komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Sharpness i Fine Sharpness w K200 (i chyba K20)
Każdy z trybów przetwarzania obrazu przez procesor w aparacie oprócz możliwości ustawienia parametrów w rodzaju nasycenia kolorów, kontrastu, itd. ma też możliwość regulacji ostrości przy pomocy "drabinki" sterowanej strzałkami. I tu jest pierwsze pytanie: pokrętłem można wybrać jedną z dwóch metod wyostrzania obrazu czyli właśnie Sharpness lub Fine Sharpness - rozumiem, że umożliwia to wybór jednego z dwóch alternatywnych, inaczej działających algorytmów wyostrzania i ten drugi inaczej traktuje drobne szczegóły obrazu (tak przynajmniej piszą w instrukcji)? W sumie fajnie - konkurencja tego nie ma ;-) No i tu pytanie pomocnicze: wyostrzenie (jedna lub druga metoda, oczywiście) ustawione na "drabince" na 0 oznacza brak wyostrzania, a wartości ujemne powodują rozmywanie obrazu? Czy może jest tak, że rzeczywisty poziom zerowy wyostrzenia, to najniższa wartość ujemna, a to "0" jest poziomem uznanym arbitralnie przez producenta za poziom percepcyjnie neutralny? Hmm... coś mi się wydaje, że rzeczywiście trzeba pstrykać RAW-y i mieć samemu kontrolę :->
 

griffin  Dołączył: 19 Cze 2008
nie mam pojecia... :->
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
komtur, unikaj jak ogni Fine sharpness !!!!
to jaka dzika pomylka - widocznie jakis japoniec blanta przypalil i mu sie cyferki pomerdaly w kodzie....
obejrzyj sobie foty z linkow o obiektywie DA 300 f4
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Właśnie, ustawienie "sharpness" w Custom Image wpływa jakoś na RAWy, czy nie?
Najbardziej nie lubię właśnie ustawień ostrości i odszumiania - i w puszce i ACR, nie ogarniam... :-/
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Samp, nie na RAW-y nie wplywa - no chyba ze PPL 'uznaje" to co ustawiles...
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
No to luz.

[ Dodano: 2008-06-23, 23:16 ]
komtur, np. optyczne.pl uważali właśnie, że wyostrzanie "0"-we to jest "-2".
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Samp napisał/a:
No to luz.

[ Dodano: 2008-06-23, 23:16 ]
komtur, np. optyczne.pl uważali właśnie, że wyostrzanie "0"-we to jest "-2".


To "-2" wydaje się prawdopodobne... Przynajmniej ja nie widzę wtedy jakichś efektów wyostrzania. Tylko jakoś nie bardzo rozumiem po co w takim razie dają skalę aż do -4... Żeby celowo pogarszać sobie ostrość JPG? ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach