kawalek  Dołączył: 03 Maj 2006
korpus do slajdow?
witajcie

obecnie posiadam kosrpus me super stosuje go glownie do filmow czarno-bialych. ostatnio czasem wkladam slajdy wiec pomyslalem sobie ze moze by sie przydal drugi korpus.

pytanie tylko jaki byl by dobry do slajdow?

dodam tylko ze posiadam szkla z literka M.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Jak sie nauczyles pomiaru MESuper to i on wystarczy :mrgreen:

Pzdr
Spinner
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Z1p rulez, jak mawia dzisiejsza mlodziez.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
fotografujący na slajdach baaaardzo chwalili swego czasu MZ-S - ma on dodatkowe styki (tak samo Z1p) dzięki czemu odróżnia negatyw od slajdu i odwrotnie co uwzględnia później w pomiarze światła. Zresztą Pentaxy zawsze miały dobrze dopracowane algorytmy pomiaru światła.

jak zawsze wszystko zależy od funduszy - być może dobrym rozwiązaniem byłby zakup drugiego me super + dobrego światłomierza zewnętrznego (najlepiej punktowego) zwłaszcza, że tak, jak piszesz, masz szkła M ??
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mnie też nachodziło, aby wymienić ME super, bo slajdy robie, ale po namyśle stwierdziłem, ze jednak nie wymienie go na jakis inny plastikowy korpus. Spot pomaga przy ustalaniu prawidlowej ekspozycji, ale da się żyć i bez niego.
Pozdr
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Marek napisał/a:
Mnie też nachodziło, aby wymienić ME super, bo slajdy robie, ale po namyśle stwierdziłem, ze jednak nie wymienie go na jakis inny plastikowy korpus. Spot pomaga przy ustalaniu prawidlowej ekspozycji, ale da się żyć i bez niego.
Pozdr


Swego czasu robiłem slajdy na MZ-5n - zalety pewnie znacie, ma tylko jedną wadę w stosunku do ME Super - wizjer.... Natomiast wtedy miałem zakręcony F 35-105, pomiar matrycowy - i nic więcej mnie nie interesowało ;-) poza obiektem zdjęcia, ma się rozumieć.

100 na 100 dobrych fotek (co do ekspozycji).

Te czasy bezpowrotnie minęły, odkąd używam DS-a...
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
hej
ja od lat robie slajdy i robilem wieloma Pentaxami. mialem Me Super i dobrze mierzy, kilka lat robilem Super A i uwazam ze b dobry pomiar, Velvia, Provia, Kodaki VS< SW< GX itd a teraz robie ....KX i wciaz mnie zadziwia tez znakomity pomiar z K szklem. mam tez kilka lat....PZ1 i jakos mnie nie ciagnal na slajdach...kilka razy mi zle zmierzyl z A50/1.4 i jakims manualem K i majac wtedy wyskalowane Super A i KX je bralem zawsze, nie mialem szkla AF wiec tym bardziej uzywalem tylko do makro z Metzem w TTL.ale wlasnie jestem na etapie przeprosin z tym aparatem, mam US wersje wiec to samo co Z1 i bede focil ze szklem FA, aczkolwiek mam wrazenie ze ze SMC K135/2.5 bylo ok
aparat na slajdy tzreba dobrze wyczuc ale dobrze naswietlony slajd bije wszystko , cyfre, negatyw itd obraz 100x130cm i wieksze robia naprawde wrazenie i wciaz rzutniki multimedialne wymiekaja przy tym. poza tym dzis sa b dobre skanery wuiec spoko i odbitki latwo zrobic wiec ja osobiscie odpuscilem negatyw, co wiecej zakres tonalny itd jest o wiele bogatszy na slajdach niz na cyfrze,ale nalezy pamietac o slajdach ASA 100 czy 50 czulszych nie ma sensu robic,zwlascza widoki i znow sie klania jasne stale swiatlo..:)
Alek
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
Hej

Jeżeli temat naświetlania slajdów przez lx'a był gdzieś wałkowany to proszę mnie przekierować. Odebrałem ostatnio astię no i wrażenia bardzo pozytywne, a że choruję na lx'a więc interesuje mnie kwestia naświetlania slajdów tylko i wyłącznie przez ten aparat. Pytanie więc do użytkowników o tą właśnie kwetię - naświetlania! Jak często lx dobrze naświetla slajdy?
 

MvA  Dołączył: 29 Kwi 2006
kefa napisał/a:
Jak często lx dobrze naświetla slajdy?

hm, chyba tak samo jak kazdy inny korpus. mierz na swiatla i bedzie dobrze ;-)
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
Cytat
hm, chyba tak samo jak kazdy inny korpus. mierz na swiatla i bedzie dobrze ;-)
Kwestia jest taka, że z moim super programem to nie wiem gdzie jestem z ekspozycją mierząc manualnie, powód to oczywiście wyświetlacz zamiast drabinki lub wskazówki. Efekty są więc niepowtarzalne. Chodzi mi po prostu o dokładność, jaka jest w mz-3, gdzie slajdy z niego wyszły mi super.
 

MvA  Dołączył: 29 Kwi 2006
kefa, no to zanabadz korpus ze spotem ;] lx jest droooogi
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
MvA napisał/a:
kefa, no to zanabadz korpus ze spotem

Cytat
mz-3+F50/1.7
już mam :-) ale pleśniaka też chcę mieć, dlatego niedlugo robię małą wyprz ;-)
 

MvA  Dołączył: 29 Kwi 2006
kefa napisał/a:
już mam :-) ale pleśniaka też chcę mieć, dlatego niedlugo robię małą wyprz ;-)

no to sie popisalem niezrozumieniem :oops:

:mrgreen:

a co do wyprzy, to zglaszam rezerwacje na f50 :-) pamietaj o mnie
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
MvA napisał/a:
a co do wyprzy, to zglaszam rezerwacje na f50 :-) pamietaj o mnie
f50 nie bedzie objety wyprzą. Jeszcze się nim nie nacieszyłem ;-)
 

MvA  Dołączył: 29 Kwi 2006
no to fatalnie ;)
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
a mz3?
 
kefa  Dołączył: 13 Mar 2008
Ekajana napisał/a:
a mz3?
mz-3 to półpleśniak chociaż dobrze naświetla slajdy (nie w 100% ale dobrze) a mi się marzy zastąpienie mojego pentaxa superprogram lx-em ;-)
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
doszedlem do wniosku, ze na co bardziej spektakularne wycieczki krajoznawcze to wypada slajda wziac bo zaden negatyw (nie mowiac o cyfrze) nie odda widokow, szczegolnie przy 'aktywnym' swietle. do tego velvia i pamiatka na lata.
Troche podstaw ekspozycji, nieco bardziej trzymam sie zielonej diody w MX i wszystko wychodzi jak na obrazku:)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
radekone, moje przemyślenia są bardzo podobne. Namiętnie wykupuję przecenione slajdy i przy każdej okazji plenerowej biorę rolkę lub dwie. A w góry to tylko slajd.

Głównie zakładam je do MZ-5n (matrycowy plus punktowy - slajdowi nie wiele więcej potrzeba). Ale w MX-ie też zachowywałem kontrolę, i te klatki przy których nie popełniłem głupich błędów są bardzo ładnie naświetlone.

Zresztą ME Superem też ładnie slajdy naświetlałem. Bo obok korpusu to i głowa się przydaje.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
no ja zauwazylem, ze jesli spieprzyc zdarzy mi sie raczej kadr niz ekspozycje:)

a i warto na krajobrazy kupic velvie a nie sensie bo roznica ogromna..

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach