denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Miałem okazję pomacać na koniec impry, tzn. po rozdaniu nagród itp. Sprzęcik wzbudza zaufanie solidnością. Metalowa obudowa i odpowiednia waga sprawiają pozytywne wrażenie. Na ergonomię też nie można narzekać. Dobrze się sprawdza gumowy profil na tylnej ściance, pod kciukiem. Przy moich wielkich paluchach miałem problem, żeby złapać X100 i nic nie wcisnąć. W przypadku mniejszego "braciszka" było znacznie lepiej. Włącznie za pomocą pierścienia ogniskowych szybko wchodzi w krew. Przy wyciąganiu aparatu z kieszeni i przykładaniu do oka, oczywiście druga ręka wędruje na obiektyw. Nie trzeba szukać jakiegoś "pstrykadełka". Fajny patent. A propos oka, jest wizjer, nareszcie. No właśnie wizjer może spowodować, że będzie to pierwszy kompakt, za który byłbym skłonny zapłacić (nie będę zombie :-P ). Co prawda porównanie wielkości lufcika X10 do X100 wypada podobnie jak układu luster z enty-levela do pryzmatu fufu, to i tak jest nieźle (nawet jaśniej niż w dslr). AF chyba dość szybki. Jedynym oświetleniem było światło z rzutnika i parę halogenów (ciemno jak w baraku u Obamy :evil: ) i nawet sobie radził. Chyba lepiej od X100, ale akurat w tym przypadku nie ma się czym chwalić :lol: . Jakości zdjęć nie oceniałem, bo i tak była by to kaszanka na najwyższych czułościach. Z resztą już z takich głupot wyrosłem. Aparat ma dawać przyjemność z focenia a nie materiał do pikselpipingu.
Zostaje jeszcze kwestia ceny. Podobno ma być połowę tańszy od "setki". Może będzie poniżej 2k.
Zapomniałem o dźwięku migawki... cichutki ale słiiiitaśny.
No i największa wada, MSZ, to 1/1000 przy pełnej dziurze. Brak wbudowanego filtra szarego. Jest gwint na obiektywie ale nie wiem o jakiej średnicy, nie wziąłem suwmiarki.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Hmm na fotopolis pojawiły się sample z x10 na różnych iso i wygląda to całkiem nieźle jak na aparat z tak nikczemnej wielkości matrycą ;-)
Są też tam sample z trybu exr na które czekałem, nie przypomina to w żadnym razie tego co wypluwało s3 i s5, ale jest całkiem nieźle, coś takiego mógłbym nawet przeżyć, ale jestem na 90% pewien, że w tym trybie nie da się robić rawów a tylko jpg'i, chociaż jeśli to działa na poziomie matrycy a nie w postprocessie to może jednak to możliwe?
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Dziwi mnie tylko rozdzielczość w trybie exr, czyli 4000x3000. Chyba nie jest to samo co tryb DR, gdzie rozdziałka powinna wynosić 6Mpix.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Właśnie, jeśli to by miało działać tak jak w s3 i s5 to musiała by być 2x mniejsza rozdzielczość, a nie jest, więc może ten tryb EXR to nic innego jak lekka obróbka zdjęcia? Jeśli tak to na pewno nie będzie można robić takich rawów.

Chociaż co ja gadam, przecież gdyby dało się uzyskać rawy o lepszej tonalności, po
co by były inne tryby?
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Właśnie wygrzebałem broszurkę i stoi tam, co następuje:
EXR mode (EXR auto/Resolution prioryty/High iso & low noise prioryty/Dynamic range prioryty)
Więc EXR eikserowi nierówny ;-)
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
tja ponizej 2kpln, marzenia scietej glowy.... obstawiam 2,5kpln
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
alekw napisał/a:
tja ponizej 2kpln, marzenia scietej glowy.... obstawiam 2,5kpln

Biorąc pod uwagę premierową cenę X100 (4999) to jakoś tak będzie ;-)
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
TUTAJ napisali, że ok 500 funciaków (ok 2550,- PLN) lub 529 EUR (ok 2350,- PLN) a za Oceanem tradycyjnie będzie taniej...
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
2500 PLN? Toż to nie ma szans w starciu z ofertą bezlusterkowców.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Ci dla których liczy się bardziej wygląd aparatu niż jakość obrazu jaką generuje może się skuszą, ja odpadam, nie potrzebuję ślicznego cacuszka na półkę.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Eldred, z całym szacunkiem ale pieprzysz! A co to aparatem bez wymiennej optyki nie da się robić dobrych zdjęć? Od kiedy. Kurde oglądałem zdjęcia wojenne robione przez profesjonalnego fotografa Olkiem c7070. A zresztą pierwsze z brzegu http://flickriver.com/gro...ol/interesting/ co złe? To samo można Canone G, i innymi. Aparat robi na tyle dobre zdjęcia na ile dobry jest fotograf.

Aparat dobiera się do indywidualnych preferencji ale Twoje uogólnienie
Eldred napisał/a:
Ci dla których liczy się bardziej wygląd aparatu niż jakość obrazu jaką generuje może się skuszą
jest przykre i mało mądre. Więcej pokory ;-)

[ Dodano: 2011-10-21, 16:23 ]
ha znalazłem http://www.robgalbraith.c...cid=7-6468-7844 a gość należny do Magnum i to nawet nie był c7070 tylko jeszcze starszy model
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Żaba, niczego nie pisałem o wymiennej optyce, ja używam tylko kompaktów ze stałką 35 i 40mm.

x10 daje jak dla mnie nie lepszą jakość obrazu niż kompakty, jednak ta matryca daje za małą tonalność
i brzydkie kolory, gdyby rzeczywiście działała w takiej technologii jak s3 i s5 to wystarczyło by mi w zupełności to 6mpix. A tak to jak pisałem, ładne to to ale wolę już sigmę DP2x, tam jest tylko odpowiednik 35/2.8, ale matryca wielkości 4/3 poszerzonego go proporcji 3/2, ale mam z niej rawy na komputerze
i po prostu powalają jak na obrazki z tak małego kompaktu.

[ Dodano: 2011-10-21, 16:35 ]
Żaba napisał/a:
Kurde oglądałem zdjęcia wojenne robione przez profesjonalnego fotografa Olkiem c7070. A zresztą pierwsze z brzegu http://flickriver.com/gro...ol/interesting/ co złe? To samo można Canone G, i innymi. Aparat robi na tyle dobre zdjęcia na ile dobry jest fotograf.
Aparat robi na tyle dobre zdjęcia jakie fotograf warunki wypatrzy w stosunku do możliwości oddania ich przez aparat, prościej, jeśli będziesz miał warunki z super światłem i małymi kontrastami to nawet kompaktem zrobisz zdjęcie które dobrze wygląda. Ew. jeśli robisz czarne kontury pod światło gdzie tonalność także się nie liczy kompaktem też się uda.

Zdjęcia z linka wyglądają nieźle, ale widać że były okrutnie maglowane w komputerze.

[ Dodano: 2011-10-21, 16:42 ]
W drugim linku facet się zachwyca obrazkiem z tego aparatu i rzeczywiście widać, że ta seria olków jest świetna, co nie oznacza że fuji x10 musi automatycznie być ok, zobacz sobie sample które wrzucili opaczni i fotopolis, to jest naprawdę piękny aparat i ciągle mnie na niego korci, ale wiem że to nieracjonalne bo jakość obrazu za ponad 2 tysiące można uzyskać duużo lepszą innymi małymi aparatami, zarówno z mikro 4/3 jak i nx i serii DP sigmy.
btw tutaj jest fajne porównanie wielkości kompaktów profi/zmiennooptycznych i bezlusterkowców.

[ Dodano: 2011-10-21, 16:54 ]
Wrzuciłem jpg i rawy z dp2x do tematu o aparatach kompaktowych.
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Może faktycznie w cenie około 2 tys. da się znaleźć coś o lepszym obrazku. Samsung nx, ze względu na prawie gratisowe stałki ;-) albo sigma. Ale czy mikro4/3 z kitem będzie lepsze? Śmiem wątpić. Dwie działki zapasu na szkle zrekompensują większy szum a głębia też wyjdzie podobna. Jakiś bezlusterkowiec P lub O + stałka + wizjer = tak ze 4tys minimum. Potem jeszcze będzie korciło żeby coś dokupić i się zacznie zabawa w dwa systemy :evilsmile: . Ja w to nie wchodzę.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
denvi, też tak myślałem, ale to że Olympus zaczął ten trend skutkuje teraz coraz fajniejszymi cenami, np: olek pen E-pl1 za około 800zł + naleśnik zuiko 17/2.8 (kąt widzenia 35mm) za około 1000zł z kartą pamięci wychodzi poniżej 2kzł, więc chyba jednak i w mikro 4/3 się da, jak dla mnie bardzo fajny zestawik, nie większy od x10, obiektyw się tak nie wysuwa, no i można założyć inny ;-)
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Do tego jeszcze Zuiko 45mm/1.8 jako portretówka za około 1000 i masz komplet.

A zamiast Olympusowej 17mm wolałbym Panasonikowy 14mm/2.5, w podobnej cenie.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
romeoad, no a ja Panasłoika 20/1.7 ale to już tak z połowę więcej kosztuje, podałem zuiko żeby wyszło poniżej 2kzł ;-)
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Eldred ja od dobrego kompakta oczekuję:
1. małych wymiarów
2. szybkości działania (szybkość AF jest drugorzędna)
3. łatwości obsługi
4. dobrej ceny (adekwatnej do możliwości)
W takiej kolejności.

I wystarczy mi obiektyw o kącie widzenia 28-35mm. Wszystkie te warunki spełnia X10 (zobaczymy jeszcze, jak będzie cena) - dlatego czekam tylko, kiedy pojawi się w sklepach :-) A obecnie sprzedawane kompakty są strasznie wolne (testowałem wiele z nich), zwłaszcza po włączeniu trzeba zbyt długo czekać, aż się obudzi - a w tym czasie ucieka ciekawy kadr :-/

I nie oczekuję od kompaktu jakości obrazu lustrzanki! Nie mam też zamiaru powiększać tych zdjęć do rozmiaru plakatu. To ma być aparat do noszenia przy sobie w kieszeni i szybkiego reagowania na ciekawe sytuacje zdjęciowe. Jeśli potrzebna mi kiedyś będzie super dynamika i ostrość, to wtedy wezmę ze sobą lustrzankę z dobrym obiektywem.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
andrusz napisał/a:
zwłaszcza po włączeniu trzeba zbyt długo czekać, aż się obudzi - a w tym czasie ucieka ciekawy kadr


I tego właśnie nie rozumiem w kompaktach cyfrowych - braku trybu "uśpienia". I mój MESuper, i D700 i (drzewiej) K10, także posiadana przejściowo dalmierzowa Minolta - wszystkie można włączyć, zrobić fotkę i potem zapomnieć o sprzęcie. Aparat po zadanym czasie przechodzi do uśpienia, a jak trzeba - szybko wraca do pełnego działania po lekkim naciśnięciu migawki.
Olki, którymi miałem okazję się bawić - C5060, C4050, Canony - G6, PS620, 640 i w końcu moja GR-ka - wszystkie miały/mają tą upierdliwą cechę, że albo działały w sposób ciągły, albo przechodziły w stan uśpienia (jak się go nie wyłączyło) jednoznacznym retract'em obiektywu, co równało się stosunkowo długiemu wzbudzeniu.
Nie wiem gdzie leży problem, dlaczego tak to musi działać.

[ Dodano: 2011-10-23, 23:04 ]
andrusz napisał/a:
I nie oczekuję od kompaktu jakości obrazu lustrzanki! Nie mam też zamiaru powiększać tych zdjęć do rozmiaru plakatu. To ma być aparat do noszenia przy sobie w kieszeni i szybkiego reagowania na ciekawe sytuacje zdjęciowe.


...ty się Pan zastanów nad GRDIV :mrgreen:
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Mertz napisał/a:
Nie wiem gdzie leży problem, dlaczego tak to musi działać
może przez wysuwany silniczkiem obiektyw. X10, jak pisałem wcześniej, odpala się pierścieniem zoomu. Szybko i wygodnie. Nie sprawdzałem czy przechodzi w stan uśpienia w pozycji "on", w tym przypadku chyba da się bez takich ficzerów wytrzymać. ;-)
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
denvi napisał/a:
X10, jak pisałem wcześniej, odpala się pierścieniem zoomu. Szybko i wygodnie. Nie sprawdzałem czy przechodzi w stan uśpienia w pozycji "on", w tym przypadku chyba da się bez takich ficzerów wytrzymać. ;-)


nie widze tu szczerze mowiac wygody... zeby go wlaczyc musze uzyc dwoch rak, czy tak?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach