gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Kalibracja obiektywów Tamrona.
Szukałem, ale nie znalazłem informacji o tym gdzie i na jakich warunkach można skalibrować obiektywy Tamrona. Bo o ile z Sigmą, sprawa jest dla mnie jasna, to chciałbym się zapytać o doświadczenia z Tamronami (tak na wszelki wypadek - planuję zakup 90/2.8 macro). Z tego co czytałem na forum dużo się mówi o częstym występowaniu ff/bf z Tamronami, ale konkretni użytkownicy nie piszą, że mieli jakieś problemy.
 

Szumak  Dołączył: 18 Cze 2007
Ja pytałem o to u źródła... czyli u polskiego dystrybutora, odpowiedź dostałem taką:

Cytat
Witam,

Taka usługa wykonywana jest w tej chwili tylko i wyłącznie dla obiektywów
objętych gwarancją firmy Foto-Technika.

Pozdrawiam
Tomasz Szczutko

F.H. FOTO-TECHNIKA
Autoryzowany przedstawiciel: Braun, Delsey, Goldphoto, Hakuba, Metz, Tamron,
Velbon, Zeiss
80-119 Gdańsk, ul. Ks. Robaka 63c,
Tel.: (58) 320 11 72, - 73; Fax: (58) 320 11 74 info@foto-technika.pl


Sklepy partnerskie są na ICHNIEJ stronie.
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Czyli, że inne sklepy nie mają autoryzacji i obiektywy kupione u nich nie podlegają kalibracji na gwarancji :-| ? Dość dziwne i niepokojące.
 

Szumak  Dołączył: 18 Cze 2007
Też o to zapytałem, ale już nie dostałem odpowiedzi. Należałoby dowiedzieć się w takim innym sklepie jaką gwarancją jest objęty towar u nich sprzedawany, bo jeśli foto-technika jest jedynym (autoryzowanym) dystrybutorem tego sprzętu to może oni udzielają wszystkich gwarancji?
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
A miałeś jakieś problemy z obiektywem Tamrona? Czy też jesteś zainteresowany profilaktycznie?
 

Szumak  Dołączył: 18 Cze 2007
Mam tylko 28-75/2.8 i nie miałem problemów, ale planuję dokupić jeszcze kilka szkieł więc dowiaduję się na zapas :)
 

szczypiorrr  Dołączył: 10 Sie 2007
Jak kupowałem u Czesia to mówił, że Tamron nie robi problemów i pozwala wymieniać na inny egzemplarz.
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
szczypiorrr napisał/a:
Jak kupowałem u Czesia to mówił, że Tamron nie robi problemów i pozwala wymieniać na inny egzemplarz.
No dobra, ale kto płaci za kuriera :?:
 

szczypiorrr  Dołączył: 10 Sie 2007
Cudów nie ma :-/
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Czyli przy odrobinie pecha, można sobie trochę dopłacić do obiektywu :-)
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Ponawiam temat - czy ktoś korzystał z usługi kalibracji obiektywu w ramach gwarancji w fototechnice? Jak wygląda cały proces? Mam zamiar wysłać T28-75/2.8 ponieważ jakość obrazu jest tragiczna na 2.8 :-/
 
zorro  Dołączył: 27 Kwi 2011
Raynold1987 napisał/a:
Ponawiam temat - czy ktoś korzystał z usługi kalibracji obiektywu w ramach gwarancji w fototechnice? Jak wygląda cały proces? Mam zamiar wysłać T28-75/2.8 ponieważ jakość obrazu jest tragiczna na 2.8 :-/


witam.
ja korzystałem. przy czym przy okazji będąc w trójmieście zawiozłem osobiście.

proces wygląda tak, że wysyłasz obiektyw z body do fototechniki. opisz dokładnie jakie masz bolączki z obiektywem. fototechnika odeśle Ci kurierem sprzęt.

z mojego doświadczenia z tamronami.
wcześniej miałem taki jak Twój obiektyw - używkę. obiektyw był mydlany, ale miał też problem z ostrością na nieskończoności na szerokim kącie. to było na GX20. myślałem że to wina puszki. obiektyw odsprzedałem.

następnie kupiłem, sprawdzony, 17-50 u cichego z poznania. nowy. ten obiektyw daje dużo lepszy obraz, ale autofokus daje wiele do życzenia. na GX20 ostrzył na nieskończoność dobrze, ale z K-5 już był loteria. działanie autofokusa jest nieliniowe w odniesieniu do ogniskowej - jak dobrze jest na krótkim końcu to źle jest na długim. ustawiłem poprawnie na długim końcu bo wtedy najbardziej rzuca się w oczy - jak bardzo zależy mi na ostrości to używam LV.

Obiektyw został oddany do kalibracji z informacją o nieliniowym autofokusie i problemie z ostrością na nieskończoność. serwis naprawił ten problem i potwierdził że było nie tak. niestety nieliniowość została - zmniejszyła się tylko wartość korekcji w puszce.

pzdr.
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
dzięki zorro :-) a ile dni trwała usługa?
 
zorro  Dołączył: 27 Kwi 2011
Raynold1987 napisał/a:
dzięki zorro :-) a ile dni trwała usługa?


z dnia na dzień, ale sprzęt zawiozłem osobiście i poprosiłem o priorytet ze względu na to że byłem tam tylko 2 dni.

myślę że około tygodnia to realny termin uwzględniając czas przesyłki w tę i z powrotem.

Napisz do nich e-mail lub przedzwoń. odpisują i odbierają telefony.

BTW. fototechnika kiedyś była oficjalnym dystrybutorem pentaxa na polskę - bardzo ładną mają gablotę u siebie w firmie, w której stoi trochę perełek pentaxa :)
 
kitzat  Dołączył: 19 Sie 2008
Mam pytanie do osób, które skorzystały z usług Fototechniki w zakresie kalibracji.
Mam problem z Tamronem 28-75 w połączeniu z K200d. Niestety nie jestem pewien trafności swojej diagnozy.
Orientuje się ktoś czy w przypadku wysłania do nich sprzętu i wskazania problemów z ostrością na krótkim końcu usuną jedynie wymienione przez klienta usterki i odeślą sprzęt z powrotem czy może w przypadku informacji o kłopotach z ostrością na jednym końcu, sprawdzają obiektyw pod kątem ostrości w całym zakresie ogniskowej?
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Wysyłałem swojego 17-50, opisałem co jest nie tak i zrobili jak należy, też miałem różnicę między początkiem a końcem, teraz jest równo, technik zadzwonił jak ustawiał i dopytał się o wszystko jeszcze raz żeby nie było nieścisłości i tyle.
Wysyłałem z puszką i sprawdzali na puszce jak się zachowuje po wgraniu różnych "programów" do obiektywu.
 
kitzat  Dołączył: 19 Sie 2008
Cały czas się zastanawiam czy wysyłać czy nie, a czas mnie goni bo 12 maja wylot na tygodniowy urlop, z komunią po drodze.
Jedyne co mnie powstrzymuje to to, czy moja diagnoza jest słuszna i to czy obiektyw wróci dobrze skalibrowany. Znalazłem dość dużo opinii po odebraniu body i obiektywu, jakość ostrzenia była gorsza niż przed wysłaniem.
Nie chcę wklejać tu nietrafionych zdjęć ale na potrzeby uzyskania Waszej opinii zrobiłem dziś kilka fotek z tablicami do sprawdzania ff/bf.
Wydaje mi się, że jest na ogniskowej 28 mm jest bf, na 75 mm ff.
Możecie potwierdzić?



 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeżeli, jak w tych przykładach, płaszczyzna ostrzenia nie jest prostopadła do osi obiektywu testy są obarczone dużymi błędami, wynikającymi z wielkości punktów AF.
 
kitzat  Dołączył: 19 Sie 2008
Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem, chodzi Ci o to, że na pierwszych dwóch przykładach kartka jest delikatnie przechylona w prawo?
Zdjęcia robiłem zgodnie z instrukcją. Kartka na płaskiej powierzchni, obiektyw na statywie pod kątem 45 st.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ten test nie daje powtarzalnych wyników z aparatami o dużych polach AF. Ostrość jest łapana na powierzchni pod kątem i nie wiadomo w którym miejscu pola AF została faktycznie ustawiona.
W tym artykule został pokazany przyrząd do kalibracji http://fotoblogia.pl/2011...iektyw-poradnik nie obarczony tym błędem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach