pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
tak - również jest wyposażony...
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
MMM, tak
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tak
 

szczypiorrr  Dołączył: 10 Sie 2007
Co to wybory idą? 3 x TAK
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
TakTak
 
MMM  Dołączył: 19 Cze 2009
Dzięki, to wezmę chyba jednak Samunga, choć dostępność i ceny szkieł do Canona robią bardzo pozytywne wrażenie (nie potrzebuje najwyższej jakości za krocie). Ale z drugiej strony mam trochę pleśniaków do analoga, a współpraca bagnetu to ogromny plus i ułatwienie.
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
MMM napisał/a:
mam trochę pleśniaków do analoga, a współpraca bagnetu to ogromny plus i ułatwienie.

Mając na uwadze stare, manualne szkła, Pentax będzie dużo lepszym wyborem.
 

sharik  Dołączył: 21 Lis 2007
Eldred napisał/a:
szczypiorrr, tak samo (sztucznie) oświetlona biała kartka na całum kadrze, dwa zdjęcia na tych samych manualnych ustawieniach, żeby uzyskać taką samą jasność jaką miała FA50/1.4 musiałem dać sigmie korekcję na mniej więcej -0.5EV.


Fafniak już pisał ale ja powtórzę bo często się zdarza pytanie dlaczego krótsze szkło jest jaśniejsze przy tej samej przesłonie. Bo "zbiera" większą powierzchnię oświetlonej kartki, czyli do 30stki przy np. f=4 wpada więcej światła niż do 50tki przy f=4
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
sharik napisał/a:
Fafniak już pisał ale ja powtórzę bo często się zdarza pytanie dlaczego krótsze szkło jest jaśniejsze przy tej samej przesłonie. Bo "zbiera" większą powierzchnię oświetlonej kartki,
Ale ja mówię o sytuacji gdy szerszym szkłem robisz z bliższej odległości, kartka nie zmienia swojej wielkości a więc wpada tyle samo światła.
 

Effendi  Dołączył: 20 Kwi 2006
sharik napisał/a:
Fafniak już pisał ale ja powtórzę bo często się zdarza pytanie dlaczego krótsze szkło jest jaśniejsze przy tej samej przesłonie. Bo "zbiera" większą powierzchnię oświetlonej kartki, czyli do 30stki przy np. f=4 wpada więcej światła niż do 50tki przy f=4
To nie ma większego sensu. Niezależnie od wypełnienia kadru obiektem i odległości do niego, jego jasność nie zmienia się.
 
mirqus  Dołączył: 20 Sie 2007
Effendi napisał/a:
sharik napisał/a:
Fafniak już pisał ale ja powtórzę bo często się zdarza pytanie dlaczego krótsze szkło jest jaśniejsze przy tej samej przesłonie. Bo "zbiera" większą powierzchnię oświetlonej kartki, czyli do 30stki przy np. f=4 wpada więcej światła niż do 50tki przy f=4
To nie ma większego sensu. Niezależnie od wypełnienia kadru obiektem i odległości do niego, jego jasność nie zmienia się.

Jak to nie ma sensu ?!!

Białą, jasno oświetloną kartką wypełniasz kadr.

Mierzysz światło punktowo, czyli zbierasz mniej światła i musisz bardziej otworzyć przysłonę.
Mierzysz C/W, ten pomiar zbiera więcej światła z całej powierzchni, toteż musisz mocniej przysłonę przymknąć !
8-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach