bartwaw  Dołączył: 28 Paź 2009
Trochę nietypowe - jaki obiektyw na do zdjęć "lotniczyc
Jako, że buduję śmigłowiec głównie do robienia zdjęć stanąłem przed wyborem obiektywu. Jak łatwo się domyśleć, zdjęcia z różnych wysokości. Myślę, że głównie zdjęcia architektury (choć może nie tylko).
Znalazłem Sigmę 10-20 f/3.5 EX DC HSM. Czy ten obiektyw będzie dobrym wyborem ? Może jest jakaś lżejsza alternatywa.
Tak myślę, że może stałka była by dobra, ale w Pentaxie nie widzę, że nie ma żadnych alternatyw z tak szerokim kątem, np: DA15mmF4ED AL Limited na ale to już węższy kąt. Znowu za nim przemawia niska waga.
Nic ciekawszego na chwilę obecną nie potrafię znaleźć.
 
mdfan  Dołączył: 09 Lis 2008
Weź lepiej starszą Sigmę 10-20 f/4-5.6 Ta nowa jest 400 zł droższa i chyba jeszcze jej nie ma z mocowaniem Pentaksa. Poza tym optycznie wcale nie jest lepsza.
 

bartwaw  Dołączył: 28 Paź 2009
No ciekawa propozycja, tym bardziej że jest lżejszy o 70g.
Trochę poprzeglądałem informacji i raczej mi się wydaje, że Pentax DA15mmF4ED AL Limited
będzie najlepszym wyborem. Trochę węższy kąt ale myślę że mniejsze problemy powinien sprawiać w śmigłowcu, gdzie problemem oprócz wagi mogą być wibracje. Raczej mam dobry patent na ich eliminację, lecz wiadomo, że nieraz teoria mija się z praktyką.

Myślę też nad jakimś rybim okiem, no ale to w późniejszym terminie.
Na tym forum znalazłem informacje o Samyang 8 mm 3.5 (alias Falcon alias ....). Ponoć całkiem fajny obiektyw jak za tą kasę.
 
mdfan  Dołączył: 09 Lis 2008
Powiem Ci, że te Sigmy kupuje się ze względu na te 10mm. Różnica ogniskowej między 10 i 15mm jest kolosalna. Najlepiej idź sobie do Sigma Pro Centrum (na Śląsku jest chyba w Chorzowie) i popatrz sobie na to szkło. Możesz też je wypożyczyć na weekend i potestować.
 

bartwaw  Dołączył: 28 Paź 2009
Wiesz, no właśnie dlatego mnie ta sigma zainteresowała. Jak by nie było różnica w kątach spora.
Choć latając na 200-300m nie wiem czy taka różnica będzie potrzebna.

Sigmę mogę wypożyczyć sobie bezpośrednio z K-Consult, tez o tym myślałem i właśnie tak zrobiłem.
Potestuję sobie, a tego Pentaxa jednak wezmę. Seria Limited jakoś do mnie mocno przemawia. Zawsze się taka 15-tka przyda.

Olympus ma w swojej ofercie bardzo ciekawy obiektyw Zuiku ED 7-14mm 1:4.0. Ponoć zniekształcenia zminimalizowane do minimum. Ale zmieniać systemu z powodu jednego obiektywu nie zamierzam ;). Jak dla mnie ten obiektyw ma tylko trzy wady
1. cena
2. trochę ciężki jest
3. Olympus

[ Dodano: 2010-05-24, 22:45 ]
Mam pytanie czy DA 14/2,8 to dobry wybór. Miał być DA 15 Limited ale nie wiem czy będzie.
Troszkę jednak tańszy jest ten DA14, jednak prawie dwa razy cięższy.
Czy różnica optycznie będzie kolosalna ?
Tak czytam to ponoć dobrze oceniany obiektyw.
Ma ktoś z forumowych kolegów zdjęcia z tegoż obiektywu ?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach