CanisLupus  Dołączył: 10 Sty 2007
  Pentax Lx vs Olympus Om-4
Hej

Dużo słyszałem o świetnym pomiarze światła w tych olympusach. Czy macie jakieś doświadczenia z tym olkiem porównując go z Lxem.

Jak macie jakieś doswiadczenie to 'skrobnijcie" coś na temat tego olka, cokolwiek wiecie i jakiekolwiek macie odczucia?

Pozdrawiam
Lupus
 

sasic  Dołączył: 30 Lip 2009
Ja to nie rozumiem tego pytania.
To jaki aparat ma zły pomiar? Jakoś chyba miałem do tej pory szczęście, albo laik jestem totalny bo z kilkuset zdjęć (nawet slajdy, które jak zapewne wiesz są mniej tolerancyjne na złe naświetlanie) mam tylko kilka źle naświetlonych, a i w tych przypadkach wiem, że to moja wina. Myślę, że pewnym ograniczeniem są tu nasze umiejętności i lenistwo związane z łatwością pstrykania cyfrówką, a nie źle naświetlające puszki.
 
CanisLupus  Dołączył: 10 Sty 2007
Zapomniałem dodać że interesują mnie czasy od kilku sekund do kilkunastu minut naświetlane w ieczorem i w nocy.

Może wiecie dlaczego w olkach jest taka biało czarna siateczka na migawce od strony bagnetu?

Lupus
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
CanisLupus napisał/a:

Może wiecie dlaczego w olkach jest taka biało czarna siateczka na migawce od strony bagnetu?

Lupus


Bo mierzy światło odbite od migawki właśnie (z tego co pamiętam) - a potem w trakcie odbite od filmu.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
CanisLupus napisał/a:
biało czarna siateczka na migawce
Symuluje średni wspólczynnik odbicia typowego filmu. Pomiar jest taki jak napisał guerilla, Ale tylko w OM-2, OM-3 i OM-4. Nazywa się to pomiar autodynamiczny i taki sam jest w Pentaksie LX

 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
sasic napisał/a:
Ja to nie rozumiem tego pytania.
To jaki aparat ma zły pomiar? Jakoś chyba miałem do tej pory szczęście, albo laik jestem totalny bo z kilkuset zdjęć (nawet slajdy, które jak zapewne wiesz są mniej tolerancyjne na złe naświetlanie) mam tylko kilka źle naświetlonych, a i w tych przypadkach wiem, że to moja wina. Myślę, że pewnym ograniczeniem są tu nasze umiejętności i lenistwo związane z łatwością pstrykania cyfrówką, a nie źle naświetlające puszki.

Sprobuj zrobic automatyczna ekspozycje przy czasach > 30", albo niech sie zmienia warunki ekspozycji (np. dojdzie nowe zrodla swiatla) w czasie tych 30", ktore jest z reguly ograniczeniem "zwyklych" systemow pomiaru jakie sa uzywane teraz...
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
CanisLupus napisał/a:
Zapomniałem dodać że interesują mnie czasy od kilku sekund do kilkunastu minut naświetlane w ieczorem i w nocy.

Zapomniałeś także o efekcie Schwartzschielda który sprawia że całkowite zdanie się na automatykę w takim zakresie czasów naświetlania jest ryzykowne. Żaden aparat tego nie uwzględnia, od tego jest już fotograf. A automatyka czasu działa w LX do 120 sekund (jak w żadnym innym SLR).
 

sasic  Dołączył: 30 Lip 2009
No ja to w większości rozumiem, ale ile zdjęć robi się na czasie pow. 30"?
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Automatyka czasu oficjalnie dzialala do 120 sekund, jednak w praktyce czasy prawidlowego naswietlania w automatyce reportowane przez uzytkownikow wynosily wiele minut. Roznica w najslabszym, "widzianym" przez automatyke swiatlem miedzy LXem a wspolczesnymi lustrzankami, to az 5,5 EV, wiec nie dziwota, ze wychodzi wielokrotnosc tych 30", ktore maja obecne lustrzanki... Nie chodzi o to, czy sie duzo zdjec robi > 30" (przypadkiem w ostatnie wakacje narobilem troche fotek przy takich czasach ;-) , ale chodzi o to, ze w ogole mozna cos takiego z automatyka, lepiej miec jeden feature wiecej niz nie ;-)
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Akurat ten feature z pomiarem off-the-film jest mega! :!: :-D
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Yeti napisał/a:
A automatyka czasu działa w LX do 120 sekund (jak w żadnym innym SLR).

OM-2 ma 60 sek. a OM-2 S/p 120 sekund, [rzy ustawionych 100 ASA (przy innych czułościach odpowiednio mniej lub więcej), a OM-2N ma 120 sek. bez względu na ustawioną czułość. OM-4 i OM-4 TI mają po 240 sekund. Oczywiście w trybie manualnym jest "B", który możesz trzymać skolko ugodno.
OM-2 w wersjach niżej numerowanych ma pomiar bardziej scentralizowany, co czasami fałszowało pomiar. Nowsza wersja i OM-2N oraz OM-2S/P ma już bardziej równomierny wzorek na kurtynce migawki.
OM-4 ma najkrótszy czas 1/2000 sek. OM-4Ti poza tytanowymi górną i dolną pokrywką posiada możliwość synchronizacji z lampą do 1/2000 sek (dwa dodatkowe styki w stopce) oraz lepszą elektronikę. Poza tym OM-2N i obie czwórki mają pomiar punktowy w trybie M: OM-2S/P jednopunktowy, czwórki po osiem pomiarów.
Teraz moje pytanie: Co na to LX? :-D
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
technik219 napisał/a:
Teraz moje pytanie: Co na to LX?


Teraz moje: a po co? :-P

F3 albo F1N jakos sobie poradzily na rynku bez tych bajerow :-P
 
mirqus  Dołączył: 20 Sie 2007
OM4/4TI posiada jeszcze jeden poważny atut, dziwnie niezauważany, obecnie całkowicie zarzucony, powielony w Canonie T90 (w moim Olku c5050 też to mam :-P ) - pomiar wielopunktowy, czyli cykamy pomiarem punktowym po fragmentach kadru, a aparat to zlicza ustawiając odpowiednio ekspozycję.

Ale, z kolei, OM4 nie posiada opcji wstępnego podniesienia lustra. Niby jest one dobrze amortyzowane, ale jednak...

W sumie, korpusy tak porównywalne, i tak znamienite, że aż grzech się licytować.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Wstępne podnoszenie lustra w aparacie tak małym i lekkim jak olympus 4 to bzdura by była. To sie przydaje w Pentaxie 6x7 i tego typu aparatach i szkłach powyżej 300mm w konwerterami.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
alkos napisał/a:
technik219 napisał/a:
Teraz moje pytanie: Co na to LX?


Teraz moje: a po co? :-P

F3 albo F1N jakos sobie poradzily na rynku bez tych bajerow :-P

Ty jak zwykle w opozycji :lol:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
technik219 napisał/a:
Ty jak zwykle w opozycji


Jak zwykle wytykasz mi ze mam wlasne zdanie :-P
 
CanisLupus  Dołączył: 10 Sty 2007
Wielkie dzięki za wszystkie podpowiedzi.
Chciałem się dowiedzieć trochę o Olku Om-4 ponieważ trafiłem fajny zestawik z czarnym Om-4 i czterema systemowymi szkłami za śmieszne pieniądze.
Inna sprawa to że rozgladałem się za Pentaxem Lx a ustrzeliłem zestawik za połowę ceny tego Lxa.

Pozdrawiam
Lupus
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
CanisLupus, Sprawdź go dobrze, bo OM-4 zjadały błyskawicznie baterie, poprawiono to dopiero w OM-4Ti.
 
CanisLupus  Dołączył: 10 Sty 2007
Dada a co to znaczy szybko, miesiąc, dwa a może kilka rolek taśmy?

Trochę o tym problemie czytałem tylko niestety nikt nie sprecyzował w jakim czasie ta "konsumpcja" następuje.

Baj de łej to dzięki Dada :-B
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
No podobno nawet dwa tygodnie wystarczały. Tam jakiś błąd konstrukcyjny podobno był, taki że wyłączenie aparatu nie eliminowało całkowicie poboru prądu z baterii.

Przy okazji- pochwal się jakie szkiełka złapałeś ?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach