cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
to działa!!! :mrgreen:
efekty są, trzeba się co prawda nieco namachać krzywymi, ale warto :mrgreen:
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
alkos, znam ten tutorial, i wg niego robiłem. Tylko, że mi po użyciu Twojej krzywej wszystkie obrazki wychodzą bardzo ciemne. Po zwykłym obróceniu są ok, ale po uzyciu Twojej krzywej są bardzo ciemne. Chyba że ja coś robie nie tak...

[ Dodano: 2008-05-28, 20:12 ]
A i zapomniałem dodać, że ja skanuje w Vuescanie. mam własne ustawienia w zakładce "color". Ciekaw jestem jakie miał Dan, bo w tym tutku jest posta Dana:

Dan napisał/a:
Te testy utwierdzaja mnie w przekonaniu, ze dla mojego skanera najlepsze rezultaty przy wzglednie najmniejszej ilosci poswieconego czasu uzyskuje skanujac film w VueScanie z wlasnymi ustawieniami jako czarno-bialy negatyw.
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
A ja właśnie sobie uświadomiłem, że trochę bez sensu robię...

Od razu wziąłem się za robienie według tutoriala alkosa i nawet nigdy nie próbowałem normalnie.

Może powinienem? Bo nawet nie wiem co zyskuję/tracę.
 

bogdanm  Dołączył: 01 Mar 2007
Vuescan skanując film BW jako czarno-biały robi "dobrze" (znaczy skanuje jako slajd czarno-biały i odwraca). Tylko teraz już tego nie pokazuje (a jeszcze jakieś pół roku temu owszem).

Edit: Znalazłem - konkretnie od wersji 8.4.40
"What's new in version 8.4.40
* Display negative scans as positive during scan"
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
mateo_m napisał/a:
A i zapomniałem dodać, że ja skanuje w Vuescanie. mam własne ustawienia w zakładce "color". Ciekaw jestem jakie miał Dan, bo w tym tutku jest posta Dana:


No widzisz, moj tutorial jest do materialu skanowanego jako 16 bit linear - taki RAW... w vuescanie musisz miec WSZYSTKO powylączane...
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
dan napisał/a:
Ja tez nie widze roznicy. Do tego soft Epsona odwraca skany lepiej, niz ja sam

Mam to samo. Od razu wystartowałem "na dajharda" i skanowałem jako pozytyw. Byłem strasznie dumny, jak odwróciłem na jako-tako (godzina walki, ale - mówię sobie - to takie eksperymenty, dopracuję łorkfloła i będę śmigał).

A potem odwróciłem z automatu i było dużo lepiej ;-)

No ale negatyw kolor słabo w EpsonScanie wychodzi. Tu się uwziąłem i ręcznie wyszło jednak lepiej.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
alkos napisał/a:
taki RAW... w vuescanie musisz miec WSZYSTKO powylączane...
albo zeskanowac w Vuescanie do RAW z opjca Raw Output With: Save. Wtedy VS sam odwraca do zapisu.

dz.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
mateo_m napisał/a:
Ciekaw jestem jakie miał Dan, bo w tym tutku jest posta Dana:

Takie, zeby w miare mozliwosci wszystko miescilo sie w granicach 0-255.


Kilka moich obserwacji natury ogolnej:
- Skany Alkosa dla mnie maja troche za duzy kontrast - wole mniejszy.
- Skanowanie plaskim Epsonem samo w sobie jest dosc czasochlonne (wkladanie i wyjmowanie filmu) - nie chce mi sie bawic w odwracanie skanow w szopie i wywalanie w nim maski.
- jak juz wielokrotnie pisalem - EpsonScan wespol z V500 bardzo ladnie ustalaja automatyczna ekspozycje i poziomy dla filmu BW - nie mam problemu z obcinaniem swiatel czy cieni.

Najwazniejsze to znalezc wlasna metode, ktora jest kompromisem miedzy jakoscia skanow, czasem poswiecanym na skanowanie i wygoda obslugi softu 8-)

Zreszta - skanowanie BW to pestka w porownaniu z kolorowymi negatywami :->
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
dan napisał/a:
jak juz wielokrotnie pisalem - EpsonScan wespol z V500 bardzo ladnie ustalaja automatyczna ekspozycje i poziomy dla filmu BW - nie mam problemu z obcinaniem swiatel czy cieni.

U mnie na V350 często zostawia nawet małą pustkę po lewej stronie histogramu. Dlatego zawsze potem otwieram w Gimpie i dociągam poziomami lekko pogłębiając cienie.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
bEEf napisał/a:
No ale negatyw kolor słabo w EpsonScanie wychodzi.

Zgadza sie. Ja pozniej wrzucam wszystko wsadowo do szopa, ktory wypluwa mi prewki 900px trojakiego rodzaju:
1. Bez zadnych zmian (tylko zmniejszone skany)
2. Z opcja autolevels
3. Z opcja autolevels i autocolor (czasem autocolor przywala od czapki kolory, stad tez opcja nr 2)

Pozniej przegladam prewki i wybieram najlepsza wersje. Wg tych wersji obrabiam i zapisuje skany. Na koniec ostatni szlif w LR. Wychodzi bardzo przyzwoicie :-)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Ja kolor z Epsona próbowałem uzdatniać autolevelsami w Gimpie, ale widocznie PS robi to lepiej - u mnie wychodziło wszystko np w jednolitym gustownym odcieniu brudno-brązowym (choć srednia pewnie jakoś tam ok). Po ręcznym odwróceniu to samo zdjęcie było ok. Ale upierdziel z tym taki, że... uh!
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
bEEf napisał/a:
widocznie PS robi to lepiej

Czasem sie myli. Srednio tak co 5 zdjec ;)

bEEf napisał/a:
Ale upierdziel z tym taki, że... uh!

Zgadza sie. Chociaz Portra 400VC skanuje sie prawie tak latwo jak BW. Gorzej z Superia czy NPC. Kilka sampli z tego ostatniego:









 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
dan napisał/a:
Gorzej z Superia czy NPC. Kilka sampli z tego ostatniego:

Ej, ale to chyba nie jest przykład na to "gorzej"?
Kolory idealne że aż za bardzo, normalnie, rzekłbym, jak z cyfry ;-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
bEEf napisał/a:
Ej, ale to chyba nie jest przykład na to "gorzej"?

1. Drzewo traci magenta.
2. Tez magenta, lekko po calosci.
3. Lekko rozowawa calosc.
4. Asfalt lekko cyjanem zajezdza.
5. Ujdzie ;-)

To da sie poprawic - ale komu by sie chcialo meczyc z takimi nedznymi kadrami? :mrgreen:
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
dan, grubo przesadzasz :-P To jest z V500 i G1?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
dzerry napisał/a:
To jest z V500 i G1?

Tak, testowalem AF-a ;-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Kurna ja jeszcze nigdy nie wyciagnalem takiej ostrosci z negatywu i Minolty :-(
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
dan napisał/a:
1. Drzewo traci magenta.
2. Tez magenta, lekko po calosci.
3. Lekko rozowawa calosc.
4. Asfalt lekko cyjanem zajezdza.
5. Ujdzie

Jaja se robisz? :-P Kolory super, kadry takie se, trójka ujdzie.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
dzerry napisał/a:
Kurna ja jeszcze nigdy nie wyciagnalem takiej ostrosci z negatywu i Minolty

Nie oceniaj ostrosci po znaczkach pocztowych :-P

3-ka w 2400dpi:
http://dan.host247.pl/pentaxclub/img410.jpg

Planar na f/2.8, "Low Sharpening" w Epson Scanie.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
dan napisał/a:
Nie oceniaj ostrosci po znaczkach pocztowych
No dobra, przeciez i tak 90% moich zdjec konczy zywot na znaczku pocztowym. Przy odrobinie doswiadczenia mozna wyrobic sobie jednak zdanie na podstawie zmniejszoynych plikow...

[ Dodano: 2008-05-28, 22:35 ]
dan napisał/a:
Planar na f/2.8, "Low Sharpening" w Epson Scanie.
kurna, nie mam uwag...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach