tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Enzo napisał/a:
Myślę, że gdyby wykopali z grobu takiego MZ-S to(...)
...to by był baaardzo drogi mało kto mimo chęci mógłby go kupić. Tak realnie.
:-(

Enzo napisał/a:

Fajnie jakby rzucili serią aparatów, coś jak Instax mini
Zaczęli od jednego i na szczęście nie na wsady polaroida. Zrobili prawdziwy aparat. Dziwny, ciekawy, do robienia zdjęć. Nie z plastiku, tylko oparty o konstrukcję magnezowego korpusu. Wykorzystujący mechaniczne rozwiązania. Aż tyle.
:-D

Ile kupiłeś instaxów i ile wkładów? Ile ostatnio kupiłeś klisz i odczynników? :-/ Rozważasz jeszcze używanie kliszy? Czy jesteś odbiorcą tego produktu, czy tylko marudzisz na Pentaksa jak zwykle? :lol: 8-)



M.W napisał/a:
Dziwne :roll: Nikt nie wspomniał o analogowym Rollei 35AF :-B
Wcale nie jest dziwne, bo Rolleia jeszcze nie ma w sklepach. Jak się pojawi, to pewnie pogadamy znając cenę, materiały użyte do produkcji i jakość wykonania. Może nawet pogadamy o jakości zdjęć z tego sprzętu. Teraz nie ma o czym mówić. Nie ma czego porównywać.
:-D

Z opinii w sieci wynika, że P17 robi dobre zdjęcia. To, że jest inny - może się to podobać lub nie. Lubię twarde argumenty przeciwko. Można z nimi polemizować lub przyznać im rację. Ale na opinie typu "myślałem, że to będzie coś innego", "chciałbym slr" nie bardzo jest jak odpowiadać, bo to są życzeniowe wypowiedzi, a nie odniesienie do faktów. Fakt jest taki, że P17 jest jaki jest. Czy był dobra decyzją biznesową - czas pokaże. Ale na razie robi bardzo dużo szumu na rynku, czyli wzbudza zainteresowanie. A to już coś. Teraz pytanie - ile osób zagłosuje portfelem. To jest ciekawe zagadnienie - odbiorcy.

 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Cytat
Teraz pytanie - ile osób zagłosuje portfelem.

A ilu z nich tylko oo to by mieć go w kolekcji na półce. W sumie to nieistotne.
Wyleciało mi z pamieci, planowałem wczoraj być w Katowicach - Pani Maja zapraszała. Na FB zaprezentowano ładne zdjęcia. Niektórzy napisali, że z magią. Mnie się poprostu podobają. I będzie więcej.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
tref napisał/a:
...to by był baaardzo drogi mało kto mimo chęci mógłby go kupić. Tak realnie.
W 2000 roku kupiłem Pentaksa MZ-M z zoomem 35-80mm za 1200zł. MZ-5 czy MZ-3 z nieco lepszymi obiektywami przebijały pułap 2000zł i były poza moim zasięgiem, czego bardzo żałowałem. Ile by to było na dzisiejsze złotówki? A jeszcze warunki były inne, produkcja szła masowo, była konkurencja itd.
Myślę, że Ricoh zrobił całkiem dobrą robotę i nieźle ścisnął koszty. Siedemnastka nie jest "tania" - ale m.z. warta tych 500€ w obecnych okolicznościach. To uczciwa cena. I premierowa - pewnie z czasem spadnie.
 

Maro66  Dołączył: 30 Lip 2017
W oficjalnym sklepie jest stówę taniej niż w sklepach foto w Polsce.
 
ClicoFantastico  Dołączył: 14 Paź 2006
Ryszard napisał/a:
tref napisał/a:
...to by był baaardzo drogi mało kto mimo chęci mógłby go kupić. Tak realnie.
W 2000 roku kupiłem Pentaksa MZ-M z zoomem 35-80mm za 1200zł. MZ-5 czy MZ-3 z nieco lepszymi obiektywami przebijały pułap 2000zł i były poza moim zasięgiem, czego bardzo żałowałem. Ile by to było na dzisiejsze złotówki?


W 2000 roku pensja minimalna wynosiła 700 zł, a średnia krajowa 1923 zł. Obecnie odpowiednio 4242 (2024) i 7155 (2023), czyli gdyby miała być zachowana proporcja ceny do zarobków, to Twój MZ-M z 35-80mm kosztowałby między 4400 a 7200 zł.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dzisiaj podali, że średnia krajowa to obecnie 7999.76 dla przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9-ciu osób..
 
ClicoFantastico  Dołączył: 14 Paź 2006
plwk napisał/a:
Dzisiaj podali, że średnia krajowa to obecnie 7999.76 dla przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9-ciu osób..


To niewiele zmienia. Przypuszczam że gdyby wziąć pod uwagę skumulowaną inflację od 2000, to wyszłaby cena mieszcząca się w wyżej podanym zakresie, ale akurat nie miałem pod ręką takich danych. Sednem sprawy jest to, że w 2000 roku średniej klasy amatorski aparat z wymiennymi obiektywami stanowił podobny wydatek jak dzisiaj. Tyle że dziś ten aparat to jakiś cyfrowy bezlusterkowiec aps-c z obiektywem 18-50mm, a wówczas była to lustrzanka analogowa. Niektórzy więc oburzają się że Pentax 17 koszuje za dużo, bo patrząc tylko przez pryzmat możliwości technicznych, to w tej cenie można dostać więcej, ale zapominają że w 2024 w tej zabawie nie chodzi o parametry, bo inaczej to 95% zastosowań ogarnie smartfon.
 
krzyc sur  Dołączył: 10 Paź 2018
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
... dodajmy tylko w Japonii, co było do przewidzenia. Jak będzie w pozostałych regionach Świata? Życzę, by podobnie.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
W USA też jest wyprzedana od 2 dni.

Było kilka osób na prezentacji w Krakowie i Katowicach - nikt nic?

Pobawiłem się trochę tym aparatem i jest całkiem fajny. Kusi. Naprawdę kusi.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Kilka słów na szybko, bo zaraz zaczynam jubileusz 90.

Nowy Pentaks 17 jest mały, lekki, pokrętła mają przyjemny skok, całość jest zwarta i nic nie lata, nie trzeszczy. Czuć, że jest dobrze spasowany. Pierścień zmiany zakresu ostrości wokół obiektywu jest wąski, ale spokojnie można go chwycić palcami i przestawić na wybraną pozycję.

Pokrętło czułości filmu ma opisane wartości 50, 100, 200, 800, 3200. Ale pomiędzy nimi są również kropki, na które można ustawiać skok. Nie czytałem instrukcji, ale intuicja podpowiada, że są tam wartości 125, 160, 400, 1600. Żeby zmienić ustawienia trzeba wcisnąć czarny przycisk na korpusie. Wymaga to użycia dwóch rąk, ale zapewnia bezpieczeństwo przed przypadkowym przełączeniem czułości podczas użytkowania aparatu

Aparat można trzymać jedną ręką i jedną ręką obsłużyć wyzwolenie migawki, naciągnąć kolejną klatkę, zmienić kciukiem ustawienie pokrętła trybów.

Grip, w którym schowana jest bateria, wystaje wystarczająco. Moja dłoń miała pewny uchwyt, ale oczywiście nie można sobie aparatu powiesić na palcach, tak jak to ma miejsce w Pentaksie 645n. Ergonomia podczas trzymania aparatu z palcem na spuście jest dobra. Mam dość długie i chude palce, ale nie muszę ich jakoś wykrzywiać czy podkurczać, żeby mieć normalną pozycję do pracy. Piszę te oczywistośc dlatego, że korpus jest mały, naprawdę nieduży i na pierwszy rzut oka można się zastanawiać jak to jest z tą wygodą. Zatem dla mnie jest ok.

Wizjer jest jasny. Przełącznik on/of działa tak samo jak w KP - z przyjemnym oporem, przeskakuje pewnie trafiając na pozycję. Tak samo wszystkie inne pokrętła - trafiają na oznaczone pozycje wskakując pewnie w oznaczone graficznie położenie. Przycisk migawki jest dość duży, dzieki temu łatwo trzymać na nim palec. W porównaniu do Pentaxa 110 jest dużo bardziej wygodny, ale to głownie dlatego, że w 110 jest wystający gwint do wężyka spustowego. W 17 zastosowano spust od korpusu cyfrowego i moim zdaniem dużo lepiej się to sprawdza.

Smaczek w postaci kieszonki na etykietę od kliszy na tylnej klapie aparatu to z jednej strony praktyczne rozwiązanie, a z drugiej nawiązanie do analogowych korpusów z lustrem. Niewiele starych, małych aparatów miało taką kieszonkę. Kompakty przeważnie nie miały. Te bardziej nowoczesne miały okienko pokazujące fragment kasetki filmu. Zatem dla mnie ten smaczek jest taki smaczny.

Muszę kończyć. Może inni coś napiszą.

 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Przyjemnie się czyta Twój opis, tref.
Cytat
Tak samo wszystkie inne pokrętła - trafiają na oznaczone pozycje wskakując pewnie w oznaczone graficznie położenie.
To jest super, lubię "knypsać" przy Pentaksach ;-) Może źle zrozumiałem, ale ktoś w internetach pisał, że strefy ostrości też mają wyznaczone pozycje i pierścień wokół obiektywu chodzi z przeskokiem. Prawda to?
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Ryszard, tak mowia w rezenzjach. Nie jest to płynne. Poza tym nawet po wybraniu danej odległości przed zrobieniem zdjęcia obiektyw się doostrza na tę odległość.
jersey, potwierdzisz? Jak idzie robienie rolki?
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Faktycznie, doostrzanie. Chris Nichols z PetaPixel wspominał o zauważalnym, ale małym i przewidywalnym opóźnieniu spustu migawki. Nie przeszkadza. Kliki na pierścieniu zresztą też nie - z ciekawości spytałem.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Cytat
strefy ostrości też mają wyznaczone pozycje i pierścień wokół obiektywu chodzi z przeskokiem. Prawda to?
tak.. zmieniając pozycję ringu wokół obiektywu w wwizjerze widzisz zmieniające się obrazki, a pod palcami czujesz zaklik wyśrodkowanej względem wizjera pozycji wybranej strefy. Daje to pewność, że strefa została wybrana I nie trafiłeś gdzieś pomiędzy dwa zakresy.

W zasadzie można się tego nauczyć na pamięć zliczając zakliki.
Robiłem tak piętnaście lat temu ganiając z MXem - miałem obliczone skoki na pierścieniu przysłony i półobroty pierścienia ostrości. W zasadzie nie korzystałem z podglądu ustawień przysłony w wizjerze. To była szybka fotografia - podnosząc aparat do oka już ustawia się zakres przysłony i ostrość. Gdy oko trafia na wizjer zostaje ułamek na opanowanie kadru i jak najszybsze wyzwolenie migawki.

Dlatego w fotografii ulicznej używając korpusu z manualnym ustanawianiem ostrości i w trybie manualnego doboru ekspozycji ważne jest używanie obu rąk.
Musi być szybko, nie ma czasu na gmeranie mając aparaty już przy oku.
 
jersey  Dołączył: 03 Cze 2020
bbartlomiej napisał/a:
Ryszard, tak mowia w rezenzjach. Nie jest to płynne. Poza tym nawet po wybraniu danej odległości przed zrobieniem zdjęcia obiektyw się doostrza na tę odległość.
jersey, potwierdzisz? Jak idzie robienie rolki?


Rolki dwie trafiły dzisiaj do punktu FujiFilm. Kodaka nie miałem pod ręką ;) Skan, wywołanie (i odbitki) będą po ich stronie. Ja mam jakiegoś plusteka ale znając siebie nie będzie mi się chciało skanować. Dostaniecie to samo co domyślny klient Pentaxa wrzucający fotki na Insta :P

Mam teraz rolkę T-Maxa w środku, wysptrykam ją na szybko i wywołam razem z rolką zrobioną K2. Te już będę sam skanował to może potem wstawię do porównania jak mi cokolwiek ciekawego wyjdzie.

Co do obiektywu to tak, dostępne są tylko wybrane opcje i nie można ustawiać pomiędzy. Obiektyw "ostrzy" na wybraną odległość w trakcie robienia zdjęcia. Wciśnięcie spustu do połowy albo od razu do końca - w drugiej opcji trzeba pamiętać o opóźnieniu. Po zrobieniu zdjęcia wraca do pozycji neutralnej więc opóźnienie związane z przestawieniem obiektywu jest za każdym zrobieniem zdjęcia.

Nie da się też zmieniać ustawienia ostrzenia po wciśnięciu spustu do połowy, trzeba zwolnić spust, zmienić pozycję strefy ostrości i z powrotem wcisnąć do połowy.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Ładnie, blisko półtorej setki zdjęć - to już można sobie opinię wyrobić. Jestem bardzo ciekawy.
A błysk synchronizuje z wszystkimi czasami migawki? Można w dzień doświetlać cienie?
 
jersey  Dołączył: 03 Cze 2020
Pstrykałem na zasadzie byle do końca i zobaczyć co wyjdzie więc to nie był problem :) Na artyzm nie liczcie.

Błysk działa w automacie. Jak uzna że ma za mało światła a masz włączony żółty albo niebieski tryb to odpali. I tyle wiadomo.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Wyświetliło mi się dzisiaj na insta, że sklep Fotoforma robi dni otwarte z 17tką – jutro w Warszawie, pojutrze we Wrocławiu (od 13:00, a dla pierwszych 10 gości – upominki).
https://fotoforma.pl/dni-otwarte-pentax.

Ponieważ jutro będę w Poznaniu, podszedłem dzisiaj do sklepu w Warszawie, bo był po drodze. Pierwsze wrażenie z 17 w łapach: super leciutki!! Ze 2x lżejszy od mojego MZ-3 (nie myliłem się wiele: 290g vs 410g). Popatrzyłem przez wizjer – odlotowy, pokręciłem pierścieniem focusa – cieniutki, ale da się to używać (i przyzwyczaić). Drugie wrażenie: ekstra jakość tworzyw. Ładnie zmatowione, eleganckie, oznaczenia super ostre. Tam gdzie trzeba gładziutko, gdzie indziej wyczuwalne ostrości. Widać, że sporo energii w to włożono, dość high-techowa realizacja. Mocno do przodu poszły te plastiki.
 
jersey  Dołączył: 03 Cze 2020
Jak mnie nie napadnie skleroza to wstawię coś w miarę udanego ze skanów dzisiaj wieczorem. Więcej jak ogarnę reckę, będę pisał równolegle tu i PF więc może potrwać dzień czy dwa. Wszystkiego nie pokażę bo trochę zdjęć nie wyszło - a to zapomniałem zdjąć osłony obiektywu (niby ledy migają, ale one często migają więc olałem :D), a to robiłem makro z ostrością na nieskończoność i inne takie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach