bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
No u mnie ten sam problem występuje jak już pisałem wcześniej. Na pewno z M 28/2.8 i M 50/1.7 - innych nie mam więc nie sprawdzę.
Możesz się poświęcić dla dobra wszystkich i sprawdzić co w serwisie na to powiedzą :evilsmile:
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
A czy ktoś z firemare 1.20 i więcej może potwierdzić występowanie w.w. problemów?
Może tutaj jest odopwiedź...
 

Baaz  Dołączył: 17 Kwi 2008
Wydaje mi się, że ktoś pisał o tym problemie z firmware 1,30 ale nie jestem pewien.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Ja mam 1.30 i mam ten problem. Na 1.20 i 1.11/1.10 też to występuje?
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
Ja mam 1.10 - jak wyżej.
Cholera najciekawsze jest to, że za czasów gdy miałem 1.00 nie pamiętam, zebym na cos narzekał z moją 50tką/1.7. A teraz i 50 i 75-150 ...
 

Danin  Dołączył: 10 Gru 2007
Mam 1.10 i potwierdzenie osrości gra jak powinno.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Danin napisał/a:
Mam 1.10 i potwierdzenie osrości gra jak powinno.
Nam bardziej chodzi o pomiar światła, a nie potwierdzenie ostrości.
 

bulaj  Dołączył: 20 Kwi 2008
moja puszka musi niestety również dołączyć do grona korpusów z uwalonym trybem M przy szkłach M
każde przymknięcie przysłony skutkuje coraz większym prześwietlaniem
szkło smc m 135/3,5 raczej nie jest walnięte ani nie ma objawów "leniwej przysłony" przynajmniej na pełnej dziurze

w trybie AV (praca tylko na pełnej dziurze) pracuje poprawnie i naświetla dobrze, przysłona bardzo dobrze pracuje na krótkich czasach i reaguje odpowiednio do zadanego czasu, czego nie można powiedzieć o trybie M

sprawdzane empirycznie, w trybie manualnym im mniejsza dziura tym bardziej leniwa praca przysłony
po prostu na krótkich czasach nie pracuje tak jak powinna, nie wyrabia, śmiem twierdzić nawet, że przy czasie 2000 i 125 tak samo długo się przymyka i otwiera
nie jestem do końca pewny, ale wydaje mi się, że scenę mierzy w miarę poprawnie i dobiera odpowiedni czas, ale później jak wyzwala migawkę
to już tylko pod górkę dosłownie i w przenośni
nie wiem o co biega :?:

z m42 sprawa podobna, w trybie AV jest cacy, w M prześwietla z każdym przymknięciem
przysłony

w przypadku 135/3,5 może rozwiązaniem jest uwalenie tego cholernego popychacza i praca na AV
czy ktoś już to przerabiał może oprócz kolegi slavo222 z tego wątku http://manufactura.home.p...pic.php?t=9168?

jakieś sugestie, rady porady mile widziane zarówno w kwestii samego trybu M i niepoprawności naświetleń jak i wywalenia popychacza jak i późniejszej pracy szkła bez niego
 

Gregor  Dołączył: 28 Gru 2006
To i ja się dołączę.
K10 firmware 1.00, później 1.10 i ten sam problem (SMC-M 28/2.8 i Tokina K manualna).
Mam to szczęście że posiadam drugi korpus *istDS i te starocie "banglają" jak trzeba.
W K10 i pomiarze w trybie "M" przez "zielony guzik" zauważyłem, że
prześwietlenie rośnie progresywnie, a algorytm wygląda tak:
na pełnej dziurze jest OK (tak jak w Av na pełnej dziurze), zmieniając przysłonę o jeden schodek (NIE O JEDNĄ DZIAŁKĘ EV) ta "menda K10" wydłuża czas 2x jakby miał przysłonę przymkniętą o 1 działkę. Tak więc "wszystkie pośrednie schodki" traktuje jak 1EV (dureń).
A pomiędzy przysłoną 2.8 a 4 mam 2 lub 3 "schodki pośrednie" w zależności od obiektywu.
Cóż, powiem szczerze, że tak z perspektywy to ta K dycha to jakaś niedopracowana jest. Stary poczciwy istDS to pewny i niezawodny korpus, działający ze wszystkimi szkłami, pozbawiony kalectwa w postaci BF/FF.
Trochę jestem rozczarowany tą K10, a to tryb M nie działa poprawnie, a to FF/BF z różnymi obiektywami, a i autobalans bieli jakiś ciulowy w porównaniu do DS'a. Obawiam się że to wyrób podobny do współczesnych *, czyli zamysł, budowa wyśmienita, tylko wykonanie do dupy.
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
Gregor napisał/a:
menda K10

Cytat
dureń

Cytat
do dupy

Cytat
ciulowy

A równoważników jakiś nie znasz?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
dickkett, chcesz żeby same kropki wyświetliło :-P
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
plwk napisał/a:
dickkett, chcesz żeby same kropki wyświetliło :-P

Wolałbym.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Gregor, - proponuje sprzedaj ten kiczowaty sprzet i kup cos innego - chocby nikona d200 czy d300 to bardzo dobre aparaty
 
3xs  Dołączył: 20 Kwi 2008
Prawie się zdecydowałem na zakup K10. Głównym powodem była współpraca ze szkłami manualnymi i stabilizacja. Po przeczytaniu tego wątku nieco się przeraziłem. Mam zamiar podpiąć do puszki obiektyw 400-500 mm. Manualny. Czy lepiej współpracowałby z K100? A jak wygląda sprawa z K200?
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Ludzie z K100/K200 chyba nie narzekają na tą przypadłość. Sam jestem ciekaw. Zaczekajmy niech się ktoś wypowie. Ja rozwiązałem problem tak jak któryś kolega - sprzedałem Mki i kupuję tylko ze stykami :)
 
3xs  Dołączył: 20 Kwi 2008
bbartlomiej napisał/a:
Ludzie z K100/K200 chyba nie narzekają na tą przypadłość. Sam jestem ciekaw. Zaczekajmy niech się ktoś wypowie. Ja rozwiązałem problem tak jak któryś kolega - sprzedałem Mki i kupuję tylko ze stykami :)


Ja jestem słaby w systemie pentaksa. Ze stykami to znaczy szkło bez AF ale ze stykami umożliwiającymi pomiar światła - dobrze zrozumiałem? To sa na bagnet K czy jeszcze jakieś?

Jeśli są te styki to pomiar światła działa dobrze zarówno w M jak i A?

Da się kupić taką 400 za rozsądne pieniądze?
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Pomiar światła (przez wciśnięcie guzika) jest możliwy z każdym obiektywem, nawet na M42. Styki umożliwiają ustawianie przysłony pokrętłem w korpusie, można też używać priorytetu czasu.

Co do czterysetek, to jest na przykład taka:
http://kmp.bdimitrov.de/l...e/A400f5.6.html
Na Allegro jej jednak nie widziałem. :-P
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
3xs napisał/a:
Ze stykami to znaczy szkło bez AF ale ze stykami umożliwiającymi pomiar światła - dobrze zrozumiałem? To sa na bagnet K czy jeszcze jakieś?
Jeśli są te styki to pomiar światła działa dobrze zarówno w M jak i A?

Może i mieć AF, ale niekoniecznie. Styki elektryczne umożliwiają sterowanie przysłoną z poziomu body i dzięki takiemu połączeniu umożliwiają pomiar światła przez body na bieżąco. Nie trzeba wciskać AE-L albo zielonego guziczka żeby dokonać pomiaru. Nie powinno być problemu z przekłamywaniem ekspozycji - przynajmniej na mojej sigmie 17-70 nie ma. Czy to na M czy Av czy w innych trybach.
 
3xs  Dołączył: 20 Kwi 2008
Czyli jednym słowem ze stykami jest lepiej niz bez. Szukam więc 400 ze stykami ;)
 

Baaz  Dołączył: 17 Kwi 2008
[quote="dsk"]Pomiar światła (przez wciśnięcie guzika) jest możliwy z każdym obiektywem, nawet na M42. Styki umożliwiają ustawianie przysłony pokrętłem w korpusie, można też używać priorytetu czasu.[quote]

Jak jest pomiar możliwy, jak wychodzą takie skecze :( Da mnie to pomiar w k10 z obiektywami bez styków jest nie możliwy, bo to co oferuje w tej materi ten aparat to pomyłka, niestety. Inna sprawa jest z obiektywami ze stykami, tutaj wszysko śmiga jak należy.

Pozdrawiam
B.K.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach