karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Małe 6x6
Nadchodzi czas obdarowywania się i doszedłem do wniosku że na te wciąż powiększające się damskie torebki, taka Jaśka 124G dla Sylwii to będzie coś w sam raz - Rollei pewnie mniejszy, ale i parę razy droższy.

Znacie jakieś małe i poręczne 6x6 z matówką większą niż moneta 2gr. jak to jest w Lubitelu :?:

Pozdrawiam
 

Morg  Dołączył: 28 Mar 2009
Start 66 ;-) Mam i jestem zadowolony, ale wspomniana jaśka będzie lepsza.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
a dwu obiektywowa mamijka ?
 
stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
Seria C mamiy - wielka. Może coś składanego w stylu moskwy?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Mamijka to trochę większej torby wymaga od Jaśki. karmazyniello, Ze względu na kulturę pracy i obsługi to jednak Jaskę poleciłbym. Niekoniecznie 124 G. Trafiają się ostatnio tanio na All.. inne wcześniejsze modele i to w dobrych cenach.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
Dada napisał/a:
Trafiają się ostatnio tanio na All.. inne wcześniejsze modele i to w dobrych cenach.


Podobno ważne jest, jakie ma szkło. W niektórych są yashikory a w innych yashinony.
Z przeczytanych przez mnie informacji wynika, że trzeba szukać takich z yashinonem.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Yashica jest mniej wiecej tej samej wielkosci co Rolleiflex albo Rolleicord 3.5. Nawet mniejsza od wersji z wystajacym z pokretla swiatlomierzem.

Flexaret VIa i VII ma rownie dobry obiektyw (Belar) i od Czechow mozna go kupic z polowe Jaśki. Jednak bardzo latwo trafic walniety egzemplarz, a naprawa Flexaretow podobno do trywialnych nie nalezy. Do tego, ma ciemna jak noc matowke - nawet przy Jaśce, ktora do najjasniejszch nie nalezy.

Ale najlatwiej i stosunkowo najkorzystniej mozna kupic wlasnie Yashice 124. Niekoniecznie G, bo niczym w zasadzie nie rozni sie od 124, a moze byc sporo drozsza. Jest jeszcze Yashica D - w zasadzie rozni sie tylko brakiem swiatlomierza. Z tanszych TLR z klonami tessara jest jeszcze Minolta Autocord. Zdjecia na sieci sa obiecujace, ale nigdy jej nie mialem w rekach.

Wg mnie, najwazniejszym czynnkiem jest matowka. Wszystkie TLRy oparte na pseudo tessarach beda rysowac podobnie - miekko na pelnej dziurze, ostrzej od polowy. W calym zakresie bardzo fajna plastyka. Jednak ciemna matowka potrafi zespuc wszystko. Ustawienie ostrosci obiektywem 80mm na pelnej dziurze z ciemna matowka to loteria.
 
spirit  Dołączył: 21 Lip 2007
Na ciemne matówki w TLR polecam ten patent:
http://www.panum.de/rolleiflex_screen.htm

Zdecydowanie lepsza opcja niż chińskie zamienniki z ebaya ($40) no i sporo tańsza od matówek Beattie/Maxwell.
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Aaaa, matówka przeca najważniejsza, tym bardziej że Sylwia nosi okulary.
Strzelałem w serie G gdyż światłomierz mimo wszystko byłby mile widziany.

dzerry, Flexarety wyglądają cudownie i rzeczywiście są tanie, zatem jak znajdę sztukę mint-condition, biorę bez dwóch zdań :-D
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
karmazyniello, jakbys gdzieś trafił tanio i ktoś miałby dwa to daj znać :)
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
spoko-loko-luz-i-ponton, tak do mnie dziś rano taksówkarz zagadał na pytanie czy 8zł starczy ażeby dojechać, bo mi się spieszy :mrgreen:
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
karmazyniello, nie znam sie tak mocno na flexaretach, ale pamietaj, ze tylko VIa i VII ma 1/500. Nic nizej nie oplaca sie chyba brac.

A zmiast swiatlomierz w Jaśce polecam reczny - na pewno sie nie zmarnuje, a do tego w 124 i 124G trzeba miesc szczescie. Nie dosc, ze rozni z nimi bywa, to z bateriami trzeba kombinowac, zeby byc pewnym, ze pomiar jest w miare dokladny. Chociaz nie przecze, ze uzywalem go i bylem zadowolony.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Yashica 124 bez G wg internetowych legend ma podobno lepszy obiektyw, a światłomierz do precyzyjnych nie należy i może z czasem fałszować pomiar - może ktoś to wszystko zweryfikować? Tak w każdym razie swego czasu wyczytałem na e-forach.

[ Dodano: 2010-11-22, 11:28 ]
dzerry napisał/a:
A zmiast swiatlomierz w Jaśce polecam reczny - na pewno sie nie zmarnuje, a do tego w 124 i 124G trzeba miesc szczescie. Nie dosc, ze rozni z nimi bywa, to z bateriami trzeba kombinowac, zeby byc pewnym, ze pomiar jest w miare dokladny. Chociaz nie przecze, ze uzywalem go i bylem zadowolony.

A no właśnie. Net mi dziś działa w kratkę i nie odświeżyłem przed wysłaniem swojej wypowiedzi.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Akurat co do światłomierza w mojej 124 G nie mam zastrzeżeń. Oczywiście trzeba pamiętać, że jest to pomiar (Pi razy drzwi) centralnie-ważony i okienko fotoelementu jest tak umieszczone, jak jest. Ale w zasadzie po małej nauce, problemu nie mam. Z bateriami też nie problem. Chodzi na LR9 bezproblemowo.
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Ciekaw jestem jakiej metody do pomiaru używała Vivian Meier na swoim TLR w latach 40' :?:
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Może słoneczną 16? :-D
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
karmazyniello napisał/a:
Ciekaw jestem jakiej metody do pomiaru używała Vivian Meier na swoim TLR w latach 40' :?:
Sunny 16? Serio, radze kiedys sprobowac i porobic na wyczucie - to w koncu tylko kwestia wyboru 1 z 20 wartosci w ogole, a przy elementarnym pomyslunku, tak naprawde wybieramy 1 z 4, a w dodatku na negatywie mozna spokojnie strzelac obok.

Jesli chodzi o swiatlomierz w Jaśce, to mozna na nim polegac w dobrych warunkach - srodek dzien, lekko zachumorzonie niebo. Przy sloncu swiatlomierz w ogole jest niepotrzebny. Gdy sie robi ciemno, to nie dosc, ze dochodzi spotegowany blad baterii, to Cds juz ledwo daje rade. Slepo nie mozna mu wierzyc, trzeba zawsze troche pomyslec. Ale jak pisze Dada, to kwestia wprawy.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Ja się od kilku dobrych miesięcy napalam na TLR-a.

Już kilka razy okazja przeszła mi koło nosa...

A wracając do tematu. Jak wygląda wskaźnik światłomierza w takim 124G? Wskazówka jakaś, czy lampka?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Wskazówkę zgrywasz z wskaźnikiem. Pokażę Ci w Chabówce.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
jorge.martinez, jak w Zenicie z zewnetrznym swiatlomierzem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach