SiekaSS  Dołączył: 11 Maj 2008
Fafniak wenę trzeba mieć!! 8-) :!: :-P
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
SiekaSS napisał/a:
wenę trzeba mieć!!

Wena? A co to za waluta? :-P
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
SQ6GIT napisał/a:
Co do Gudzowatego, polecam poczytać rozdział Tomka w książce "Mistrzowie fotografii polskiej w obiektywie", tam pisze, jak robił ten reportaż. Wg mnie włożył sporo pracy, sądząc po opisie backstage. Zresztą sądzenie zdjęcia po ilości pracy, to akurat w street mógłby ktoś oglądając Gillena zarzucić, że wystarczy chodzić i cykać po ulicy w nadziei na złapanie czegoś ciekawego.

No, czytałem to. Bardzo ciekawe. Po tej lekturze mam duży szacunek do Gudzowatego, jego sposobu pracy i etyki.

W ogóle świetna książka - też powiem, że naprawdę warto przeczytać.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Raven napisał/a:
SQ6GIT, no bo temat też jakiś taki dziwny był...
No właśnie, bo przecież musielibyśmy określić na czym polega osiągnięcie pewnego "poziomu" w zdjęciu, poniżej którego można powiedzieć, że zdjęcie jest słabe. A nawet jeśli już zdjęcie będzie "dobre" to jedni lubią małą GO, inni zupełnie odwrotnie itd itd itd..

Moim zdaniem można określić jakość zdjęcia obiektywnie, tylko w ten sposób, że oceniamy technikę, i pytamy twórcę co chciał pokazać, osiągnąć, powiedzieć, a może po prostu czym się zachwycił. Reszta zależy od indywidualnych preferencji oglądającego, a to już nie jest obiektywne.

[ Dodano: 2008-09-30, 12:20 ]
p.s. już szukam tej książki ;-)
 

Aspius  Dołączył: 18 Wrz 2006
Eldred napisał/a:

(...) i pytamy twórcę co chciał pokazać, osiągnąć, powiedzieć, a może po prostu czym się zachwycił.

A mi się wydaje, że dobre zdjęcie, to takie, przy którym nie musisz się nikogo o nic pytać.. wszystko widać ;)

Grzesiek

 
rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
Eldred napisał/a:
pytamy twórcę co chciał pokazać, osiągnąć, powiedzieć, a może po prostu czym się zachwycił
A to nie powinno być że przy okazji dobrego zdjęcia nie musimy pytać?

Eldred napisał/a:
Reszta zależy od indywidualnych preferencji oglądającego, a to już nie jest obiektywne.
Właśnie ...
 

Aspius  Dołączył: 18 Wrz 2006
rysiekll, :-B
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Aspius napisał/a:
A mi się wydaje, że dobre zdjęcie, to takie, przy którym nie musisz się nikogo o nic pytać.. wszystko widać ;)


rysiekll napisał/a:
A to nie powinno być że przy okazji dobrego zdjęcia nie musimy pytać?


No właśnie macie obaj rację, ale ja mówiłem o obiektywnej ocenie, czyli technika, i ocena na podstawie tego jaki cel chciał osiągnąć fotograf. Ale to strasznie abstrakcyjne i sztuczne, więc po prostu trzeba oglądać i nie pytać.

A co do pytania Fafniaka to co w takim razie? zachowanie proporcji, wyczucie kolorów dopełniających? a może umiejętne złamanie zasad? wydaje mi się że brniemy w ślepy zaułek.

[ Dodano: 2008-09-30, 12:34 ]
Przykładem jest Avatar jednego z użytkowników forum, opowiadał nam jak go zrobił ile pracy w to włożył i jak to było ciężko osiągnąć, a na zdjęciu jest w sumie niewiadomoco, dopuki się człowiek nie dowie co tam jest wygląda to na jakieś nieostre makro żółtego żuczka, a jemu się podoba, i chyba o to chodzi. Pozostaje tylko kwestia którą sam poruszał autor zdjęcia: otóż czy powinniśmy być bardziej krytyczni wobec swoich dzieł, czy powinniśmy bardziej przewidywać czy może się to spodobać innym, czy wręcz odrzuci? a może o to nam chodzi żeby odrzuciło? ;-)
 
rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
Aspius i dla Ciebie :-B ...
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Dla mnie to wszystko co wyżej oraz jakiś taki delikatny luz, czy jak to nazwiemy. Bo to pierwsze, to mi jest potrzebne do zrobienia zdjęcia poprawnego, te odprężenie zaś, do tego czegoś dodatkowego w zdjęciu, obok owej poprawności. Myślę, że w jakimś stopniu w chwili przyciskania spustu (migawki oczywiście) muszę chociaż na tę sekundę odseparować się od tego, co widzę przez wizjer, nabrać pewnego dystansu. Inaczej zdjęcia są ważne dla mnie, ale ktoś inny patrząc na nie, nie widzi nic przyciągającego tak naprawdę uwagę. Co do odwagi, to są chyba różne jej aspekty - inaczej się to czuje ukradkiem pstrykając szereg zomowców, inaczej ukradkiem pstrykając zdjęcie bliskiej osoby, która ma przed sobą parę dni życia i być może to będzie już jej ostatni uśmiech. Ale nie jestem żadnym wybitnym fotografem, tyle tylko, że od dość dawna fotografuję, daleko mi do wielu osiągnięć, które oglądam w galeriach. Jakiś czas temu mój brat (dobry fotograf) pokazał mi moje zdjęcia z których wykadrował coś, co się działo jakby w tle, na co nie zwróciłem uwagi pstrykając. To było niesamowite, ale czy to były moje dzieła, czy jego? Dlatego na wstępie napisałem o tym wyluzowaniu, a równocześnie skupieniu. Chyba fotografowanie jest jednak trudną sztuką...
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
a_czacha, nie mam więcej pytań, jak dla mnie temat jest zamknięty. :-) :-B :-B
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Elred :-B :-B
 

Aspius  Dołączył: 18 Wrz 2006
a_czacha napisał/a:
Jakiś czas temu mój brat (dobry fotograf) pokazał mi moje zdjęcia z których wykadrował coś, co się działo jakby w tle, na co nie zwróciłem uwagi pstrykając.


właśnie.. ja ostatnio też zrobiłem zdjęcie, na którym później dostrzegłem pewien element. Gdybym go dostrzegł przed przyciśnięciem spustu, poprawił kadr, zmienił punkt ostrości.. mogło by być nieźle a tak, wyszło jak zwykle. Bystrość spojrzenia, umiejętność patrzenia na świat okiem obiektywu nie przykładając go do oka.. umiejętność wyszukania szczegółu, którym twoje zdjęcie wyróżni się wśród wielu podobnych.. jakby to zebrać to chyba własnie będzie talent ;)

To jak z tym pisaniem wierszy. Każdy może napisać wiersz, ale nie każdy wiersz poruszy. Każdy może narysować samochód ale nie każdy będzie potrafił robić to tak żeby zauroczyć innych.. każdy może zrobić zdjęcie...

Grzesiek
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Aspius napisał/a:
To jak z tym pisaniem wierszy. Każdy może napisać wiersz, ale nie każdy wiersz poruszy.

Albo "Śpiewać każdy może", ale nie każdy powinien ;-)
 

ente  Dołączył: 22 Lip 2008


napis odbity na czole: "fire door keep shut";]
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
ente, fajnie.. ale to nie temat raczej do pokazywania zdjec, a jesli, to warto chociaz by zdjece bylo poparciem jakichs slow zwiazanych z tematem
 

ente  Dołączył: 22 Lip 2008
w skrócie:
"fire door keep shut"- uwarunkowania, normy i realia życia codziennego, które podcinają skrzydła,
klamka odbita na klatce piersiowej- znajdź ja w sobie, otworzysz drzwi za którymi żarzy się magia i pasja,
podwójna dziura w drzwiach na kształt lunety- twoje nieprzeniknione oko,
ulubiony trunek w ręce- dla wyostrzenia wzroku i dobrego smaku,
odpowiedz czymś innym w danym temacie- brak szablonowości;]

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach