hasos  Dołączył: 09 Kwi 2009
Lomografia
Mam pytanie odnośnie lomografii - czy ktoś z obecnych się tym zajmuje? Pytanie dotyczy aparatu Holga na średni format. Moźna do niego załadować normalny film 35mm by uzyskać taki efekt
http://zbendny.wordpress....ly-z-biodra-d/.

Czy to, co widać na zdjęciach w linku jest już wywołanym zdjęciem? Czy taki film 35mm na którym zdjęcie obejmuje również perforację, można wywołać normalnie w labie i na wywołanym zdjęcie będzie właśnie taki efekt? będę wdzięczny za info
 

JanZ.  Dołączył: 30 Paź 2008
http://zbendny.wordpress....holga-na-wasko/ ;-)

co do pytań: tak, to skan wywołanego już filmu - wkładając 35mm do holgi (w ogóle jakiegokolwiek średniego formatu bez adaptera 35mm) otrzymasz tak zaświetloną perforacje. Wywołasz to w każdym labie, tylko poproś, żeby Ci nie cieli filmu na paski, choć pewnie sie kapną by tego nie robić i przy odbiorze usłyszysz bardzo odkrywcze: aparat nakłada Panu klatki ;]

pozdrówki.
 
hasos  Dołączył: 09 Kwi 2009
dzięki za odpowiedź :). tak się zastanawiam, bo ta Holga jest dość droga, nad aparatem AMI, na allegro można za 30 zł kupić. Czy da on taki sam efekt?
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Proszę zapolować na Flexsareta czeskiego (lustrzanka dwuobiektywowa ) . Do tego był adapter właśnie na film perforowany 24mm . I z tego wychodziła niezła panorama , można też było stosować na 24x36 . Było kilka typów wkładek . I optyka uczciwa , nie tak jak z druchowatej holgi . Równie dobrze można kupić drucha i zrobić mu sanki , uszczelnić wizjer itp . Ja bym jedank zapolował . Dwa miesięce temu był taki zestaw na allegro . Są i do Rolleiflexsa ale to drogie i aparat też
 
hasos  Dołączył: 09 Kwi 2009
to jednak za drogo, aż tak póki co się w to nie wciągam :)


JanZ. napisał/a:


co do pytań: tak, to skan wywołanego już filmu

.


ale skan ze zdjęcia czy skan z kliszy?
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Skan z kliszy, w labie tego raczej nie zrobią. Na pewno nie z automatu.
 
hasos  Dołączył: 09 Kwi 2009
tzn., że nie da się wywołać takie filmu do normalnego zdjęcia?
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
Generic napisał/a:
Skan z kliszy, w labie tego raczej nie zrobią. Na pewno nie z automatu.
a dlaczego nie?? Robie tak od ładnych paru lat.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
No na logikę... lab skanuje klatkę 24x36mm a później ją cyfrowo naświetla na papier...
A to ma większą powierzchnię więc by trzeba czymś do średniego formatu. Niektóre laby oferują odbitki ze średniego formatu, ale się będą raczej krzywić że to film typu 135.

[ Dodano: 2009-06-06, 18:50 ]
negocjatorek napisał/a:
a dlaczego nie?? Robie tak od ładnych paru lat.


Ale że skanują ci z perforacją? Czy odbitki jeszcze z tego robią od razu na papierze, razem z tą perforacją?


Bo z wywołaniem oczywiście nie ma problemu, bo nie ma powodu aby był...
 
hasos  Dołączył: 09 Kwi 2009
no właśnie, chodzi mi o to by na zdjęciu widoczna była perforacja (bo rozumiem, że bez perforacji to nie ma problemu?)
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Nawet bez to będą mieli dylemat który fragment wybrać na odbitkę, bo to ma przecież wtedy 6cm szerokości.
 
hasos  Dołączył: 09 Kwi 2009
hm, trochę się nie znam na tych procesach analogowych, ale skoro zdjęcia są robione na normalnej kliszy (takiej jak do kompaktów, za grosze z rossmana) to czy nie mogę jej wywołać normalnie, jak by dostali zwykła rolkę z jakiejś mydelniczki? oczywiście pomijając już perforację.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Heh.. wywołanie to sam proces chemiczny w którym naświetlone na kliszy zdjęcia się dopiero tak na prawdę pojawiają i utrwalają. Z tym nie ma problemu, jakkolwiek być filmu nie naświetlał. Ale z odbitkami może być problem. Bo maszyna skanuje pojedyncze klatki a później dopiero naświetla na papier. Nie wiem jak to dokładnie wygląda ale może ona nie mieć fizycznej możliwości zeskanowania naraz powierzchni większej niż te 24x36mm normalnej klatki. A jeśli naświetlisz go w Holdze czy Ami, a one maja rozmiar klatki 6x6cm (dokładnie chyba 56x56mm) to będziesz miał na filmie jedną ekspozycję o szerokości właśnie tych 6cm...
 
hasos  Dołączył: 09 Kwi 2009
sorki, ale nie rozumiem :oops: . ja rozumuję tak, wkładam do ami film 35mm i zdjęcia robią się właśnie na takim filmie standardowym. oddaję go do labu i oni standardowo robią odbitki z tej kliszy. na zdjęciu już na odbitce jest tylko to, co byłoby na zdjęciu ze standardowego aparatu. czy źle myślę?
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Niby dobrze... ale im chyba zaszwankuje automatyczne wykrywanie klatek na filmie i będzie musiał ktoś przy tym stać i decydować którą część rzucić na papier. Czyli przy odbiorze prawie na pewno usłyszysz ze z filmem coś było dziwnie i odbitek nie zrobili o-)
 
hasos  Dołączył: 09 Kwi 2009
aa. to już rozumiem, po prostu w tym przypadku nie będzie podziału na osobne klatki? ale może jak im powiem o co chodzi to zrobią? zapytam w labie...
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
Generic napisał/a:
razem z tą perforacją?
Przepraszam za zamieszanie ;) jak przeczytałem drugi raz to domysliłem się żę chodzi wam o skan z perforacją. To tak to raczej nie bo przecież perforacja idzie w jakichś prowadnicach.
 
hasos  Dołączył: 09 Kwi 2009
a czy po domowemu można jakoś z negatywu "zeskanować" zdjęcie by było w normalnych rozmiarach?

i jeszcze pytanie - czy jest jakiś sposób by w zwykłym analogu-kompakcie za klizę 35mm zrobić coś, by dawał winietę typu lomo lca?
 

JanZ.  Dołączył: 30 Paź 2008
hasos napisał/a:
a czy po domowemu można jakoś z negatywu "zeskanować" zdjęcie by było w normalnych rozmiarach?


po domowemu? wszystko zależy jaki masz skaner i co rozumiesz przez "normalne rozmiary"...

hasos napisał/a:
i jeszcze pytanie - czy jest jakiś sposób by w zwykłym analogu-kompakcie za klizę 35mm zrobić coś, by dawał winietę typu lomo lca?


z tym może byc ciężko, bo LCA jest dość charakterystyczne, ale możesz sprobować z jakimiś starymi kompaktami, np Elikonem35 itp albo totalnie plastikowymi z obiektywem Focus Free, załaduj slajd i scrossuj - zwiększysz kontrast i ew. winiete. powinno być git :)
 
hasos  Dołączył: 09 Kwi 2009
skaner normalny, kombajn lexmarka, a rozmiar powiedzmy 10x15.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach