aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
armar napisał/a:
Bądź łaskaw sobie podejść pod adres http://www.dofmaster.com/dofjs.html

Bardzo sympatyczny kalkulator :-)
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
ciekawe czy jest w javie żeby można było sobie to do komórki wgrać :) może być przydatne przy wyliczaniu hiperfokalnej ;)
 

motomouse  Dołączył: 14 Sie 2007
Grendel napisał/a:
ciekawe czy jest w javie żeby można było sobie to do komórki wgrać


http://www.jibble.org/dofcalc/ - proszę ;)
 

wojtas29  Dołączył: 12 Kwi 2008
@armar
ostatecznie to ja zrobiłem się złośliwy-niepotrzebnie. Na wstępie tego tematu uprzedziłem, że jest to pierwszy tego typu aparat, a ja sam tak naprawdę myliłem się myśląc że potrafię fotografować. Bawiłem się d40x a ten miał w sobie więcej z małpy niż lustrzanki.
I teraz po przeczytaniu jeszcze raz, choćby tego co sam napisałem i twojego podsumowania (f/8 a glębia ostraści) czuję się idiotycznie. W którymś momencie, w nocy przestałem poprostu myśleć. A rozpaczać faktycznie nie ma nad czym bo ostatecznie można kazać im ten zarost poprostu zgolić :-P

@zorzyk
pedagogiczne podejście :)
dzięki za pomoc
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
wojtas29 napisał/a:
Bawiłem się d40x a ten miał w sobie więcej z małpy niż lustrzanki.

Zaprzyj się i przeczytaj instrukcję do K10D, ale tak dokładnie - ominie Cię trochę złośliwości. ;-)
Ja przez pierwsze kilka miesięcy z K10D kląłem i załamywałem się - tak mnie Sony R1 rozpieściło prawidłowym doborem ekspozycji w trybie A (czy to z lampą, czy bez).
W lustrzankach tak dobrze nie ma, ale myślę, że już po wakacjach będziesz bardzo zadowolony z zakupu. :-D
Aha - kup sobie duużą kartę. Teraz 4 GB tanie jak barszcz, a mieści 230 DNG (a to nawet IrfanView czyta).
Po moich doświadczeniach z R1 (robiłem zdjęcia od razu w jpg) ciężko mi było korzystać z RAW i "poprawiać" je w komputerze, ale przewaga RAW nad jpg to nie tylko korekcja ekspozycji. Do mnie to troszkę za późno dotarło, więc wolę Ci oszczędzić czasu. :-)
 
desinger  Dołączył: 12 Paź 2007
Zainstalowałem to w komórce, ciekawy kalkulator brakuje mi trochę na niektórych nowych obiektywach wyrysowania wykresu głębi gdzie na pierwszy rzut oka można było określić zakres głębi a szczególnie Hyperfokal. Proszę mnie poprawić jeśli sie mylę z odszyfrowaniem nazw wyliczonych parametrów
Ja to rozszyfrowałem tak
Zakładam
40 mm F5,6 odległość 2m

Wynik

Near limit początek głębi ostrości
1,75 m
Far limit koniec głębi
2,31m
Total Dof zakres głębi ostrości
0,55932m
Dof in front procentowe położenie początku głębi
0,241294 m (43,1%)
Dof behind
0,318034m (56,8%) końcowe procentowe położenie głębi
Hyperfokal dist to Hyperfokal dystans od którego mamy przy tej ogniskowej i przysłonie wyliczoną odległość najmniejszą na którą można ostrzyć osiągając głębie od ostrzenia do nieskończoności
tutaj wyszło 14,3m
 

wojtas29  Dołączył: 12 Kwi 2008
Wiem że nie ten dział, ale nie będę zakładać nowego tematu i na nowo robić z sienie głupka.
Jaki program do obróbki? W sumie zależy mi na prostych, niezbędnych mechanizmach no i niestety j.polskim. Mój angielski nie jest wogóle fotograficzny,a poza tym i tak nie będzie łatwo.
Czytałem forum - Silkypix - fajna rzecz, ale język
Mój bibblelabs nie za bardzo
Nikon capture... ;)
photoshop 10? jest po polsku, mam wrażenie że ktoś zaraz mnie wyprostuje.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
wojtas29, na górze masz b. pozyteczny przycisk "Szukaj" - postaraj się go nauczyć uzywać...
wojtas29 napisał/a:
photoshop 10?

Nie szkoda kasy? Poza tym, to kobyła.

http://manufactura.home.p...opic.php?t=9858
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
wojtas29 napisał/a:
sumie zależy mi na prostych, niezbędnych mechanizmach no i niestety j.polskim. Mój angielski nie jest wogóle fotograficzny

Z aparatem dostałeś zapewne płytkę z programem PPL -jest wprawdzie po angielsku, ale uwierz mi, że nie jest to nic skomplikowanego. Niejeden duży program graficzny (jak photoshop) będzie trudniejszy w użyciu pomimo spolszczenia. Zainstaluj i się przekonasz.
 

Hermes  Dołączył: 04 Lut 2008
matb napisał/a:
cyfra zwalnia z myślenia

Dla rozgarniętych inaczej od dawna istnieją kompakty analogowe, które pośrednio zwalniają z myślenia. Dla mnie twierdzenie, że cyfra odmużdża to powielanie dziwnych teorii(to jak z komórkami powodującymi bezpłodność, czy raka mózgu). To czy przejmujesz się tym co i jak focisz, zależy od trzymającego aparat.

[ Dodano: 2008-04-13, 22:02 ]
wojtas29 napisał/a:
Jaki program do obróbki?

FastStone Image Viewer daje podstawowe możliwości edycji RAW-ów i jest darmowy. Sam czasem używam go przy szybkim obrabianiu raw-ów.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Hermes, ile masz odrzutów robiąc zdjęcia aparatem cyfrowym a ile robiąc analogiem?Ile razy powtarzasz ujęcie robiąc slajdy, a ile razy rejestrując je na matrycy?
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
wojtas29 napisał/a:
Jaki program do obróbki?

RawTherapee - dopiero go poznaję, ale wydaje mi się bardzo dobry i zostanę przy nim na dłuższy czas (nie tylko ze względów czysto ekonomicznych - jest również pod Linux'a): http://www.rawtherapee.com/

wojtas29 napisał/a:
W sumie zależy mi na prostych, niezbędnych mechanizmach no i niestety j.polskim.
Niestety ma również język Polski, a lenistwo sprawia, że czasami go włączam i ciężko wrócić z powrotem na "normalny" język.
Polską wersję nawet da się zrozumieć. ;-)
 
desinger  Dołączył: 12 Paź 2007
armar napisał/a:
Polską wersję nawet da się zrozumieć. ;-)

Ostatnio żonka zaczęła używać mojego Photoshopa i przestawia na j. polski probuje się jakoś przestawić na polski (w pracy angielski i zawsze od pierwszych wersji był angielski) ale co niektóre akcje są tak przetłumaczone że naprawdę ciężko się połapać, na szczęście ułożenie menu i skróty są nie zmienne :mrgreen:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
matb napisał/a:
ile masz odrzutów robiąc zdjęcia aparatem cyfrowym a ile robiąc analogiem?Ile razy powtarzasz ujęcie robiąc slajdy, a ile razy rejestrując je na matrycy?
Lepiej coś pokaż swojego.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
argawen, ale co mam pokazać? To ze stopki to wszystko moje (niestety ;-) ). A na remanent w galerii nie mam czasu...
A cyfrą znowu zacznę zdjęcia robić, jak już się jako tak tego nauczę :-D
 

GrzehooFR  Dołączył: 08 Sie 2007
Hermes napisał/a:
matb napisał/a:
cyfra zwalnia z myślenia

Dla rozgarniętych inaczej od dawna istnieją kompakty analogowe, które pośrednio zwalniają z myślenia. Dla mnie twierdzenie, że cyfra odmużdża to powielanie dziwnych teorii(to jak z komórkami powodującymi bezpłodność, czy raka mózgu). To czy przejmujesz się tym co i jak focisz, zależy od trzymającego aparat.


Dla mnie to sa swiete slowa. Nie ma co toczyc krucjat przeciw cyfrowkom. W koncu odrzuty z kliszy tez moga byc, ba nawet calkiem sporo mozna ich miec. Film to nie jest cudowny srodek i lek na cale zlo. Owszem wymaga pewnych zachowan, ktore przy cyfrowce sie zazwyczaj pomija, ale bez przesady.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
GrzehooFR, ja nie toczę krucjaty przeciw aparatom cyfrowym. Sam mam cyfrówkę i sobie ją bardzo chwalę (a że leży zazwyczaj na dnie szuflady, to już inna sprawa). My tu mówimy o nauce fotografii. I jakoś tak się składa, że łatwiej się nauczyć robić dobre zdjęcia i myśleć "fotograficznie".
Że są odrzuty z kliszy to chyba oczywiste jest. Ale przecież nie o to chodzi. CHodzi o to, że cyfra wyrabia złe nawyki, które nie pomagają w nauce fotografii i tyle.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Ja to tam nie widzę związku między załapaniem "fotograficznego myślenia" a typem posiadanego aparatu (analog, cyfra, kompakt, lustro czy otworek...).

Zupełnie puste są stereotypowe slogany "cyfra zwalnia z myślenia".

Jak powiedział mi kiedyś pewien, całkiem zasłużony dla polskiej fotografii, człowiek:

Dobre zdjęcie można zrobić denkiem od butelki.

 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Samp napisał/a:
Dobre zdjęcie można zrobić denkiem od butelki.

...tylko najpierw trzeba ją opróżnić.
 

GrzehooFR  Dołączył: 08 Sie 2007
Matb to przy takim ujeciu sprawy zgadazm sie z Toba calkowicie :-B
Ale szczerze mowiac, jako ze, skupiam sie glownie na zdjeciach makro, to robienie zdjec cyfra znacznie mi ulatwia prace. Dawniej, za czasow Praktiki i mieszka makro, nigdy do konca nie mialem pewnosci, co do efektow i wiele momentow mi ucieklo bezpowrotnie...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach