emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Nikon F100 a szkła manualne
Wiadomo, że F100 umie obsługiwać szkla manualne. Jednak jak to jest w praktyce? Z tego, co wyczytałem, są dostępne tylko 2 matówki (nie ma żadnej do manualnego ostrzenia), więc jak się ostrzy manualnie oraz jakie szkła najlepiej kupować (nie orientuję się w ichnich oznaczeniach AI, AIS itp)?
Dzięki z góry za info od użytkowników tego korpusu.

 
framek  Dołączył: 13 Mar 2009
Szkła Ai, AiS i wszystkie późniejsze, matówki do manualnego ostrzenia można kupić producenta niezależnego. Informacja o przysłonie przenoszona jest do body tzn, mozna pracować na trybie priorytetu przesłony. Pomiar światła CW i punktowy, bez matrycowego. Ostrzenie jest na potwierdzenie ostrości które pokazuje również w którą stronę należy kręcić pierścieniem żeby wyostrzyć, generalnie skuteczne (chyba, że mówimy o papierowej głębi ostrości tzn 50 1.4 85 1.4 itp)...


Pozdro
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
I jeszcze takie pytanie:
Czy szkła AF-D da się przełączyć na manual i po cichu ostrzyć na potwierdzenie ostrości?
 
framek  Dołączył: 13 Mar 2009
Tak.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
emigrant napisał/a:
Z tego, co wyczytałem, są dostępne tylko 2 matówki (nie ma żadnej do manualnego ostrzenia)


Standardowa jaet tak kontrastowa i wyrazna, ze nie widze potrzeby kupna klina - serio. Jedna z najlepszych jakie widzialem w aparatach AF, o niebo lepsza niz moim F80.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
alkos, a jak z tą głośnością migawki w porównaniu do F80, bo w odpowiednim wątku się nie dowiedziałem?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
pisalem juz ze 3 razy :-P : glosniejszy, ale cichy w porownaniu z f90 :-)

 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
framek, alkos, Dzięki :-B :-B
 
ryve  Dołączył: 14 Wrz 2006
potwierdzam w pełni to, co napisali koledzy. dodam jeszcze, że miałem okazję używać f100 z manualnym 50/1,8. standardowa matówka wystarczyła, żeby mieć 100% trafień z ostrością przy kręceniu pierścieniem. sam byłem w szoku bo z moim wzrokiem bywa różnie i z pentaxami miałem mniejszą skuteczność.

imho porównanie głośności f100 do f80, to mniej więcej jak porównanie głośności z1p do mz5 (miałem wszystkie cztery). f100 jest głośny, ale ta kultura pracy... ech... znowu zatęskniłem za tym aparatem...
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Ja sobie odkupiłem po kilka latach i jestem ponownie zachwycony... Ma co prawda kilka debilnych rzeczy (przycisk zwalniania bagnetu, drabinka z minusem po prawej - tak samo korekcja chodzi, brak zostawiania końcowki w CF itp) ale i tak uważam go za najlepszy korpus AF jaki miałem w zyciu... Bierz i nie pytaj:-)

Pzdr
Spinner
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Spinner napisał/a:
brak zostawiania końcowki w CF
Podobnież jest na to rada. Wycięty lub zaklejony kawalątek perforacji w odpowiednim miejscu końcówki (nie wiem, jaki tam jest czujnik). Oszukuje to system zwijania.

Dziś miałem krótko w łapkach. Trochę cieżkawy, ale podejrzewam, że z gripem będzie lepiej wyważony.
Próbowałem z 20/2.8D i tak byłem zszokowany AFem :-> , że zapomniałem sprawdzić jak działa migawka :oops:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
emigrant napisał/a:
Trochę cieżkawy, ale podejrzewam, że z gripem będzie lepiej wyważony.


W jaki sposob obecnosc gripa zmniejszy ci wage aparatu? W porownaniu z F80 rzeczywiscie jest ciezki, ale z gripem to prawie jak F5 - nie do noszenia.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
alkos, Nie zmniejszy, ale inaczej rozłoży. To samo mam z K10. Bez gripa bardziej mi obciąża staw nadgarstka, a z gripem (mimo, że cięższy) opiera się na nadgarstku.
Nie wiem tylko, jak ten grip MB-15, bo wchodzi tam aż 6 R6, ale za to jest pusto w pojemniku baterii w korpusie. Dlatego środek ciężkości znacznie się obniży.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
emigrant napisał/a:
Nie wiem tylko, jak ten grip MB-15, bo wchodzi tam aż 6 R6, ale za to jest pusto w pojemniku baterii w korpusie. Dlatego środek ciężkości znacznie się obniży.


Czaje, czaje, ale z malymi szklami to dla mnie masakra... rzeczywiscie pomaga z lufami w stylu 80-200, ale z 50/1.8 to dla mnie przeszkoda.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
alkos napisał/a:
z malymi szklami to dla mnie masakra
Racja.
Z 20tką trzymał się całkiem dobrze, ale już z krótkim zoomem VR (chyba 24-70) było dziwnie.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
a jak zachowa się f100 / f80 po podpięciu szkła DX?
Będzie działał, czy są jakieś elektroniczne blokady?

I dla potwierdzenia - czy oba korpusy obsługują w pełni szkła bez pierścienia przysłon i z AF-S?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
gilby napisał/a:
Będzie działał, czy są jakieś elektroniczne blokady?


Bedzie.

gilby napisał/a:
I dla potwierdzenia - czy oba korpusy obsługują w pełni szkła bez pierścienia przysłon i z AF-S?


Tak.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
dzięki,

chciałem spróbować 35/1.8 na filmie, ale niestety f801s nie chce z nim dobrze gadać.

gilby
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
gilby napisał/a:
chciałem spróbować 35/1.8 na filmie, ale niestety f801s nie chce z nim dobrze gadać.


Aaa, bo f801s nie gada z AF-Sami.

Z bliska bedzie akceptowalny, z dalsza da czarną winiete - "odetnie" ci rogi.
 

superkomornik  Dołączył: 02 Sty 2007
I z tego co pamiętam F801 w pełni współpracuje tylko z obiektywami D. Ze szkłami G będzie ustawiał maksymalną wartość przysłony (dla 35g to chyba f22) w trybach A i M
W F70 obchodziłem to w ten sposób, że używałem programów tematycznych. Ale w F801 ich chyba nie ma.

A 35/1.8 na filmie/fx działa wyśmienicie, polecam :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach