Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Samp napisał/a:
A co z kafelkiem???!!!!

Popsuty...?


A to z kolei prawdziwy mężczyzna, bardziej się przejmuje sprzętem (o ile kafelek można zaliczyć do "sprzętu" :-P ) ;-)
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Aparatu nie upuściłeś? :evilsmile:
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Fafniak nie ma już sprzętu do psucia i przerzuca się na psucie kafelków?
:shock:
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Wracając do tematu.

Canon w końcu wypuścił następcę 5D. I wszyscy zaczęli narzekać. Dlaczego ??? Do tej pory wszyscy twierdzili, że najsłabszym punktem jest AF, a poza tym jest OK. I co? I wszystko wskazuje na to, że jest nowy AF (relacja Radka "Radio Erewan na pl.rec.foto.cyfrowa) przynajmniej podobny do tego z D40/D50, a podobno AF w D40 był całkiem ok. Jedyne z czym się mogę zgodzić, to zbyt blisko ustawione punkty AF. To jest praktycznie jeden centralny punkt.

Fajna puszka - duża matryca, prawdopodobnie nadal mało szumiąca i mogąca konkurować z D3, a do tego bijąca go rozdzielczością.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
pawelek-79 napisał/a:
D40/D50

To są Nikony.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Stachu napisał/a:
To są Nikony.

:mrgreen:

No oczywiście, że chodziło mi o Canony 40D i 50D :mrgreen:

Już naprawdę niedługo będziemy się gubić w nazwach - Panasonic zaczął nazywać aparaty u4/3 serią Gx, jak Canon kompakty. Numery Nikonów powtarzają się z Canonowymi, tylko, że D jest z innej strony. Ehhh
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Przyznaj, że chodziło Ci o polecanego przez nas Nikona D40 a nie o żadne Canony ;-)
Aha, pamiętaj, że Canon oprócz 10D, 20D, 30D, 40D i 50 D miał też modele D30 i D60
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
ktos mi wyjasni do czego przydaja sie inne punkty AF-a niz centralny? :roll: Ja zawsze robilem centralny + przekadrowanie, bo jakos nie wierze w to, ze zadziala akurat ten punkt boczny, ktory powinien. Utrudniam sobie zycie?
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Jak robisz zdjęcie na f1.4 to też przekadrowujesz? można wtedy łatwo wyskoczyć z malutkiej GO, do tego przydały by się właśnie sprawnie działające punkty boczne, niestety muszę używać przekadrowania bo moja kasetka średnio sobie radzi z bocznymi na S30/1.4 :roll:
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Eldred napisał/a:
ak robisz zdjęcie na f1.4 to też przekadrowujesz?

Zawsze.

Na jakiej zasadzie wybierany jest punkt boczny? Skad aparat wie co ma pod skrajnie prawym, a co pod skrajnie lewym punktem? Chyba ominalem ten fragment instrukcji :-P
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Po prostu w układzie AF jest więcej czujników. I przełączasz sobie między nimi jak chcesz. Problem w tym że chyba z oszczędności tylko centralny (lub jeszcze ze 2 boczne) czujnik jest krzyżowy, tj. łapie kontrasty w liniach poziomych i pionowych, a pozostałe są liniowe więc tylko w pionie lub poziomie. Dlatego te czujniki są mniej pewne w działaniu i wolniej łapią.

[ Dodano: 2008-09-18, 12:51 ]
tzn. Ja to tak rozumiem
 

szczypiorrr  Dołączył: 10 Sie 2007
Eldred napisał/a:
Problem w tym że chyba z oszczędności tylko centralny (lub jeszcze ze 2 boczne) czujnik jest krzyżowy, tj. łapie kontrasty w liniach poziomych i pionowych, a pozostałe są liniowe więc tylko w pionie lub poziomie.

AFAIK tylko 2 skrajne boczne są liniowe, reszta to krzyżowe.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Dzięki szczypiorrr, tak myślałem, że coś pokręciłem.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Eldred napisał/a:
I przełączasz sobie między nimi jak chcesz.

Z przelaczania korzystam, np przy packshotach. Ale jakie jest uzasadnienie uzywania wszystkich pol AF-a (tj. pozostawienie wyboru czujnika oprogramowaniu aparatu)?
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
dan napisał/a:
tos mi wyjasni do czego przydaja sie inne punkty AF-a niz centralny? :roll: Ja zawsze robilem centralny + przekadrowanie, bo jakos nie wierze w to, ze zadziala akurat ten punkt boczny, ktory powinien. Utrudniam sobie zycie?

Przekadrowywanie nie daje ostrości dokładnie w odległości, w jakiej jest przedmiot. Chyba, że zmieniasz kadr przesuwając aparat, a nie obracając go. To tylko teoria, różnice są IMHO pomijalne przy codziennym zastosowaniu. Niecentralnych czujników używam, bo jest mi tak wygodniej (czasem). Sam wybieram, którego czujnika chcę użyć, nie zdaję się na automat.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wszystko zależy od odległości od fotografowanego obiektu i przesłony. Gdy stosujemy niskie liczby przesłony i odległość od obiektu jest nieduża to niestety przy przekadrowaniu można zgubić ostrość.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Możesz mi wieżyć lub nie ale czasem się to przydaje, np. jeśli chcesz sfotografować ptaka w locie, to aparat idealnie wyszukuje go na tle nieba i bez problemu da się zrobić zdjęcie, robiłem tak tamronem 70-300, inaczej sobie tego nie wyobrażam, żeby celować punktem bocznym lub nawet centralnym w pedzącego ptaka kiedy ciężko za nim nadążyć nawet całym aparatem. Po za takimi sytuacjami też uważam, że jest to niepotrzebne.

[ Dodano: 2008-09-18, 13:21 ]
Ja używam ustawienia z możliwością wyboru punktu AF i najczęściej jest to centralny ale w każdej chwili mogę przestawić na inny i to jest chyba najlepsze rozwiązanie, (oprócz oczywiście focenia ptaków w locie).
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
Właściciele Lajek i Noctiluxa są siłą rzeczy zmuszani do przekadrowywania, bo dalmierz mają tylko na środku. Przy miniaturowej głębi ostrości Noctiluksów dałoby się rzeczywiście sprawdzić na ile pomijalna jest kwestia zmiany odległości przedmiotowej podczas przekadrowywania. Ma ktoś podobne doświadczenia? (alkos?)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
DDspeed napisał/a:
Przy miniaturowej głębi ostrości Noctiluksów dałoby się rzeczywiście sprawdzić na ile pomijalna jest kwestia zmiany odległości przedmiotowej podczas przekadrowywania. Ma ktoś podobne doświadczenia? (alkos?)


Niestety, nie jest pomijalna. Na bliskich odleglosciach przedmiotowych (do 2m) i na otwarciu mozna sie majtnac nawet z 35/1.7... Polecam tescik z lustrzanka: wyostrz :na oko: na obiekt w rogu matowki, po czym przesun go na srodek i sprawdz co wskazuje klin...
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
dan napisał/a:
Ale jakie jest uzasadnienie uzywania wszystkich pol AF-a (tj. pozostawienie wyboru czujnika oprogramowaniu aparatu)?

zawsze ustawiam na Auto, jak robie fotki na zakrapianych imprezach i na PPD 8-) :evilsmile:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach