sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
monitory do (amatorskiej) obróbki zdjęć
Jaki model/typ/wielkość monitora używasz droga/drogi koleżanko/kolego? Czy jesteś z niego w pełni zadowolona/zadowolony?
 

Piotrek  Dołączył: 20 Mar 2006
obecnie w domu stoi CRT 17'' LG Flatron
obecnie w pracy uzywam LCD 19'' yijama
drzewiej w pracy mialem CRT LaCie 22'' i ForMac 22''

Najbardziej bylem zadowolony z tych 22-calowek - przede wszystkim ze wzgledu na rozmiar kineskopu. Wszystkie modele sa/byly kalibrowalne wiec komfort pracy jest wszedzie.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
CRT: Sony GDM-F520 21"
obok do netu LCD: Philips 170C

Poprzednio do netu miałem 19" Philipsa 109S i zastrzegałem się, że nigdy więcej Philips. Cóż, liczy się konsekwencja :-?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
W domu mam samsunga 957DF
zalety:
- chyba wszelkie mozliwe korekty obrazu
- 3 pamieci na temp. barwowe (5000-9000K)
- sterowanie pojedynczymi kanalami R/G/B) - przydaje sie przy kalibracji monitora
- calkiem niezly w efekcie obraz
wady:
- przy odswierzaniu wiekszym niz 75Hz lewa strona monitora na przestrzeni 2cm ma "kompresje" i jest scisnieta - ale to niezbyt przeszkadza - tam zwykle sa narzedzia PS-a (da sie olac to :)) - w serwisie jak zwykle twierdza ze nic takiego nie wystepuje
- monitor podatny jest na spadki napiecia
- brak mu trybu 1600x1280 i 100Hz
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu: oo właśnie, czy mógłbyś coś niecoś napisać o wadach i zaletach tego soniaka? czytałem nieco na temat tego modelu i zastanawiałem się nad nim (albo nad 530tką), ale wolałbym usłyszeć coś jeszcze od kogoś zaufanego :)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
F520 - gdy go kupowałem - był najwyższym modelem Sony z 21". Monitor jest świetny. W menu możesz ustawić wszystko, temperaturę barwną co 100 stopni, 3 profile pracy, regulacja dla poszczególnych rogów, zbieżność kolorów plus świetna funkcja przywracania natężenia luminoforu i częstotliwość odświeżania - u mnie 100Hz przy 1600x1200, wyjścia na dwa kompy (D-sub i BNC - używam BNC). Miód - malina.
Nie jest to pewnie klasa Barco czy LaCie, ale niezamieniłbym tego monitora. Z jednej przyczyny - i tak pewnie nie zauważyłbym różnicy.
Jeżeli nie miałeś do tej pory monitorów z maską szczelinową, będziesz musiał przyzwyczaić się do dwóch cieniutkich drucików biegnących poziomo. Ale po pewnym czasie po prostu ich nie zauważasz.
No i to jednak spory klocek jest.
Opis bardziej techniczny:
http://twojepc.pl/artykuly1.php?id=sony_gdm_f520
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
ja używam Eizo F520 17' , kiedyś chyba pół profesjonalny był .. w każdym razie bdb ostrość, barwy etc. na moje potrzeby też dobre, no i największa zaleta - kupiłem go za 100pln ; )
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
ja używam Eizo F520 17' , kiedyś chyba pół profesjonalny był .. w każdym razie bdb ostrość, barwy etc. na moje potrzeby też dobre, no i największa zaleta - kupiłem go za 100pln ; )


Cóż. Ja za swojego dałem 6.500. I to była okazja jak cholera.
Ale mimo marketingowego nalotu nie zamieniłbym go na żaden nowy produkt. To świetny monitor i dopóki mi się nie rozsypie, nie przewiduję inwestycji w monitor.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Cóż. Ja za swojego dałem 6.500. I to była okazja jak cholera.
Ale mimo marketingowego nalotu nie zamieniłbym go na żaden nowy produkt. To świetny monitor i dopóki mi się nie rozsypie, nie przewiduję inwestycji w monitor.

No niezle. Teraz za 1/2 tego mozna kupic niezle kalibrowalnego, panoramicznego Apple cinema display 20". No ale ja tez pamietam, ze do firmy Philipsy 201CS (topowy wowczas Philips z opcja kalibracji i uwzgledniajacy nawet pole magnetyczne ziemi!) kupowalismy za ponad 10000 zl, ale to bylo 10 lat temu ;-) A dwoja droga, to jesli idzie o Philipsa to tylko serie P (serii CS tak jak te 201CS juz nie robia od jakiegos czasu)
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ja nietypowo bo uzywam pcta i sun`a wiec monitor mam SUNa - Sun GDM-5010PT
W tych sprawach jestem lajkonikiem ale wiem ze byl kalibrowany bo kupilem go razem z sunowska stacja graficzna z firmy w baaardzo promocyjnej cenie ;-)
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
MKw napisał/a:
Ja nietypowo bo uzywam pcta i sun`a wiec monitor mam SUNa - Sun GDM-5010PT
W tych sprawach jestem lajkonikiem ale wiem ze byl kalibrowany bo kupilem go razem z sunowska stacja graficzna z firmy w baaardzo promocyjnej cenie ;-)

Wszystko zalezy kiedy byl kalibrowany? ;-) Bo jesli dalej niz miesiac, to mozna zapomniec :-) No i jesli kalibrowany byl na Sun-ie a podlaczyles go do PC, to samo to nic nie daje. Musisz skalibrowac go na podlaczonym komputerze, tak aby uzyskac odpowiedni profil ICC :-)
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
Mam tego SUNa z ktorym byl kalibrowany ;-) Windoske to mam do niego podlaczona tak na dokladke bo ma przelacznik na 2 pecety
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
MKw - ale cały dowcip polega właśnie na tym, że monitor powinien być kalibrowany co jakiś czas - powiedzmy 3-4 tygodnie. W przeciwnym razie to niewiele daje.
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
ja mam LG flatron f900P i szczerze nie polecam. Skuchy na geometrii to norma, spadki ostrosci po brzegach przy odswierzaniu ponad 100, a po roku tak sie przyciemnil, ze aby widziec detale w cieniach, musialem podbijac w gore kolory.
Teraz czekam na okazje do zmiany na cos innego.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Dzięki wszystkim za odpowiedzi :-)

Mam jeszcze pytanie: czy ktoś miał doczynienia lub ma wystarczającą więdzę na temat monitorów MITSUBISHI DIAMOND - wiem, że jest to inny rodzaj kineskopu niż np. SONY, ale oprócz suchych technicznych faktów nie wiem nic więcej.

Czy zakup czegoś takiego -> http://www.allegro.pl/ite...a_od_1_zl_.html objęty jest a) bardzo dużym ry(d)zykiem b)dużym ry(d)zykiem c) znikomym ry(d)zykiem d) małym ry(d)zykiem, biorąc pod uwagę, że nie będzie wykorzystywało się tego monitora do celów komercyjnych itp. Z tego co wyczytałem był to swego czasu najwyższy model tej firmy
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Mitsubishi jest obok Sony najważniejszym producentem kineskopów. Trudno wyczuć, czyje są lepsze - pewnie uzależnione jest to od tego, który producent ma grubszą babę w kontroli jakości.
Np. LaCie (jednak z najlepszych marek monitorów dla grafików) bierze właśnie Diamondtrony. Gdybym miał sam wybierać między Sony i Mistubishi pewnie zdechłbym z wyczerpania obwodów jarzących w bańce.
Szczerze polecam.
A co się tyczy tego z aukcji - dwu letni, więc raczej nie zajechany.
ALE!
Jeżeli kupujesz używkę, radzę wybrać się z kimś (kto ma jakieś pojęcie o wyświetlaczach) do sprzedawcy i mu się przyjrzeć. Znaczy monitorowi. Chyba, że sprzedawca będzie w Twoim guście. I jeżeli istnieje taka szansa - a monitor Ci odpowiada - na miejscu kupić i zabrać.
Zawsze najbardziej obawiam się transportu takich rzeczy.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Mitsubishi jest obok Sony najwarżniejszym producentem kineskopuw.
Czemu najwazniejszym? Pierwsze skrzypce w tej chwili jesli idzie o kineskopy a takze LC gra w tej chwili najwiekczy ich producent - czyli LG Philips :-) W kazdym razie najlepsze monitory dla grafikow - czyli Barco - nie maja kineskopow z maska szczelinowa i generalnie maja lepsza jakosc obrazu (w tym ostrosc) od Diamondtrona ;-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Dlaczego najważniejszym? Ze względu na pokrycie rynku przez poważniejsze marki. Barco robi niewątpliwie najlepsze monitory. Ale ich cena jest ... jedyna w swoim rodzaju.
Prawdę powiedziawszy ocenę swoją czerpie głównie z testów Computer Arts i Digit. Tam Barco wygrywał głównie możliwościami. Zresztą dopatrzeć się różnicy między topowymi modelami Sony, LaCie, Barco, Apple, Eizo, czy Nec mogą jedynie wybitne jednostki. Ja akurat do takich się nie zaliczam, lecz śmiało rzec mogę, że wolę jednak monitory z maską szczelinową, niż wypukłe bańki z perforowaną.
Każda z tych metod ma swoje wady i zalety i nie sądzę, by w tym poście dane nam było rozstrząsnąć ów temat.
A Philips?
Hmmm... Jakoś nie potrafię się przekonać do tego koncernu. Zapewne wpływ ma na to mają moje dotychczasowe boje z produktami tej firmy.
W każdym bądż razie gdybym na chwilę obecną kupował monitor, byłby to wciąż jeszcze CRT (cena!) i to z kineskopem Mitsubishi lub Sony.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu: czyli Mitsubishi ma "klasyczne" zagięcia jak stare monitory a Sony tylko w jednej płaszczyźnie? nie wiem czy precyzyjnie pytam i czy precyzyjnie rozumuje, ale tak to sobie wyobrażam, bo nie widziałem niestety żadnego pożądnego monitora w swoim życiu, zwłaszcza, że dobrego CRT w sklepie na półce nie uświadczy, a tym bardziej w moich okolicach :/
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Kineskopy z maską perforowaną mają wycinek kuli, więc są lekko wypukłe. Taki monitor Ty zapewne posiadasz i wiesz o czym pisze. Oczywiście nowe konstrukcje mają ów efekt zminimalizowany, lecz nadal jest on uwidocznion.
Kineskopy z maską szczelinową zaś to wycinek walca i praktycznie rzecz ujmując masz przed oczyma płaską taflę szkła. Osoby przyzwyczajone do pracy z "bańkami" twierdzą, że monitory z maskami szczelinowymi są wręcz wklęsłe i źle im się na takowych pracuje.
Być może. Jednakże moim zdaniem to sprawa przyzwyczajenia. Kiedyś zasiadłem przed wypukłymi 21" i po prostu miałem ochotę wstać i obejść monitor dookoła, by obejrzeć cały obrazek.
Odpowiadając więc na Twoje pytanie:
Zarówno kineskopy Mitsubishi jak i Sony są kineskopami z maskami szczelinowymi, więc są płaskie jak moja klata.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach