maser  Dołączył: 15 Lut 2009
Router odpalony. Karta PCI wykrywa co ma wykryć.
Nokia z wifi pracuje.
Nie powiem nie obyło się bez zgrzytania zębów by to odpaliło, ale dałem radę.
No i okazało się że sieci dookoła mnie sporo a w tym kilka nie zabezpieczonych.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
maser napisał/a:
w tym kilka nie zabezpieczonych
I po co było kupować router?
 
maser  Dołączył: 15 Lut 2009
EEEE, bo zupa była za słona?
A na serio to głównie dlatego że ja mam znacznie szybsze łącze niż tamte (zanim sobie podłączyłem to sprawdziłem). Net mam w jakieś tam promocji z kablówką, a poza tym po prostu tak jest chyba uczciwiej. :mrgreen:
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
No i nie ryzykujesz ataku Man-in-the-middle - że sąsiad będzie z popcornem patrzył na sniffera i łykał większość Twoich haseł, które zazwyczaj idą czystym tekstem ;-)
 
maser  Dołączył: 15 Lut 2009
Mój (TP link) 65 zł. Bezpieczeństwo - klucz WPA itp
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Jasiek Matacz napisał/a:
z dużym zasięgiem(czym więcej domu obejmie tym lepiej)
Tylko 802.11n - tzw. N-ka
 
maser  Dołączył: 15 Lut 2009
No i antena odpowiednia, no i dobre miejsce na nią. Z testów moich na komórce wynika że mam sygnał pod klasycznym blokiem (mieszkam na drugim piętrze nieco w środku). Chodzi. Po mieszkaniu (około 70m w każdym miejscu 100% sygnału)
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
maser, W N-ce anteny są wbudowane w router i raczej nie ma złącz na zewnętrzne. N-ka została wymyślona specjalnie do pracy w budynkach, więc nie ma potrzeby stosowania anten dalekiego zasięgu np. kierunkowych. Natomiast położenie wzajemne wbudowanych (zazwyczaj trzech) anten ma zasadnicze znaczenie dla pracy WiFi w budynku.
 
maser  Dołączył: 15 Lut 2009
emigrant,
Dzięki za info odnośnie sprzętu.
Jak na razie mi pasuje ten co mam a zabezpieczenia wydają sie być odpowiednie (i tak nie ma nic na 100% pewnego).
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Najlepsze zabezpiecznie stosowane w routerach WiFi - to WPA2.
Nie bedę tu wspominał o uwierzytelnianiu na serwerze np. EAP, RADIUS itp. bo do celów małych sieci raczej nie stosowane.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Zawsze można zwiększyć moc routera dodając dodatkową antenę Yagi
przykład #1
przykład #2
przykład #3

:mrgreen:
 
maser  Dołączył: 15 Lut 2009
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Marooned napisał/a:
przykład #1
Padłem :mrgreen: :lol:
 
maser  Dołączył: 15 Lut 2009
Każdy sposób jest dobry :)
Potrzeba matką wynalazku.
 

BuR-ToN  Dołączył: 18 Cze 2008
Co prawda router mam ale wpadłem na pomysł że żeby podłączyć dysk do sieci nie potrzebuję obudowy do dysku z obsługą LANu tylko zwykłą obudowę podpiętą pod router z USB.

Oczywiście routera z USB nie mam i stąd moje pytanie: używa ktoś takiego rozwiązania? Czy takie usb w routerze to nadaje się do podpięcia dysku czy tylko do podpięcia drukarki albo pendrive-a? Jak z prędkościami? Jaki router najlepiej kupić?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
dysk twardy połączony przez USB :?:
przecież to będzie miało mega wolny transfer

jak mi kumpel pożyczył dysk w obudowie USB do zgrania paru GB danych, to wolałem go wykręcić z obudowy i podłączyć normalnie przez SATA wyszło kilkakrotnie szybciej

do powolnego magazynowania danych takie USB jest ok, ale potem trzeba te dane z dysku wyciągnąć i tu jest ból IMHO
 

BuR-ToN  Dołączył: 18 Cze 2008
Chodzi mi o to że mam dużo filmów zgranych z vhs, muzyki z kaset i winyli których moi rodzice sobie lubią posłuchać. Słuchają zazwyczaj z komputera z tym że problem polega na tym że nie zawsze z tego samego. Chciał bym im to wszystko zrzucić na jeden dysk i przestać się tym przejmować. W tym momencie mam wszystko na serwerze z którym się łączą i oglądają, słuchają itd. lecz planuję się przeprowadzić (i zabrać ze sobą ten komputer) i nie chciał bym ich zostawić bez takiej możliwości i pomyślałem że to może być w miarę tanie rozwiązanie bo dysk, obudowę/mostek na usb już mam tak że brakowało by mi tylko routera.
 

AreKc  Dołączył: 27 Cze 2008
BuR-ToN napisał/a:
Oczywiście routera z USB nie mam i stąd moje pytanie: używa ktoś takiego rozwiązania? Czy takie usb w routerze to nadaje się do podpięcia dysku czy tylko do podpięcia drukarki albo pendrive-a? Jak z prędkościami? Jaki router najlepiej kupić?
Cytat

Mam router TP-Link TL-WR1043ND z oprogramowaniem OpenWrt, do niego podpięte dwa dyski zewnętrzne usb poprzez hub. Dyski udostępniam w sieci lokalnej poprzez sambę, transfery to ok. 10MB/s (w doł) i ok 4MB/s (w górę).
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jeśli masz starego PCta (opłaca się kupić coś po leasingu) to zainteresuj się FreeNas. Działa znakomicie, może być tylko dyskiem sieciowym, może mieć ftp (sftp), serwer multimediów i wiele przydatnych serwisów.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Ja tak miałem [póki dysk nie poszedł z dymem], dlatego kupując router wybrałem Asusa WL-500gP (2x USB). Podpięta drukarka ze skanerem na jednym USB, a na drugim onegdaj HDD.

Dodatkowo zmieniłem mu oryginalny soft na OpenWRT. Kilku znajomych (a nawet w firmie) ma ten sam model (też z OpenWRT).

Jedyne co, to po 3 latach (w 2 egzemplarzach identycznie) pada zasilacz. Należy go otworzyć stuknięciem z 4 stron, wymienić kondensator elektolityczny (1200uF / 10V) i skleić - nie ma śladu po naprawie, koszt 1.20zł ;-) Już 2 tak naprawiłem.

Wracając do dysku. Na routerze postawioną miałem Sambę by był widoczny jako dysk sieciowy. Niestety, Opiszon ma tu rację - prędkość nie jest szałowa. Winamp odtwarzając mp3 przez WiFi w takiej konfiguracji zawieszał się na jakieś 1..3s przed każdą zmianą utworu :-/


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach