Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Stan HDD - programy i SMART
Tak zainteresowalem sie ponownie twardzielami....
no i mam problem... na ile mozna wierzyc programom monitorujacym stan dysku
o ile pamietam to 3 dyski ktore mam nie sa jakos specjalnie stare a program wykazuje dla 2 dyskow : 72% i 79% a dla trzeciego tylko 59% .....
troche mnie to niepokoi.....podejrzewam ze stan dysku oceniany jest na podstawe jakis bledow / powtorek zapisu odczytu ?

zaczynam sie zastanawiac czy tego dysku ktory ma 59% w jakims najblizszym zcasie nie pozbyc sie/wymienic?
 

tomekz  Dołączył: 10 Kwi 2007
Ale co to znaczy "59%"? Zajęte miejsce? :D

Czy może to stopień fragmentacji? Jeżeli tak to to ściągnij sobie OODefrag
URL do OODefrag
Jest wersja trialowa. Wypasiony program.

A jeżeli obawiasz się błędów to HDTune (URL do HDTune ). Sprawdź w danych SMART.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Re: Stan HDD - programy i SMART
Fafniak napisał/a:
podejrzewam ze stan dysku oceniany jest na podstawe jakis bledow / powtorek zapisu odczytu ?
\


z tego co wiem, to te procenty są zazwyczaj pokazywane jako najniższa wartość z kilku sprawdzanych, a najniższy to zazwyczaj jest spin-up time nie wiem czemu.

sprawdź programem HDD Life, jest darmowy i rozpisuje dokładnie w tabelce procentowe wartości w różnych kategoriach
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
miałem kiedyś z jednym dyskiem tak, że podczas jakiegoś rutynowego sprawdzenia w pewnym programie (niestety nie pamiętam jakim) pokazało mi SMART na poziomie 60% i ostrzeżenie o możliwości utraty danych - na początku to jakoś zignorowałem. Kilka tygodni później komp zaczął się zawieszać - dokładnie w momencie kiedy dysk twardy wydawał głośny dźwięk - "pyk". Zakupiłem nowy dysk, po kilkunastu godzinach zgrywania (ponieważ każde "pyk" zawieszało kompa i trzeba było szukać gdzie się przegrywanie zakończyło) udało się przenieść ok 90% danych na nowy dysk - niestety bezpowrotnie ;) utraciłem kilka GB danych - na szczęście w większości muzykę - o dziwo żadnych ważnych danych, bo bym się chyba pociął.

Także jeżeli SMART pokazuje taką niską wartość to radziłbym się tym zainteresować, i powoli szukać nowego dysku.

A tamten stary dysk, nie może już nawet pracować jako przechowalnia danych, ponieważ od czasu do czasu samoistnie robi "pyk", nawet jeżeli żaden proces go nie używa. :(
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Mozesz zainteresowac sie tez takim programem o nazwie HDD Regenerator. Wykonuje on skanowanie dysku sektor po sektorze (może to trwać w przypadku dużych dysków nawet wielee godzin) w celu znalezienia i wyeliminowania uszkodzen fizycznych (magnetic errors) na nosniku, poprzez generowanie specjalnej sekwencji wysokich i niskich sygnałów dookoła fizycznie uszkodzonego obszaru. Jezeli program napotka na uszkodzony sektor, którego nie może odczytac, to bedzie probował odtworzyc zawarte w nim dane czytajac go jeszcze dwukrotnie stosujcc dodatkowe procedury. Jezeli nadal nie będzie mozliwości odczytania uszkodzonych sektorów, to program je zeruje. Jest to warunek konieczny aby rozpocząć proces ich regeneracji. Nie powinno to jedank mieć większego znaczenia dla użytkownika, ponieważ sektory oznaczone jako wadliwe przez system operacyjny i tak nie zawierają aktualnych danych.

Nowe dyski mają wbudowaną zaawansowaną obsługę błędnych sektorów. W przypadku napotkania takiego system powoduje jego relokację - czyli zastępuje bledny sektor - nowym z puli zapasowej. Oznacza go jednak jako uszkodzony i nie zapisuje tam danych.

Dla wiekszego bezpieczenstwa danych zainteresowalbym sie tez takim programem:
http://www.ice-graphics.com/ICEECC/IndexE.html

Generuje on pliki z kodami korekcyjnymi - jak np. ustawisz w nim np. 20% wspolczynnik korekcji - to majac losowo procentowo takie uszkodzenia i braki - dzieki wygenerowanym kodom mozesz te dane odzyskac.

Warto zrobic ciekawy eksperyment - nagrac np. fotki na plytke razem z tak wygenerowanymi kodami korekcyjnymi. Nastepnie uszkodzic plytke, przez mazniecie losowe mazakiem w przestrzeni, ktora jednak pozwoli odczytac wiekszosc plikow przykladowo 80% :mrgreen: .
Potem przy uzyciu programu i zabezpieczonych kodow korekcyjnych (one nie sa az takie ogromne) mozna odzyskac wszystkie foty z plytki - pewnosc odzysku zalezy od wielkosci wspolczynnika generacji w programie - ale przewaznie 20-30% daje juz pewnosc, ze z padnietej plytki odzyskamy wiekszosc zdjec. Warto poeksperymentowac - a jak ktos sie boi utraty danych z dysku - warto i dla dysku twardego wygenerowac kody korekcyjne.

Warto stosowac te kody przy archiwizacji zdjec na plytkach - zwieksza sie pewnosc odzyskania zdjec przy pierwszych objawach wietrzenia plyt po latach. Oczywiscie - kody korekcyjne musza przetrwac.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
opiszon, - hmm ale slowny opis stanu tego dysku jest : NORMAL a te ktore maja powyzej 70% - GOOD
to normal mnie troche rozbraja.... :roll:
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
nie wiem jakiego programu używasz do monitorowania dysku, ale np taki
HDD Health
podaje parametry wchodzące w skład testu SMART, i możesz podejrzeć jakie masz wartości

P.S. właśnie sprawdziłem swojego twardziela w lapsie, i mam 100%, czyli Excellent - jak na 1,5 roczny laptop użwany przez ok 10h dziennie, to chyba dobry wynik ;)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
opiszon napisał/a:
HDD Health


Przeczytałem "HDD Death"

:evilsmile: :evilsmile:
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
HDD Death, to będzie, jak za rzadko będziesz patrzył do HDD Health ;)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
opiszon, - wlasnie tego programu uzywam..... :roll:
najsmieszniejsze jest to ze u mnie a lapku tez mam 100% :shock:
natomiast we wszystkich komputerach gdzie mam dyski seagate-a najwyzszy % "doskonalosc" to 79% - nawet w tym nowym dysku kupionym 3 miechy temu... :roll:

dlatego pytam sie na ile mozna tym programom wierzyc.....dodam ze dyskow seagate uzywam od wielu wielu lat... i nigdy z nimi klopotow nie bylo....
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Fafniak, a wez sprawdz te dyski softem Seagata stad http://www.seagate.com/su...indowsSetup.exe
 

sunshine  Dołączył: 25 Paź 2007
l_uka napisał/a:
Fafniak, a wez sprawdz te dyski softem Seagata


Głupio by było gdyby nie wyszło 100% :-P
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
l_uka, - podczas uruchomienia wywala ze jakies bledy(ale nie na dyskach) sa ale dalej pozwala pracowac.... :roll:
tylko ze potem wlaczam np. SMART check - zanazczam dyski i jedyne co mi wypisuje to SMART- Pass....
reszte testow tez chyba dyski przechodza..... ale pomijajac napisy i dlugi niebeiski pasek to nic wiecej ni mozna sie dowiedziec...
chyba ze ja czegos nie moge wlaczyc ...?
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
sunshine napisał/a:
Głupio by było gdyby nie wyszło 100%

glupio bo co? chyba nie bez powodu udostepniaja oprogramowanie do diagnozowania dyskow. Nie wiem czy wiesz, ale taki soft (nie wiem, czy ten konkretnie) czesto sluzy jako pierwszy stopien kwalifikacji dyskow do serwisu, a wydruk zalacza sie do RMA.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
l_uka, a ten program Seagate'a to to jest tylko do jego dysków, czy do dysków dowolnego producenta (mam Westerny).
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
podczas uruchomienia wywala ze jakies bledy(ale nie na dyskach) sa ale dalej pozwala pracowac.

u mnie tez - moze jednak to nie byl najszczesliwszy traf :roll:

hmmm, jedyna sensowna podpowiedzia bedzie chyba wykonywanie regularnych backupow - no ale to powinno byc robione zawsze, a nie tylko jak smart glupieje :-/

[ Dodano: 2008-03-05, 17:57 ]
zorzyk, WD ma wlasne wynalazki
http://support.wdc.com/download/index.asp
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
ale ma niejasne wrazenie ze te bledy sa zwiazane z jakimis graficznymi sprawami.....
 

sunshine  Dołączył: 25 Paź 2007
l_uka napisał/a:
glupio bo co?


To chyba oczywiste, HDD Health wykazuje poniżej 70%. Zważywszy że dysk Seagate jest w miarę nowy a diagnostyka seagate wykazała by też poniżej 70% - byłoby głupio - ot co :-P
Dlaczego? Dlatego że albo seagate produkuje niedoróbki albo soft jest niedopracowany - tak czy inaczej - głupio :evilsmile:
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
sunshine napisał/a:
tak czy inaczej - głupio

tia, i łyso jeszcze :-P
 

TLu  Dołączył: 25 Gru 2006
Uruchom komputer z płyty LiveCD z Linuksem, np. ze SLAXem i uruchom program smartctrl, który wyświetli Ci więcej informacji z rejestru SMART dysku

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach