pawell  Dołączył: 08 Gru 2007
k10d wersje firmware - podsumowanie
Przeczytałem wszystkie (chyba :-) ) posty o wersjach oprogramowania i przyznam, że mam lekki zamęt w głowie.
Zrozumiałem tyle:
- wersje od 1.11 do 1.30 nie wnoszą niczego zasadniczo nowego w stosunku do 1.10
- wersje od 1.11 do 1.30 nie umożliwiają wejścia do menu serwisowego
- są problemy ze zmianą wersji z wyższej na niższą (można to zrobić różnymi kombinacjami)


I teraz pytania:
- na ile dla "zaawansowanego amatora" menu serwisowe jest potrzebne (poza naturalną chęcią "pogrzebania sobie")
- na ile dla "zaawansowanego amatora" opcje wprowadzone od 1.11 są użyteczne

Czy ktoś byłby skłonny zrobić jakieś małe podsumowanie?

PS. Gdyby ktoś szukał, znalazłem wersję 1.10 na stronie kanadyjskiej:
http://www.pentax.ca/digi...irmware_110.php

 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Przede wszystkim, to podane rzeczy dotyczą K10D, a nie wszystkich lustrzanek Pentaksa. Dlatego powinieneś zmienić tytuł posta.

Poza tym każdy nowy firmware coś dodawał:
1.20 - zdalna obsługa aparatu przez komputer
1.30 - obsługa obiektywów z SDM (własnym silniczkiem)

Menu serwisowe przydaje się przede wszystkim do korekcji BF/FF. Dlatego wiele osób zostaje przy wersji 1.10. Rzeczywiście, downgrade oprogramowania jest kłopotliwy. Ja zrobiłem tylko jeden upgrade 1.00 -> 1.10. :-)

Chyba jednak nie przeczytałeś dokładnie wszystkich postów. :mrgreen:
 
lsnk  Dołączył: 23 Lis 2007
Paczka z firmware do K10D od 1.10 do 1.30 wraz z wersją umożliwiającą powrót z 1.30 do 1.10 . Downgrade niczym nie różni się od upgrade, więc żadnych kombinacji nie ma.
Główną przyczyną używania nie najnowszej wersji jest chęć/konieczność przeprowadzania korekty w przypadku występowania BF/FF z niektórymi obiektywami AF. Jeśli ktoś ma szkła SDM i występuje u niego BF/FF wymagający korekty to musi wybrać (lub zmieniać częściej firmware) - albo menu serwisowe (1.10), albo obsługa SDM (1.30) lub teoretycznie najprostsze wyjście czyli reklamacja.

--
lsnk

 
mazi  Dołączył: 12 Lut 2008
lsnk napisał/a:
Paczka z firmware do K10D od 1.10 do 1.30 wraz z wersją umożliwiającą powrót z 1.30 do 1.10 . Downgrade niczym nie różni się od upgrade, więc żadnych kombinacji nie ma.


dodac nalezy, ze do downgreade'u z 1.30 na wersje nizsze poslugiwanie sie fabrycznymi plikami z softem napewno nie przyniesie sukcesu.
Do zejscia do nizej wersji softu potrzebny jest zmodyfikowany soft, ktory przewijal sie gdzies na necie. Sam wykonalem downgreade z 1.30 na 1.10 - przebieglo to bez problemow.
wiele zainteresowań... wiecznie zbyt mało czasu...
kx0d : grip : 28 f1.8 : f50 f1.7 : 135 f2.8 : 24-70 f2.8 EX : 80-200 : m48 : sb-26

agresywnej moderacji mówię stanowcze NIE !

 
3xs  Dołączył: 20 Kwi 2008
Witam wszystkich w moim pierwszym poście. W planach być może K10. Mam pytanie - jaki firmware będzie miał nowy K10 ? Czy wersja 1.1 umozliwia regulację FF/BF jednorazowo ustawienia body dla wszystkich obiektywów czy też można ustawić różnie dla różnych szkieł?
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Będzie miał 1.10. Wersja 1.10 umożliwia korekcję na poziomie body. żeby mieć ustawienie dla różnych szkieł, trzeba kupić K20D. O wszystkim tym już było, i to nie raz. :-)
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
3xs napisał/a:
jaki firmware będzie miał nowy K10 ?
Fabrycznie nowy będzie miał 1.0 odkupiony może być różnie.
3xs napisał/a:
Czy wersja 1.1 umozliwia regulację FF/BF jednorazowo ustawienia body dla wszystkich obiektywów czy też można ustawić różnie dla różnych szkieł?
nie bardzo to rozumiem, ale fw 1.10 umożliwia korekcję ff/bf, natomiast K10 nie zapamiętuje ustawień dla różnych obiektywów. Korekcja wprowadzona dotyczy wszystkich szkieł (oczywiście do następnej zmiany wartości). Innymi słowy można ustawiać dla różnych obiektywów, ale za każdym razem od nowa. Chyba za bardzo nie zaplątałem
 
3xs  Dołączył: 20 Kwi 2008
Dzięki.
Teraz poszukam o potwierdzaniu ostrości z manualami zanim zapytam bo przeczytałem, że działa dobrze od wersji 1.20 a tam nie ma regulacji AF ( TO JUZ PRZECZYTAŁEM ) ;)
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
Potwierdzenie ostrości działa od 1.0 przeca.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
3xs napisał/a:
Teraz poszukam o potwierdzaniu ostrości z manualami zanim zapytam bo przeczytałem, że działa dobrze od wersji 1.20
Pierwsze słyszę
 
3xs  Dołączył: 20 Kwi 2008
piotr_luk napisał/a:
3xs napisał/a:
Teraz poszukam o potwierdzaniu ostrości z manualami zanim zapytam bo przeczytałem, że działa dobrze od wersji 1.20
Pierwsze słyszę


Test na optyczne.pl.

Cytat
2007-05-31
Pentax K10D
Krzysztof Mularczyk
3. Użytkowanie

...

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to brak możliwości podania korpusowi informacji o przysłonie, ale mimo tego, światło jest mierzone z reguły dobrze. Ewentualna poprawka jest kwestią korekcji o wartość 1/3 lub 2/3 EV. Rozczarował nas jednak brak potwierdzania ostrości. Jakkolwiek się nie starać, ustawiając ostrość na obiektach kontrastowych w bardzo dobrych warunkach oświetleniowych, aparat nie potwierdził ostrości tak, jak robi to na przykład z obiektywem kitowym w trybie MF. Pomogło jednak updatowanie firmware'u do wersji 1.20. Ostrość była potwierdzana szybko i w prawidłowy sposób nawet przy słabym świetle. Oczywiście szybkość zależy od kontrastowości obszaru na którym ustawiamy ostrość.


 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Aż podpiąłem manualny obiektyw. Potwierdzanie działa jak z kitowym, a mam 1.10. Według mnie wszystko jest OK. No, ale ja nie miałem nogdy 1.20... ;-)
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
Ja naprawdę 1 słysze.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Aż sprawdziłem i przy fw 1.10 potwierdzenie ostrościu mnie działa bezproblemowo i szybko, ale nie pierwszy raz panowie z optyczne osiągają inne wyniki niż użytkownicy
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Ja mam wciąż firmware 1.0, a kadyszka piszczy przy manualnych obiektywach jak należy.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
3xs napisał/a:
Test na optyczne.pl
To wszystko wyjaśnia, niestaty. :-/
 
3xs  Dołączył: 20 Kwi 2008
Gwiazdor napisał/a:
3xs napisał/a:
Test na optyczne.pl
To wszystko wyjaśnia, niestaty. :-/


Czyli optyczni przerzucili się z NIKONA na PENTAXA ;)
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Jedyna rzecz, która ponoć prawidłowo działa dopiero od wersji 1.20, to współpraca z softwarem Pentax Remote Assistant.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Mógłby to ktoś z forumowiczów przetłumaczyć ?
Adam, here is a link where you can get v.1.1. I have read that you can roll back to this version and it is the only version that allowed the debug process to work. If it takes a special program to do that, I don't have it. I didn't have to roll back because I never upgraded to v.1.3 to keep my options open to make these adjustments. It is stable in other respects but doesn't have all the functionality of v.1.3. (i.e. doesn't support the newer motor driven zooms). However, once you make the adjustment to calibrate up to 4 lenses, you can reload v.1.3 and it will keep the adjustments that you have made.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
"Adam, tu jest link do wersji 1.1. Czytałem, że możesz powrócic do tej wersji, a jest to jedyna wersja pozwalająca na uzycie trybu serwisowego (ang.: debug mode). Jeżeli jest potrzebny do tego jakiś specjalny program, to go nie mam. Nie musiałem wracać do tej wersji, ponieważ nigdy nie robiłem upgradu do 1.3, aby mieć dostęp do tych regulacji. Wersja 1.1 jest stabilna, ale nie ma funkcjonalności dodanych w 1.3 (np. obsługi nowych zoomów z silnikiem). Jednakże, kiedy już dokonasz kalibracji maksymalnie 4 obiektywów, możesz wczytać 1.3, a te ustawienia, których dokonałeś, zostaną zachowane."

:-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach