Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
HSS w trybie Manual lampy
Nie wiem czy temat na tyle istotny, żeby nowy wątek zakładać, moderatorzy najwyżej wytną/przesuną..

Otóż wychodzi mi na to, że system Pentaxa ma jakąś niedoróbkę/cechę, która uniemożliwia stosowanie HSSa z lampami ustawionymi w trybie Manual.
Instrukcja do Metz'a 48 AF-1 mówi wyraźnie, że to nie działa z Pentaxem, a działa z C i O (nie wiem dlaczego nie ma w tym gronie N).

Pytanie dlaczego?
Ktoś mógłby rzucić odrobinę światła na kwestie techniczne?

Odrazu powiem, że znalazłem na sieci wątek, w którym opisują tą przypadłość także z lampami Pentaxa, więc to nie problem lampy tylko body.

Pozdrawiam,
Adam

[ Dodano: 2008-02-22, 23:21 ]
No i cisza :)
Wiem, że zastosowanie Manual HSS'a jest dość wąskie, ale jednak.. kurczę dlaczego akurat nasz system tu kuleje?
 
MieCz  Dołączył: 07 Maj 2007
Pytanie laika. Kiedy korzystasz z HSSa? Jakie jest jego praktyczne znaczenie? Warto za to dopłacać?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Adam Sławomir napisał/a:
uniemożliwia stosowanie HSSa z lampami ustawionymi w trybie Manual
HSS jest dość jednoznacznie powiązany z P-TTLem (nie ma lamp nie P-TTLowych, ale z HSSem). Na chłopski rozum, to przyczyna jest prozaiczna - po przestawieniu lampy na M, korpus przestaje tą lampą sterować, tzn. lampa błyska sobie sama, zawsze tak samo długo (w zalezności od ustawionej ręcznie mocy). A HSS polega na tym, że korpus kontroluje wszystko - musi zsynchronizować krótkie błyski lampy z przesuwem lamelek migawki, tak, aby równomiernie naświetlić całą klatkę.
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
Wygląda to tak, jakby było jakieś zabezpieczenie przed naświetleniem tylko kawałka klatki i aparat sprawia, że cała klatka się nie naświetla... :(
W jaki sposób sprawić, by aparat wyzwalał zewnętrzną lampę błyskową (nie HSS) przy czasach krótszych niż 1/180 sekundy?
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
No wszystko pięknie, ale dlaczego w Canonie i Olympusie to ma niby działać? Czy TTL w tamtych systemach działa na innej zasadzie?
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
Adam Sławomir napisał/a:
No wszystko pięknie, ale dlaczego w Canonie i Olympusie to ma niby działać? Czy TTL w tamtych systemach działa na innej zasadzie?

Wcześniej pisałeś, że nie działa HSS przy manualnych ustawieniach.

Teraz pytasz o TTL. Coś nie działa?
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Re: HSS w trybie Manual lampy
Adam Sławomir napisał/a:
Otóż wychodzi mi na to, że system Pentaxa ma jakąś niedoróbkę/cechę, która uniemożliwia stosowanie HSSa z lampami ustawionymi w trybie Manual.

Czemu niedorobke? Swego czasu manualny HSS (FP) bylo w systemie Nikona z niektorymi korpusami i bylo to przeklenstwo tego systemu. Dopiero najnowszy system blysku Nikona (bodajze od D2H, D2X, D200) pozwolil na automatyzacje tej czynnosci.

Cytat
Instrukcja do Metz'a 48 AF-1 mówi wyraźnie, że to nie działa z Pentaxem, a działa z C i O (nie wiem dlaczego nie ma w tym gronie N).

Jestes pewien, ze to o to chodzi? Mozesz podeslac link do instrukcji? Chetnie sam zobacze.

Cytat
Odrazu powiem, że znalazłem na sieci wątek, w którym opisują tą przypadłość także z lampami Pentaxa, więc to nie problem lampy tylko body.

Pod tym linkiem ludzie pisza glownie o braku HSS w trybie sterowania bezprzewodowego - to bylo wczesniej w korpusach analogowych (*ist, MZ-S) i bodajze pierwszym cyfrowym (*istD), z niewiadomych przyczyn zniknelo to z K10D a to by sie przydalo.

Cytat
Wiem, że zastosowanie Manual HSS'a jest dość wąskie, ale jednak.. kurczę dlaczego akurat nasz system tu kuleje?

Jak dla mnie jest megawaskie. Ustalenie prawidlowej ekspozycji w HSS byloby bardzo klopotliwe, jakby na to nie spojrzec TTL bedzie tu duzo wygodniejszy po prostu.
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
Re: HSS w trybie Manual lampy
sylwiusz napisał/a:
Adam Sławomir napisał/a:
Otóż wychodzi mi na to, że system Pentaxa ma jakąś niedoróbkę/cechę, która uniemożliwia stosowanie HSSa z lampami ustawionymi w trybie Manual.

Czemu niedorobke? Swego czasu manualny HSS (FP) bylo w systemie Nikona z niektorymi korpusami i bylo to przeklenstwo tego systemu. Dopiero najnowszy system blysku Nikona (bodajze od D2H, D2X, D200) pozwolil na automatyzacje tej czynnosci.

Jeśli próbować używać lampy bezprzewodowo w manualnym trybie HSS, to faktycznie niedoróbka... w interpretacji zasady działania trybu wireless. :D
Niby w jaki sposób w trybie manualnym zdalnie sterowana lampa ma wiedzieć z jaką mocą ma błysnąć? Szczególnie jeśli lampa na aparacie pracuje w P-TTL. :mrgreen:

sylwiusz napisał/a:
Adam Sławomir napisał/a:
Instrukcja do Metz'a 48 AF-1 mówi wyraźnie, że to nie działa z Pentaxem, a działa z C i O (nie wiem dlaczego nie ma w tym gronie N).

Jestes pewien, ze to o to chodzi? Mozesz podeslac link do instrukcji? Chetnie sam zobacze.

Na pewno nie o to chodzi - brak technicznych możliwości, by jedna lampa bezprzewodowo pracowała w trybie manualnym, a druga (sterująca) w apraracie w trybie P-TTL.

sylwiusz napisał/a:
Adam Sławomir napisał/a:
Odrazu powiem, że znalazłem na sieci wątek*, w którym opisują tą przypadłość także z lampami Pentaxa, więc to nie problem lampy tylko body.

Pod tym linkiem ludzie pisza glownie o braku HSS w trybie sterowania bezprzewodowego - to bylo wczesniej w korpusach analogowych (*ist, MZ-S) i bodajze pierwszym cyfrowym (*istD), z niewiadomych przyczyn zniknelo to z K10D a to by sie przydalo.

A ja tam trafiłem tylko na informację, że nie ma problemu przy HSS w trybie sterowania bezprzewodowego jeśli się czyta instrukcję do aparatu, gdzie stoi, że do sterowania w bezprzewodowym trybie P-TTL z szybkimi czasami synchronizacji (HSS) jest potrzebna lampa błyskowa zamontowana na stopce. :)

* Linki się nie wyróżniają, więc przeczytałem dopiero teraz ( http://manufactura.home.p...pic.php?t=10108 )
 

Łukaszzz  Dołączył: 15 Wrz 2007
armar napisał/a:
Na pewno nie o to chodzi - brak technicznych możliwości, by jedna lampa bezprzewodowo pracowała w trybie manualnym, a druga (sterująca) w apraracie w trybie P-TTL.


A jak będzie jak wyzwolę ją wyzwalaczem radiowym z "gorącą stopką"..... ????
Jak w tym wypadku to zadziała ??
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
M_O_R_I napisał/a:
armar napisał/a:
Na pewno nie o to chodzi - brak technicznych możliwości, by jedna lampa bezprzewodowo pracowała w trybie manualnym, a druga (sterująca) w apraracie w trybie P-TTL.


A jak bedzie jak wyzwolę ją wyzwalaczem radiowym..... ????

A ten wyzwalacz radiowy to skąd będzie wiedział, że ma wyzwolić lampę akurat w tym momencie?
Zazwyczaj wyzwalacz radiowy składa się z dwóch części - jedną (nadajnik) się montuje na gorącą stopkę, zaś drugą część (odbiornik, których może być więcej) podłącza się do wyzwalanej lampy.
Tylko że:
1. Nie wiem jak ustawić w K10D (akurat taki mam) by wyzwalał zewnętrzną lampę bez HSS przy czasach krótszych niż 1/180 sekundy.
2. Po zamontowaniu na sankach lampy z HSS nie ma możliwości podpięcia nadajnika radiowego.

Możliwe rozwiązanie jakie mi przychodzi do głowy, to zwiększenie przysłonę i zmniejszenie ISO, by zmniejszyć wpływ światła zastanego, które rozmazuje biegające dzieciaki, lub zakupienie kolejnej lampy, by sterowała pozostałymi.
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
armar,
Jarek Dabrowski napisał/a:
HSS jest dość jednoznacznie powiązany z P-TTLem (nie ma lamp nie P-TTLowych, ale z HSSem).
armar napisał/a:
Teraz pytasz o TTL. Coś nie działa?


armar, to jest w końcu jakiś związek z HSS i TTL?

Albo ja coś nie teges piszę.. Gdzie ja coś o wireless napisałem..
Weź swoją K10D i lampę.. Ustaw lampę w tryb Manual i spróbuj ustawić na aparacie w trybie M czas poniżej 1/180s..

A teraz wyobraź sobie scenę, gdzie potrzebujesz np. 1/500s z przesłoną F8 i w chcesz ją prześwietlić odrobinę.. I masz do dyspozycji tylko kadychę i lampę (dowolną)..

Jak to zrobić??

[ Dodano: 2008-02-23, 16:24 ]
sylwiusz napisał/a:
Jestes pewien, ze to o to chodzi? Mozesz podeslac link do instrukcji? Chetnie sam zobacze.


Nie mam linka bo mam papierek..
Cytuję więc:
Cytat
p 7.3. Automatyczna szybka synchronizacja (HSS)
[blablabla]
Lampa obsługuje ten tryb w trybach:
- Canon: E-TTL i mannualnym M
- Olympus: TTL i manualnym M
- Pentax: PTTL

Łącząc fakty: na lampie ustawiam M i powiedzmy 1/32 siły błysku.. Na aparacie za nic się nie da ustawić mniej niż 1/180s w trybie M.
Czyli reasumując nie da się kontrolować jednocześnie siły błysku, przesłony i czasu jeśli chcemy mniej niż 1/180s.

Koniec.. :-)
 
samber  Dołączył: 28 Cze 2007
Adam Sławomir napisał/a:

A teraz wyobraź sobie scenę, gdzie potrzebujesz np. 1/500s z przesłoną F8 i w chcesz ją prześwietlić odrobinę.. I masz do dyspozycji tylko kadychę i lampę (dowolną)..
Jak to zrobić??

nie mam w tej chwili lampy pod ręką i nie robiłem takich zdjęć, ale próbowałbym: HSS + korekta w lampie, a jak nie to w puszce

właśnie wykonałem takie zdjęcie: M na puszce, F8, T 1/500, HSS na lampie + EV1/3 - czyli nie ma problemu
ale ostatecznie zawsze można prześwietlić przy wywołaniu
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
Adam Sławomir napisał/a:
armar,
Jarek Dabrowski napisał/a:
HSS jest dość jednoznacznie powiązany z P-TTLem (nie ma lamp nie P-TTLowych, ale z HSSem).
armar napisał/a:
Teraz pytasz o TTL. Coś nie działa?


armar, to jest w końcu jakiś związek z HSS i TTL?

Tak - jest związek. Lampa Pentax 540FGZ pracuje w trybie HSS tylko wówczas, gdy jest w P-TTL. W trybie M HSS nie działa.

W trybie P-TTL nie działa HSS na Twojej lampie?

Adam Sławomir napisał/a:
Albo ja coś nie teges piszę.. Gdzie ja coś o wireless napisałem..
Weź swoją K10D i lampę.. Ustaw lampę w tryb Manual i spróbuj ustawić na aparacie w trybie M czas poniżej 1/180s..

Jak wyżej - ani 540, ani żadna z moich manualnych lamp nie otrzymują z body sygnału wyzwalającego lampę przy czasach krótszych niż 1/180 sekundy - stąd pytałem, czy można to odblokować.

Adam Sławomir napisał/a:
A teraz wyobraź sobie scenę, gdzie potrzebujesz np. 1/500s z przesłoną F8 i w chcesz ją prześwietlić odrobinę.. I masz do dyspozycji tylko kadychę i lampę (dowolną)..

A możesz wyjaśnić dlaczego nie możesz użyć lampy w P-TTL?
 

Adam Sławomir  Dołączył: 07 Maj 2007
Dobra już nie ważne.. Ja się tylko pytam co jest takiego szczególnego w Pentaxie, że się nie da M-HSS. Albo co jest w C czy O, że tam się niby da (instrukcja tak pisze).
Oczywiście da się M na aparacie i PTTL na lampie i na lampie + 3EV nawet, ale nie takie było pytanie..
Może filozuję :-D , ale akurat taki sobie wymyśliłem problem..
:-B dla wszystkich :-D
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
Adam Sławomir napisał/a:
co jest w C czy O, że tam się niby da (instrukcja tak pisze).

To chyba nie jest problem natury technicznej, bo mój kompakt synchronizuje ze zwykłą, starą lampą od Zenita przy 1/3200 sekundy (migawka centralna, więc nie ma takich problemów jak ze szczelinową, która i tak otwiera się nie krócej niż 1/180 sekundy).
Zablokowali... bo tak. :)
Promocja P-TTL. :mrgreen:

Adam Sławomir napisał/a:
Może filozuję :-D , ale akurat taki sobie wymyśliłem problem..

A ja sobie wymyśliłem własną lampkę HSS dużej mocy, więc jakby ktoś z czytających wiedział jak uaktywnić "gorącą" stopkę przy krótszych czasach, to :-B :-B jak najbardziej :-D
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
armar napisał/a:
mój kompakt synchronizuje

Jaki kompakt? Cyfrowy? A może on nie ma migawki...?
Bo ja raz miałem problem z S3IS (zdjęcia z lampą wychodziły poruszone) i zastanawiałem się przy jakim czasie synchronizuje lampę, a raczej jaki jest najkrótszy czas, przy którym migawka jest całkowicie otwarta. Test prosty: skracam czas i robię z lampą tam gdzie światła na pewno za mało; przy 1/1000 miałem taki wyraz twarzy :shock:
W końcu do mojej tępej łepetyny dotarło, że to-to nie ma migawki....to się z siebie uśmiałem....
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
Kiwak napisał/a:
armar napisał/a:
mój kompakt synchronizuje

Jaki kompakt? Cyfrowy? A może on nie ma migawki...?

Sony DSC-F828
Każdy aparat musi mieć migawkę, choćby tylko elektroniczną. :)
Być może ma właśnie elektroniczną (na pewno ma klapkę przysłaniającą matrycę dla zbierania ciemnej ramki), ale na pewno działa jak należy. :)
To co wyżej opisujesz, to jest wynik nieposłuszeństwa aparatu, a nie źle działającej migawki elektronicznej (stosowanej również w lustrzankach - bodajże Nikon D70)
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
armar, a co to w takim razie jest, ta "migawka elektroniczna"? Bo minimalny czas synchronizacji lampy to jest efekt pewnej "ułomności" migawki polegającej na bezwładności elementów mechanicznych, a więc na ich bardzo ograniczonej prędkości. Po prostu poniżej jakiegoś tam czasu naświetlania kliszy/matrycy druga kurtyna migawki przystępuje do efektywnej pracy zanim pierwsza ją zakończy, czyli nie ma już momentu pełnego otwarcia - następuje "przemiatanie" światłem sceny. W efekcie stosunkowo krótki czas błysku powoduje naświetlenie tylko części kadru.
Jeśli nie ma tego powolnego mechanizmu, to każdy czas ekspozycji będzie dobry, byle był krótszy od czasu błysku.
A migawka elektroniczna to dla mnie nie-migawka, dlatego napisałem, że cyfrowy kompakt migawki nie ma. Oczywiście nie wiem, może jakiś ma, ale właściwie po co?
armar napisał/a:
na pewno ma klapkę przysłaniającą matrycę
- ten sony to ma?
armar napisał/a:
wynik nieposłuszeństwa aparatu
- :shock: Wiem, że to automat i jego celem nie jest posłuszeństwo ;-)
 

popo76  Dołączył: 05 Lut 2008
Witam,

Właśnie chciałem założyć nowy wątek ale z tego co tu czytam to męczy mnie coś podobnego. Wczoraj chciałem zrobić zdjęcie pod słońce (zachód słońca) z osobą na pierwszym planie. Bez lampy oczywiście wychodzi bardzo ładne zdjęcie, gdzie zostaje tylko kontur postaci na pierwszym planie. Aparat na Av dobrał czas około 1/500 przy F8. Ale jak doświetlić lampą wbudowaną osobę na pierwszym planie? Za żadne skarby nie mogę ustawić czasu krótszego niż 1/180 a to za długo jak na słońce. Na zdjęciu jest oczywiście postać w miarę doświetlona ale tył na max prześwietlony. Czy pozostaje mi tylko przesłoną sterować? Szukałem w wyszukiwarce i nic podobnego nie znalazłem (no chyba, że ja szukać nie umiem :-/ )
Pozdrawiam.

P.S. Aparat to KaDyszka :)
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Kiwak napisał/a:
A migawka elektroniczna to dla mnie nie-migawka, [...]

bo ta "migawka eltektroniczna", to taka migawka, jak z Trabanta limuzyna.... ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach