costa  Dołączył: 11 Maj 2006
Znak "ą" w Adobe Lightroom
Podczas edycji metadanych lub słów kluczowych wciśnięcie "ą" wykasowuje całą treść wpisaną w danym polu. Wydawać by się mogło, że prawy Alt+a aktywuje jakiś skrót ale w tym przypadku po wyczyszczeniu pola wstawia się znak "ą". Dodam, że można napisać treść np. w notatniku i poprzez schowek z powodzeniem wkleić.

Jak to wyłączyć? Albo w jaki inny sposób wygenerować literkę "ą" (kiedyś można było to uzyskać wciskając ~~ i a)?

Problem występuje też z wielką literą Ż. Wyświetla Z. Jakieś sugestie?
 
spirit  Dołączył: 21 Lip 2007
ą - alt 0185
Ą - alt 0165
Ż - alt 0175
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
spirit napisał/a:
ą - alt 0185
Ą - alt 0165
Ż - alt 0175
Łojezu :shock:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
dodam, że te numerki trzeba klepać z numerycznej
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Dodam, że alt powinien znajdować się z lewej.
 

costa  Dołączył: 11 Maj 2006
Fakt. Że też tego patentu nie sprawdziłem. Dzięki.
(Ale miałem nadzieję, że jest jakaś ukryta opcja wyłączająca skrót :-) )
 

mumonzan  Dołączył: 23 Kwi 2007
Aż se włączyłem Lightrooma... sprawdzam... cholercia, gdzie tu się edytuje metadata???? acha, chyba Metadata/Keyword Set/Edit.... (naturalne, nie?)
no nie ma problemu z wpisywaniem polskich ogonków...

Acha... ale ja używam klawiatury maszynistki... (znaczy własnej klawiatury maszynistki, takiej jak na maszynach do pisania w latach 80-tych, nie mylić z pokopaństwem które małomięki wsadził do swoich systemów). Wyłamywanie sobie prawego kciuka do wciskania Alt jest dla mnie najbardziej niezgłębioną zagadką naszego społeczeństwa. Kiedyś poświęcę się studiom nad tą niedogodnością... :)

To mi się chyba najbardziej nie podoba w Lightroom - że nie ma jasnego okna właściwości zdjęcia.
Program foto który pod prawym klawiszem nie ma polecenia 'Properties' ????
Gdzie tam w ogóle są dane EXIF??
Czy też ja przegapiłem coś kosmicznego i pliki RAW nie zapisują danych EXIF? Chyba nie, to gdzie je zobaczyć w Lightroom??
sorry za OT
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
mumonzan napisał/a:
Kiedyś poświęcę się studiom nad tą niedogodnością... :)
Jaka niedogodność? Prosta zasada - alt + litera == polska litera. Prościej już nie można :evilsmile:
 

solus  Dołączył: 20 Lis 2006
Wiecie jak zrobić żeby najnowsze foldery były na górze listy a nie na dole.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
mumonzan napisał/a:
Gdzie tam w ogóle są dane EXIF??
W module Library, prawy panel, na samym dole.
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
costa napisał/a:
kiedyś można było to uzyskać wciskając ~~ i a

Przecież nadal można ? :shock:
Sprawdziłem przed chwilą - najpierw ~ potem a i jest "ą" jak malowane.
 
KR  Dołączył: 25 Sie 2006
MiQ27, o tym nie wiedziałem.
Ale sprawdziłem i działa z każdą polską literką ;-) i łatwiejsze niż lewy alt i stukanie kodów z numerycznej ;-)
 

costa  Dołączył: 11 Maj 2006
MiQ27 napisał/a:
Przecież nadal można

Ale nie w Adobe Lightroom :(
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
zorzyk napisał/a:
Jaka niedogodność? Prosta zasada - alt + litera == polska litera. Prościej już nie można
Zgadzam sie z mumonzanem. Polska jest chyba jedynym europejskim krajem, gdzie nie mozna kupic narodowej klawiatury.Narod kurna programistow ;-)

dz.
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
Nie można ? To dziwne. Ja się tym ratowałem, jak w takim jednym VB-podobnym edytorze przechwytywało mi 90% polskich znaków...
Shift+`, na ekranie pustka (tylda się nie pojawia, jak ktoś mógłby sądzić), puszczam oba klawisze, naciskam a i wyskakuje "ą".
I mówisz, że w Lightroom to nie działa wcale ? Muszę sprawdzić w wolnej chwili, jak ściągnę jakiś trial Lightrooma.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
dzerry napisał/a:
Polska jest chyba jedynym europejskim krajem, gdzie nie mozna kupic narodowej klawiatury.
Ale przynajmniej znaki interpunkcyjne nie wędrują po całej klawiaturze. Miałem nie raz okazję pisać coś na niemieckie/duńskiej/innej_dziwnej klawiaturze i pisanie bezwzrokowe jest nie do przejścia. I zamiana miejscami Z z Y to najmniejszy pikuś. ;-) Zawsze mnie to dziwiło, że każdy naród musi mieć kurna własne miejsce na śrenidk. :-P
Dla mnie pisanie na klawiaturze maszynistki oznaczało by chyba miesiąc intensywnych treningów, zanim dało by się na codzień tego używać. Inna sprawa, że prawy Alt mógłby być na środku spacji. :evilsmile:
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Gwiazdor napisał/a:
Dla mnie pisanie na klawiaturze maszynistki oznaczało by chyba miesiąc intensywnych treningów, zanim dało by się na codzień tego używać.
Nie, gdybys od poczatku na takiej sie uczyl. To jest serio wkurzajace, gdy uzywasz jakiegos programu, gdzie potrzebujesz polskich liter i pod Alt+a jest jakis wazny skrot klawiszowy. Pol biedy jak mozna skroty edytowac.

Kurna, nawet w Isladnii maja swoje klawiatury.

dz.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
dzerry, wszystko ok, ale jeśli program kradnie prawy alt, to znaczy, że jest źle napisany.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
dzerry napisał/a:
Nie, gdybys od poczatku na takiej sie uczyl.
No jasne, ale teraz wyobraź sobie, że jedziesz do kumpla do Islandii i musisz szybko napisać opowiadanie. Powodzenia. Programowo klawiature sobie możesz przełączyć, ale połowa znaków będzie w innym miejscu. Dlatego ja jestem za standaryzacją tego co można a nie szukaniem na siłe własnych rozwiązań. :roll:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Narod kurna programistow

Coś w tym jest :-) ALE. Uważam, że zwycięstwo "klawiatury programisty" w polsce to jednak zwycięsto zdrowego rozsądku. Mimo wszystko. Dodatkowe znaki narodowe ok, ale zamiana układu klawiszy (Q,A,Z itp) to masakra. Tak, jak napisał Gwiazdor, czyni to klawiaturę nieużywalną dla kogoś przyzwyczajonego do innego układu. Wiem, co mówię, bo w firmie testujemy np niemieckie wersje programów. Droga przez mękę.

Czasy maszyn do pisania to jednak inne czasy, nie ma co porównywać. Komputery w 99.99% używają ludzie, którzy nie mieli do czynienia z maszynami do pisania. Zwycięstwo klawiatur narodowych to raczej zwycięstwo marketingu pod hasłem "patrzcie, jak o Was dbamy, mamy dla was narodowe klawiatury, a konkurencja nie". Apple próbowało to u nas wprowadzić, Optimus zdaje się kiedyś też. Nie przeszło. Ja tam się cieszę :-)

Jak pisałem - normalnie napisany program, i mamy Alt+A jako skrót (pod lewym) oraz 'ą' pod prawym.

[ Dodano: 2007-09-27, 14:13 ]
Podobnie jest z filmami - ja tam zarąbiaszczo się cieszę, że u nas są napisy, a nie dubbing, jak np w Niemczech ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach