Mirko  Dołączył: 10 Gru 2007
[Mirko] Coś nowego (nie górskiego :) )- str. 3
Witajcie,
forum przeglądam już od dłuższego czasu jednak dopiero teraz postanowiłem się odezwać ;-) wstawiając zdjęcie.
Jedyne co na razie mogę powiedzieć to to że już od dłuższego czasu wiem że moim następnym aparatem będzie PENTAX (nie wiem tylko kiedy uda mi się w końcu na niego uzbierać :-P )

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i proszę o komentarze.
Mirek

 

sunshine  Dołączył: 25 Paź 2007
Technicznie świetne. Poprawna ekspozycja, kontrast, naświetlenie, ostrość. Kadr OK. Z punktu technicznego nie można wiele zarzucić.
Modelka śliczna.

A teraz ja mam pytania:
Jakie to zdjęcie odczucia w tobie wzbudza?
Czy kojarzy ci się z czymś/kimś/jakąś sytuacją?
Co ono wyraża?

Oczywiście w twoim subiektywnym odczuciu ;-)

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź...
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Ładne i dobre technicznie.
Nic nie musi wyrażać :-) ,
Ot przyjemnie popatrzeć i mi to wystarczy...
 
Mirko  Dołączył: 10 Gru 2007
sunshine napisał/a:
Jakie to zdjęcie odczucia w tobie wzbudza?
Czy kojarzy ci się z czymś/kimś/jakąś sytuacją?
Co ono wyraża?


Jedno z kilku tylko zdjęć, które od razu przypomina mi najprzyjemniejsze momenty naszego wspólnego wyjazdu do Krakowa... (modelką jest moja żona)... czas kiedy modelka z radością pozowała a ja miałem kupę radości z fotografowania... a szczegóły najprzyjemniejszych chwil zostawię dla siebie ;-)
 

sunshine  Dołączył: 25 Paź 2007
Muszę przyznać, że odprężenie, lekkość i spojrzenie pełne uczucia wyraża się w jej oczach :-)
W zależności co chcesz osiągnąć staraj się pracować nad szczegółami. Jeżeli chcesz wywołać odpowiednie przemyślenia lub efekt możesz dołożyć coś do planu - jakiś element, rzecz charakterystyczną dla miejsca bądź dla was. Można pobawić się winietą, doostrzyć, inaczej ująć kadr itp. To ty decydujesz i to ty masz największy wpływ na przekaz.

Fakt, miło jest popatrzeć na to zdjęcie. Świetnie będzie się też prezentować w albumie.
Jeżeli to chciałeś osiągnąć to gratuluję - udało ci się (w moim odczuciu) ;-) .
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
szkoda że mało przestrzeni nad głową modelki, zostawiłbym trochę miejsca,

mógłbyś ( o ile oryginalna fotka na to pozwala i masz chęci ;) ) zmienić kadrowanie tak by dać więcej przestrzeni nad głową modelki , i tak wykadrować by modelka nie była w centrum kadru a bardziej po prawej stronie, czyli tnij prawą stronę i dodaj miejsca z lewej ( za stopami ).
Chciałbym zobaczyć jakby wyglądałaby tak "zkadrowana" ( wykadrowana czy jak to się odmienia ;) ) fotka.
 

Rafał K  Dołączył: 25 Cze 2007
Mirko, bardzo ładne zdjęcie - "robi je" mz - oprócz dobrze dobranej ekspozycji - naturalna poza modelki.

Bezwzględnie fotka zatrzymuje uwagę - a o to przecież chodzi w tej zabawie.

Kadrowanie jest też "w porzo" - nie wg zasady trzech co prawda ale zgodnie ze złotą proporcją.

PZDRV

 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
A mnie się wydaje, że z prawej strony (mojej prawej, czyli tej drugiej prawej patrząc od strony modelki) jest trochę za dużo niczego.
 

Rafał K  Dołączył: 25 Cze 2007
To ja uściślę jak widzę tę proporcje - kadr dzielę od lewego dolnego narożnika fotki (od mojej strony) mniej więcej po linii nóg, przez lewe ramię modelki do prawego górnego narożnika - powstają dwa trójkąty. Dalej ciągnę drugą linię od prawego dolnego narożnika do najdłuższego boku trójkąta - mocny punkt wychodzi w okolicy lewego łokcia... czy jak kto woli innego organu anatomicznego modelki w pobliżu łokcia :evilsmile:

W takim układzie całość (kadr) pozostaje w takiej samej proporcji do większej jego części (górnego trójkąta), jak większa część do mniejszej (czyli małego trójkąta w prawej dolnej części kadru).

W każdym razie ten mocny punkt wyraźnie eksponuje modelkę - jest więc dobrze - bez znaczenia, czy kadrowanie było intuicyjne czy zamierzone.

PZDRV
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Rafał K napisał/a:

W każdym razie ten mocny punkt wyraźnie eksponuje modelkę - jest więc dobrze - bez znaczenia, czy kadrowanie było intuicyjne czy zamierzone.


bez znaczenia jest czy eksponuje czy nie, wygląda jak wycinek zdjęcia a nie jak zdjęcie:)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
wygląda jak wycinek zdjęcia a nie jak zdjęcie
Ale jakie to ma znaczenie? Liczy się końcowy efekt...
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
guerilla napisał/a:
wygląda jak wycinek zdjęcia a nie jak zdjęcie
Ale jakie to ma znaczenie? Liczy się końcowy efekt...


właśnie takie. końcowym efektem jest wycinek zdjęcia, który jest wycinkiem i niczym więcej.
takie kadrowanie trzeba uzupełniać - albo robić ramkę , niesymetryczną czy jakąkolwiek, lub jeśli to do ilustracji - tekstem. takie nijakie kadrowanie nie ma racji bytu samodzielnie, przynajmniej nigdy nie widziałem nigdzie.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
guerilla napisał/a:
końcowym efektem jest wycinek zdjęcia, który jest wycinkiem i niczym więcej.

Mam takie same odczucia. Kadr dziwny...
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
guerilla napisał/a:
takie nijakie kadrowanie nie ma racji bytu samodzielnie, przynajmniej nigdy nie widziałem nigdzie.
zgadzam sie co do meritum z guerilla. Denerwuja mnie uznaniowe kadrowanie. Nawet w malarstwie stosunki bokow sa raczej ustalone - taka juz nasza percepcja ludzka i nic na to nie poradzimu. Chociaz w tym przypadku proporcja bokow jest ok 1.5 - sprawdzcie sobie rozmiary pliku. To jest klasyczny kadr 36x24 mm. To kompozycja sprawia wrazenie, jakby byl to kadr panoramiczny, choc naprawde nie jest.

dz.

[ Dodano: 2008-03-10, 20:37 ]
Juz wiem. Nad glowa powinno byc wiecej miejsca niz pod stopami. Tu jest problem.

dz.
 
Mirko  Dołączył: 10 Gru 2007
Dzięki za taki odzew...
A teraz kilka słów wyjaśnienia... zdjęcie jest oczywiście cięte... nie mam możliwości ustawienia w aparacie proporcji 3:2 a 4:3 zupełnie mi nie leżą więc każde zdjęcie które od jakiegoś czasu w jakikolwiek sposób publikuję jest cięte... hmm... nie wiem czy dobrze ale tak mi zaczęło bardziej pasować..

vertiico napisał/a:
szkoda że mało przestrzeni nad głową modelki, zostawiłbym trochę miejsca,

dzerry napisał/a:
Juz wiem. Nad glowa powinno byc wiecej miejsca niz pod stopami. Tu jest problem.


I zapewne tu leży problem jednak wolałem już trochę ciaśniej kadrować niż po lewej zostawić czarną dziurę (to była jakaś brama) która zupełnie popsułaby tło zdjęcia... pierwsze na co zwracałoby się uwagę to czarny pas "czegoś"... wolałem tego uniknąć... i wyszło jak wyszło...

Jeszcze raz dzięki za wnikliwe komentarze...

sunshine napisał/a:
Można pobawić się winietą, doostrzyć, inaczej ująć kadr itp. To ty decydujesz i to ty masz największy wpływ na przekaz.


Cały czas się uczę:) Ale co do winiety i ramki to kiedyś popełniłem coś takiego (aczkolwiek proporcje boków już mi nie leżą ;-) )

2.


Proszę o komentarze

[ Dodano: 2008-03-12, 09:24 ]
Skoro ostatnia fotka nie wzbudziła zainteresowania to może ta ;-)

3.


Pozdrawiam
Mirek

[ Dodano: 2008-03-24, 20:36 ]
No to może to wywoła choć cień dyskusji ;-)



Pozdrawiam świątecznie!
 

Ka_Seciak  Dołączył: 28 Cze 2007
Witam.
Dopiero teraz zobaczyłem temat i chciałbym wrócić do jedynki - też coś mi nie leży w kadrze... Trochę zbyt centralny, może gdybyś przesunął modelkę w lewo to byłoby lepiej... Innym rozwiązaniem byłoby zrobienie całej kolumny z modelką u jej podstawy. A może tak właśnie wyglądał oryginał?

2.
Wczasie zabawy w postprocesing uciekł Ci kontrast... choć przez to zdjęcie uzyskało trochę "senności"...

3.
Z reguły nie przepadam za krzywymi zdjęciami. Tu podoba mi się, że "wyprostowałeś" zdjęcie do twarzy modelki. Po prostu się podoba.

4.
Zapewne jesteś związany z modelką emocjonalnie. Bo to jest po prostu zdjęcie dziewczyny. Złapane przypadkowo. Tło jest koszmarne... nie można było się inaczej ustawić i pogmerać przy GO?

P.S.
Modelkę na prawdę masz ładną ;-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
4. jest krzywo! i zbyt ciepło! Poza tym - podoba mi się :-)
2. stanowczo za ciemno i bez życia!
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Krótko:
2.podoba mi się - fajny klimat;moze faktycznie przydałby się trochę wiekszy kontrast?
3.dyskusyjne,jak dla innych;na pewno nie mozna go przegapić;
4.tez fajne w odbiorze,ale tło troche za bardzo przyciąga uwagę.
 

sunshine  Dołączył: 25 Paź 2007
Oj tam - czepiacie się ;-) :-P O ile pamiętam to zaczynasz przygodę z fotografią portretową, tak?

JaK tak to nie masz się czego wstydzić... ;-)

Pozdrawiam ;-)
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
sunshine napisał/a:
Oj tam - czepiacie się

sunshine, bo to z zazdrości ;-) ,że sam nie potrafię czegoś podobnego lub lepszego pokazać 8-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach