kondrath  Dołączył: 31 Lip 2007
Powiedzcie mi jaka jest różnica pomiędzy filtrem polaryzacyjnym hoya standard a HMC. Wiem , że powłoki i te sprawy ale czy na zdjęciach rzeczywiście widać diametralną różnicę między tymi filtrami?
 

Rachan  Dołączył: 08 Lut 2009
Cześć, Zanim kupiłem zerknąłem na testy...za cholerę nie pamiętam gdzie były...ale w polskiej wersji z rankingiem jakościowym i ekonomicznym...wyszło, że HMC są niezłym wyborem w układzie cena/jakość...coś pomiędzy tandetą z pojedynczą warstwą polaryzacyjną, a wypasem dla profesjonalistów filtrującym wyszukane zakresy widma świetlnego...Polecam HMC, bo efekt polaryzacji bardziej niż zadowalający, dobrze redukuje wodne odblaski i flary pod słońce...
 
chemiczny  Dołączył: 25 Paź 2006
www.optyczne.pl
dział inne testy

Rachan napisał/a:
Cześć, Zanim kupiłem zerknąłem na testy...za cholerę nie pamiętam gdzie były...ale w polskiej wersji z rankingiem jakościowym i ekonomicznym...wyszło, że HMC są niezłym wyborem w układzie cena/jakość...coś pomiędzy tandetą z pojedynczą warstwą polaryzacyjną, a wypasem dla profesjonalistów filtrującym wyszukane zakresy widma świetlnego...Polecam HMC, bo efekt polaryzacji bardziej niż zadowalający, dobrze redukuje wodne odblaski i flary pod słońce...
 
Robert29  Dołączył: 27 Sie 2008
Witam
chcę kupić filtr polaryzacyjny i tu mam pytanie czy grubość pierścienia będzie wpływała na winietowanie.
Pytam ponieważ widziałem dużo filtrów których pierścień jest gruby jak krowa.
Zaś te cienkie / slim / to zaczynają się od kwoty powyżej 150zł
Jeszcze jedno, czy jest sens kupować filtr za 40 - 60 zł
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Robert29 napisał/a:
chcę kupić filtr polaryzacyjny i tu mam pytanie czy grubość pierścienia będzie wpływała na winietowanie

Przy krótkich ogniskowych może powodować winietowanie.
 
Robert29  Dołączył: 27 Sie 2008
to jeżeli założę go do mojego kita i będę robił zdjęcia na 18 mm to mogę się spodziewać winietowania. plwk to radzisz kupić filtr slim np coś takiego http://www.allegro.pl/ite...sklep_lodz.html
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kit na 18 sam z siebie znacznie winietuje to po co mu jeszcze pomagać filtrem. Filtr znajdziesz trochę taniej np. Marumi DHG.
 
Robert29  Dołączył: 27 Sie 2008
Jeszcze jedno pytanie; polar kołowy czy liniowy ?.
Ponoć filtr liniowy zakłóca pomiar i odległości i ekspozycji.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Do aparatów z AFem kołowy.
 

kondrath  Dołączył: 31 Lip 2007
A co jest lepszym wyborem: Hoya HMC czy Marumi DHG?. Chodzi mi o stosunek cena\jakość.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
kondrath napisał/a:
co jest lepszym wyborem: Hoya HMC czy Marumi DHG?

kondrath, chyba jesteś skazany na szukajke i "oranie" innych forów. Nie mogę podpowiedziec, bo używam głównie Hoyi.Ze względu na upierdliwe w czyszczeniu powłoki odradzałbym Hoyę. Ale ja przyzwyczaiłem się do tego.
Chyba Opaczni kiedyś testowali filtry. Zajrzyj też tam.
 

kondrath  Dołączył: 31 Lip 2007
MarWoj : Dzięki , sprawdziłem na Opaczni.pl:). Według nich lepszy wybór to marumi DHG.

Rachan :
Dzięki również za pomoc.
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
Szukając filtra UV na kita,natrafiłem na coś takiego.Przedstawiam teścik Raynoxa UV.Po sympatycznych doświadczeniach Z DCR-250 i po zakupie lustra postanowiłem osłonić jakoś kita.Na Allegro wpadł mi w oko Filtr Raynoxa w cenie 25 zł.Według opisu aukcji filtr posiada 14 warstw MC.Coś w tym chyba jest,bo odbite światło od szkiełka ma przyjemny zielony kolor.Zaraz po zakupie przeprowadziłem próbę TŁUSTEGO PALUCHA,który szkiełko przeszło z oceną celującą.Chuch+mikrofaza po kilku sekundach przywróciły filtr do stanu sklepowego.W porownaniu z filtrem HOOYA HMC który miałem na FUDŻIKU ergonomia utrzymania w czystości jest nieporównywalna na korzyść Raynoxa.Pełny napis na ringu-RAYNOX MC LENS PROTECTOR 52mm P0,75.
Jachu zamówił sobie test polegający na pstrykach w dzień-panoramy i nocną latarnię.Zdjęcia robiłem przy różnych ogniskowych i różnych przesłonach.Jak się sprawdził w "praniu" oceńcie sami





Panorama (ogniskowa/przesłona) z Filtrem
18/10


18/5,6


55/10


55/5,6


Panorama-goły kit

18/10


31/5,6


55/10


55/5,6




Test lampy sodowej-oznaczenia podobnie jak w panoramie

Raynox
18/3,5


55/10


55/5,6


Goły kit

55/10


18/10


Jestem ciekaw waszych opinii
 

anatol1  Dołączył: 18 Cze 2009
Mam polarka "hama PL cilcular (IV)" który czasem doprowadza mnie do rozpaczy.
Po max. przyciemnieniu nieba, w wizjerze wszystko jest OK, ale na zdjęciu niebo
wychodzi jak ciemna, sino-niebieska, sprana szmata.
Nie wiem czy to jest przypadłość mojego tylko filtra, czy też wszystkie, po maksymalnym
podkręceniu "tak mają".
Też tak macie, czy wasze filtry nie dają takich efektów specjalnych ?
 

kondrath  Dołączył: 31 Lip 2007
Witam!
Potrzebuję szarej neutralnej połówki (średnica 77). Szukam ..ale z tego co widzę w sklepach internetowych jest straszna nędza pod tym względem. Albo nie ma nic albo jakiś filtr noname albo Marumi (nie slim) który winietuje jak cholera i farbuje zdjęcia. Potrzebuję naprawdę czegoś neutralnego.
Czy ktoś mógłby mi polecić jakiś sklep w którym jest wybór filtrów szarych połówkowych (dostępnych oczywiście)?
 

korkotrampek  Dołączył: 26 Lut 2008
http://www.raysfoto.pl/DefaultPage.aspx?pageId=0

- a w ogóle to nie myślałeś o polówkach do systemu cokin? znacznie bardziej praktyczne
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
kondrath, jak połówki to tylko Cokin (oczywiście poza takimi które z aparatami mają niewiele wspólnego, już bardziej ze szkłem) - w większości wypadków horyzont jednak nie powinien się znajdować dokładnie w 1/2 kadru, a takie właśnie ustawienie wymuszają filtry tradycyjne, okrągłe. Jak na szeroki kąt kup Cokina 121M lub S (S mocniejszy) - mają miękkie przejście między ciemną a neutralną częścią. Jak na tele coś z ostrym przejściem, jeśli dobrze pamiętam 120 lub 121 (121 mocniejszy). Ja preferuję mocniejsze połówki (znowu, mówimy o tych nakręcanych na szkło, a nie w szkle podawanych), ale to kwestia sytuacji i po trosze też gustu.

Cena zestawu pierścień+holder (te 2 mogą byś spokojnie jakieś chińskie z allegro po 10zł) + filtr (tutaj sam używam podróbek, ale zafarb jednak jest dość irytujący i przymierzam się do oryginałów) nie powinna przekroczyć 100zł ;-)
 

kondrath  Dołączył: 31 Lip 2007
korkotrampek; Bruinen:Dzięki za pomoc. Chyba jednak zdecyduję się na cokin-a, nie mam wyjścia.
 
Kunegunda  Dołączyła: 30 Lis 2009
Mam tu taki zestaw 4 filtrów http://www.foto-tip.pl/sk...7mm-p-1232.html i zastanawiam się, czy pasują do obiektywu SMC Pentax DA 18-55mm F3.4-5.6 AL II ?? Jeśli nie, to jakie są odpowiedniki?
Bardzo proszę o szybką odpowiedź.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Nie pasują, bo ten obiektyw ma gwint 52mm, a te filtry 37mm. Poza tym najlepiej nie kupuj takich kiepskich filtrów, szkoda pieniędzy. :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach