Color  Dołączył: 09 Mar 2015
[quote="Penteusz"]
Color napisał/a:
w Lightroomie zrobię dokładnie to samo bez bawienia się w ustawianie połówek na linii horyzontu.

..... :?:

Elastyczność matrycy jest całkowicie wystarczająca żeby postprodukcyjnie odpowiednio "naświetlić" kadr. Chyba, że różnica EV jest zbyt duża.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeśli robimy ze statywu, stosunkowo nowym aparatem (od K-5), wystarczy.

[ Dodano: 2018-11-27, 21:37 ]
Ewentualnie, metodą white'a, dwa kadry.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
chcę sobie sprawić pierwszy filtr połówkowy jako uzupełnienie do obiektywu; średnica mocowania filtru 77mm

jaką wartość wybrać, aby była najbardziej uniwersalna?
wiem że nie da się tak, że będzie do wszystkiego i w każdych warunkach, ale chciałbym zacząć od czegoś przyzwoitego czego najczęściej użyję

czy np okrągły Haida SLIM PRO II MC jest wart pieniędzy (ok 240PLN) które trzeba zapłacić?
czy lepiej celować od razu w prostokątny typu Cokin, np Haida NanoPro MC ND8 Soft 100x150 tu razem z holderem cena skacze już do ponad 400PLN?

może są rozwiązania w rozsądniejszej (dla amatora) cenie dające przyzwoity efekt?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Proponuję filtr połówkowy szary Hitech ND 0.9 Soft Cokin P i holder slim - razem do 150 zł.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
plwk, dziękuję bardzo
czytałem Wasze pozytywne opinie o filtrach Hitech, jedyne co wzbudzało moje wątpliwości to fakt że są wykonane z tworzywa sztucznego - bałem się że łatwo się rysują
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie spytałem jeszcze, czy do FF, czy do APSC. Na APSC to działa, na FF nie sprawdzałem jeszcze, czy nie ma winiety.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
na FF
obiektyw Samyang 35 UMC
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie powinien winietować, gwint filtra jest dużo większy od średnicy przedniej soczewki.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Jeśli chodzi o filtry połówkowe to najlepszym wyborem są prostokątne, szklane. Jedyną wadą jakościowo dobrych filtrów jest ich cena - dochodzi niekiedy do 600 zł za sztukę. Ale jest za to nieporównywalna z wkręcanymi swoboda ich ustawiania i komponowania kadru. Z wkręcanym jest ten kłopot, że nie da się go ustawić tak, by przykrywał jedynie np. wybrany fragment nieba. Dodatkowo wiemy (dla dobra kompozycji), że o ile się da należy unikać takiego kadrowania, gdzie horyzont przebiega w jego połowie.
I w tym tkwi największa wada wkręcanego - nie da się inaczej go używać. Tutaj "połówkowy" oznacza też połowę kadru.
W prostokątnym uzyskujemy całkowitą swobodę.

A jeszcze na marginesie: podczas prób z nowo zakupionym filtrem połówkowym szklanym (system Irix Edge) dała się poznać pewna niedogodność. Otóż jeśli kadrujemy tak, że źródło światła (słońce) znajdzie się blisko kadru, lub pod pewnym kątem, choć dalej, to światło, padając na krawędź szkła filtra skupia się w określonym miejscu, co w efekcie tworzy bliki na fotografii. Wiadomo, że osłona przeciwsłoneczna nie może być na obiektyw założona i jest drobny problem.
Trzeba wówczas nałożyć na krawędź filtra jakąś nakładkę, która co najmniej to światło rozprasza.
Na szczęście dla mnie w systemie Irix Edge o tym pomyślano i za 15 zł można nabyć gumowe ochraniacze na krawędzie filtra - one go chronią, ale w zasadzie główne ich zadanie polega na ochronie przed blikami - podobnie jak w przypadku nałożonej osłony przeciwsłonecznej na obiektyw.
Kto ma szklane filtry prostokątne niech o tym pomyśli - w razie czego samemu można jakąś osłonę (choćby z czarnej, nieodblaskowej taśmy) zrobić.

[ Dodano: 2019-06-05, 14:20 ]
Nakładki od Irixa będą pasować do każdego szklanego filtra o wymiarach 100x150mm
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Penteusz, wystarczy zasłonić ręką źródło światła, żeby nie przedostawało się z boku filtra i po problemie. Też to przerobiłem ;-) inna sprawa jeśli nie możesz tego zrobić bo przykładowo sam będziesz w kadrze. Przy zakupie obiektywu wraz z uchwytem, nakładki dodają w gratisie ;-)
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
irek83, trzymać kloc w jednym ręku, drugą ręką ochraniać go od światła - to chyba nie jest najlepsze wyjście. ;-)
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Penteusz, jaki kloc ? A może to dlatego, że ja ostatnio nie ściągam aparatu ze statywu :-/
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
irek83 napisał/a:
ostatnio nie ściągam aparatu ze statywu


I tylko to Cię tłumaczy :evilsmile:
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
plwk napisał/a:
Proponuję filtr połówkowy szary Hitech ND 0.9 Soft Cokin P i holder slim - razem do 150 zł.

chciałbym wrócić do tematu zakupu filtra połówkowego
w ofercie Cokina są zestawy H300-06 które zawierają m.in. filtr połówkowy szary P121S G2 Soft NDx8; oprócz tego są w zestawie dwa inne połówkowe, niebieski i brązowy; zestaw kosztuje ok 130PLN+holder daje podobną cenę jak to co zasugerowałeś
czy pomiędzy tym Cokinem a Hitechem jest jakaś istotna różnica?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Podobno szary Hitech jest bardziej neutralny kolorystycznie niż szary Cokin, ale osobistych doświadczeń nie mam. Oprócz tego Hitech jest dłuższy więc jest większa możliwość regulacji położenia miejsca przejścia.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Hitech ma rozmiar 85x110 jeżeli dobrze odszukałem, a jaką długość mają Cokin P? szukałem tej informacji w opisie zestawu, ale chyba nie umiem znaleźć
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Połówkowy Cokin ma wymiary 84x100 mm.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
który z dostępnych obecnie (2019) filtrów CPL polecacie?

kryteria:
-dla amatora z ambicją robienia możliwie dobrych technicznie zdjęć
-jakość optyczna
-wersja slim, średnica 77mm
-będzie używany na FF m.in.z obiektywami stałoogniskowymi 20 i 35mm

przejrzałem obecne oferty i to co ludzie kupują na 'portalu aukcyjnym':
-HAIDA PROII MC, ok 140PLN
-HAIDA NANO PROII MC, ok 220PLN
-MARUMI CPL Fit + Slim 77 mm, ok 190PLN
-MARUMI DHG SUPER CPL 77mm slim, ok 290PLN
-HOYA HMC SUPER 77mm slim, ok ok.284PLN
-KENKO CPL 77mm Smart Slim, ok140PLN
-K&F Concept, 63PLN
itd, itd

chcę kupić 'raz a dobrze', ale też racjonalnie, tzn nie wydawać pieniędzy na coś, co nie daje istotnego efektu
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
PiotrK. napisał/a:
-MARUMI DHG SUPER CPL 77mm slim, ok 290PLN

Mam w wersji 82mm. Bez zastrzeżeń.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Cytat
chcę kupić 'raz a dobrze', ale też racjonalnie,

O ile polar do cyfry ma dla ciebie znaczenie, to zacznij od półki wyżej. CPL za 200 zl i to 77mm to wyrzucanie pieniędzy.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach