Dołączył: 22 Cze 2008
kurcze, nie mam jak teraz, nie skanowałem tej kliszy a cyfrówki nie mam przy sobie. plamki są kanciaste troche, czasami pociągnięte jakby smugę zostawiające, a w pozytywie(na indeksie są nawet widoczne mimo ze to takie małe zdjątka) są żólte :)
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Czy te plamki są po stronie emulsji, czy podłoża? Jeśli od podłoża, to może być wynikiem brudnych wałków maszyny, ale można je zetrzeć z chuchnięciem. Jeśli na emulsji, to nic nie zaszkodzi jeszcze raz film nawinąć na szpulki koreksu i wypłukać w demineralizowanej, potem dodać fotonalu i nawet przeciągnąć między palcami dobrze zwilżonymi tym płukadłem. Po rozwieszeniu, jak tu ktoś radził - polać od góry tym co zostanie w koreksie. Lepiej z tym nie czekać, bo jak się "weżre" w emulsję to d...a blada.
 

Niemy  Dołączył: 22 Cze 2008
wygląda to tak:



 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
z paprochami tragedia - no ale w koncu masz ice ;-) , w sprawie niebieskich plam spróbuj tego co Technik radzi :-)
 

Niemy  Dołączył: 22 Cze 2008
Ale jestem zły na ten lab. nie zalezy im kompletnie na kliencie.
spróbuje to w wodzie destylowanej może przepłukać, tylko to moge sobie kupić bez problemowo :-?
dzięki chłopaki! :-B
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Cytat
Ale jestem zły na ten lab. nie zalezy im kompletnie na kliencie.

Laby to jak fast-foody (większość)..
 

ubeuszek  Dołączył: 03 Cze 2008
SQ6GIT napisał/a:
Laby to jak fast-foody (większość)..



:roll: czasem lubię zjeść na mieście ...
 

fotostopowicz  Dołączył: 06 Lut 2009
SQ6GIT napisał/a:
Laby to jak fast-foody (większość)..


l dlatego ja nie lubię fast-foodów i wole sam coś przyrządzić, lepiej wtedy smakuje :-)
 

Niemy  Dołączył: 22 Cze 2008
No właśnie tylko czasami fast food jest pod ręką i sie do niego wstąpi.
Nie ma to jak sprawdzony porządny fachowiec :!:
 

rudi  Dołączył: 10 Wrz 2008
Zgłaszam zawiadomienie o popełnieniu . Dzięki wszystkim którzy nie wiedzą o tym a mi pomogli - wątki jak ten i jemu podobne przeczytałem od deski do deski i nazad :mrgreen:
Poszedłem w/g mnie na łatwiznę - HP5+ 400@400 , DDX 1+4/20stopni /9 minut , woda z octem , następnie Rapid Fixer 1+4 . Od razu się okazało że muszę zakupić fotonal albo cóś takiego bo bardzo brzydkie smugi zostają . Ale ich nie widać zbyt pod skanerem - o dziwo .
Skanowałem starając się być blisko sposobu opisanego w tutorialu :-B Alkosa :-B oraz wskazówkom Dana :-B kiedy przewrotkę robić :-B . Nie obyło się bez wyostrzania po skanowaniu - bez tego mydło to mało powiedzieć .Oraz parę mniejszych zabiegów opisanych wiele razy ... Skan Epsonem V200 :evilsmile: Tańszego nie było .

Jedna z lepiej wyglądających klatek z Mojego Pierwszego Razu :



Teraz front kieruję w kierunku odbitek - ciekawi mnie czy bez PSa sobie poradzę .
Dzięki :mrgreen:
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
rudi, czy klatkę masz naświetloną prawidłowo?
 

rudi  Dołączył: 10 Wrz 2008
SQ6GIT, mniej więcej klatka wygląda tak :



Klisza jest lekko niebiesko-szarawa , nie wiem dokładnie jak opisać - n.p. jest nieco jaśniejsza od neopana 400cn po C-41 . Tamten jest bardziej fioletowy . Co zmaściłem ?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach