Ataman  Dołączył: 31 Maj 2006
kostka-aparat-żarowka -nie działa
Mam taki problem, może ktoś mi podpowie, gdzie jest pies pogrzebany?
Opisze po kolei:

Podłączam żarówkę błyskową kablem z kostką, kostka na aparat (K10) .. i nic. rozłączam kabelek, zwieram w gnieździe kabelka - błysk. Podłączam kabel do kostki, zwieram drucikiem styki w kostce - błysk. Zakładam kostkę na aparat-robię zdjęcie-i nic. Zakładam zamiast kostki lampę niededykowaną (Soligor) - lampa błyska.
Dziś kupiłem nową kostkę, z gorącą stopką. Robię próby i to samo. Dodatkowo zakładam lampę na kostkę, kostkę na aparat - i lampa błyska.

Czy ktoś jest w stanie mi wyjaśnić, dlaczego naciśnięcie spustu aparatu nie wyzwala błysku w żarówce poprzez kostkę i kabel??

PS. Zrobiłem jeszcze jedną próbę: żarówka-kabel-kostka na starym Zenicie.. i błyska. Kostka przełożona na K10D - nie błyska.. :-?

Jeszcze tak: kostka, na niej lampa Soligor - błyska, kostka z kabelkiem do żarówki, na kostce lampa soligor -nic nie błyska.. po wyjęciu kabelka soligor błyska...

Ja nic z tego nie rozumiem.... pomocy!!
 

azkal  Dołączył: 13 Lut 2008
Na forum swego czasu krążyła taka rada, aby zmienić polaryzację kabla wyzwalającego, gdyż pentax jest wrażliwy na nieprawidłowe jej ustawienie. Coś takiego mi się kojarzy. Poszukaj w archiwum forum... coś w ten deseń było już przerabiane.
 

dyptam  Dołączył: 14 Kwi 2007
Ataman napisał/a:
Czy ktoś jest w stanie mi wyjaśnić, dlaczego naciśnięcie spustu aparatu nie wyzwala błysku w żarówce poprzez kostkę i kabel??
W body masz ustawione auto, czy manual?
 

Ataman  Dołączył: 31 Maj 2006
Zaczynałem na manual, bo miałem podpięty obiektyw manualny, ale potem kombinowałem i tak i siak.
Właśnie rozebrałem jedną wtyczkę, spróbuje przelutować kabelek czarny w miejsce żółtego, a żółty w miejsce czarnego.. zobaczymy..
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ataman napisał/a:
spróbuje przelutować kabelek czarny w miejsce żółtego, a żółty w miejsce czarnego.. zobaczymy..


Nie spal sobie aparatu. SERIO.
 

Ataman  Dołączył: 31 Maj 2006
Hmm.. No to na czym polega ta zmiana polaryzacji kabla? Ja tak to pojąłem, że trzeba z jednej strony zamienić ich podłączenie z końcówkami wtyczki..
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ataman napisał/a:
No to na czym polega ta zmiana polaryzacji kabla?


Wlasnie na tym, ale mialem kiedys na telefonie fachowca, ktory w ten sposob spalil sobie plyte glowna w D300...
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Kiedyś sprawdzałem jakieś dziwne żarówki błyskowe i ich napiecie oscylowało koło 200V to to samo jakby chcieć na podpinać lampę rodem z USSR . To potrafiło upalić styki w Kievie 19 . Może aparat w ten spośób broni sie przed uszkodzeniem . Po świętach kupuję na allegro krajową fotocelę nr aukcji 603592011 . Producent jest fachowcem i ma całą masę rozmaitych wyzwalaczy , ciekawe jest to ż epozwala wyzwolić błysk z pominięciem przedbłysku . To łatwiejsze tańsze i przyjemniejsze niż zniszczenie aparatu
 

Ataman  Dołączył: 31 Maj 2006
No ja mam takie cudo:
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=606978705

w opisie jest, że napięcie bezpieczne....
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
pawel1967 napisał/a:
Kiedyś sprawdzałem jakieś dziwne żarówki błyskowe i ich napiecie oscylowało koło 200V to to samo jakby chcieć na podpinać lampę rodem z USSR . To potrafiło upalić styki w Kievie 19 .


Nikony mają gwarantowane 250V...
 
tokosa  Dołączył: 13 Lut 2009
Ataman napisał/a:
No ja mam takie cudo:
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=606978705

w opisie jest, że napięcie bezpieczne....


mam te same zarowki, pomoglo przelutowanie kabelkow w kosctce. Firma z ktorej to przyszlo sama sugerowala takie rozwiazanie (dekielek na kosce jest na tasme dwustronna- zdejmuje sie bez problemow). A co do napiecia bezpiecznego K10 nadal dziala po roku uzytkowania lampy Toshiba 227 - ostatnio zmierzone napiecie ponad 200 V wczesniej nie mialem miernika pod reka :):)
 

dyptam  Dołączył: 14 Kwi 2007
Ataman napisał/a:
w opisie jest, że napięcie bezpieczne....
mam taką samą żaróweczkę z K20 śmiga. Spróbuj ustawić body na manual i czas powiedzmy 1/125 i sprawdź. Powyżej czasu 1/180 zestaw nie daje rady.
 

Ataman  Dołączył: 31 Maj 2006
Miałem ustawione na X.. czyli synchro z lampą..
 

dyptam  Dołączył: 14 Kwi 2007
Ataman napisał/a:
Miałem ustawione na X..
ja miałem ustawione, wydaje mi się na M , iak będe w domu to sprawdzę ustawienia na X.
Jak byłem u fachowców z rosyjską lampą to po zmierzeniu napięcia było ok. 254V
 

Ataman  Dołączył: 31 Maj 2006
Dzięki chłopaki za podpowiedzi.. szczególnie pierwsza mnie naprowadziła...
Przelutowałem kabelki ... żarówka błyska... aparat jeszcze żyje..

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach