ggdh  Dołączył: 06 Sty 2008
vertiico napisał/a:
mi na ptaszki 135 to za mało, no chyba ze te w klatce


Z braku laku uzyje tego Tamrona do ptaszkow, ale tylko tych na talerzu :)
A szukam jakiegos manualnego/A, bo jakos mi ostatnio chodzi po glowie, ze jednak analogi to fajna rzecz i pewnie kiedys do tego wroce... A te nowe obiektywy to jakos nie pasuja do konwencji :roll:
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
jak ptaszek siedzi na galazce to manualnym obiektywem go zlapie, ale jak leci to juz znacznie trudniej :)
 
TomaszD  Dołączył: 02 Cze 2008
Cypis, wszystko zależy... ja jednak stawiam na jakość optyczną. Może też troche lubie kręcić focusem a w smc-m to czysta przyjemność! Jedno jest pewne - nie miałem w ręce manualnego zooma i nie wiem czego się za bardzo spodziewać. Postaram się jakoś to zmienić.
Mam pentaxa 100-300 i w bardziej wymagających sytuacjach zakładam aberującego jupitera. Nie mówie już o stałkach SMC (np. 50/1,7).
Być może bez sensu jest kupować manualnego zooma bo nie odbiega jakością za bardzo od aktualnych AFów dostępnych za ok 800 zł. Dlatego chyba na próbę zapełnie lukę w ogniskowych manualem SMC 75-150 i zobacze jak sie sprawuje. Jeśli nie bede zachwycony - jestem skazany na stałe manuale.
Czy mam duże wymagania? Oceń sam z tego co piszę... często robię zdjęcia sportowe w kiepskich warunkach oświetleniowych, czasem obiekt jest w połowie na bliskim tle o mętnym kolorze podobnym do skóry. Często te zdjęcia robię z dużego dystansu. Ale to tylko jeden przykład, pstrykam też w innych warunkach i sytuacjach.
Więc jeśli ktoś nie doczytał wyżej - tak, zależy mi na rozdzielczości szkła zwłaszcza w okolicy 200mm i znośnym rozmyciu.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
TomaszD napisał/a:
Cypis, wszystko zależy... ja jednak stawiam na jakość optyczną. Może też troche lubie kręcić focusem a w smc-m to czysta przyjemność!


exakta, tamron, soligor i vivitar (tokina chyba też) to raczej pompki, więc sobie za bardzo nie pokręcisz :-P a jeśli masz na myśli ręczne ostrzenie, to oferuje ci to każdy obiektyw, te z AF też...

...a jeśli stawiasz na rozdzielczość, jakość optyczną, fajny bokeh, to ja już nie rozumiem - zoomy to zoomy, czy manualne czy z AF, cudów nie ma, co najwyżej bywa lepiej lub gorzej... :-/
 
TomaszD  Dołączył: 02 Cze 2008
Cypis, Tak, miałem na myśli ostrzenie,czy focus to nie jest właśnie to? :)
Chyba właśnie takiej odpowiedzi częściowo oczekiwałem - rozumiem, że po żadnym zoomie nie mam się spodziewać rewelacji. I to jest dla mnie wazna innformacja. Na pewno zooma chce mieć, chyba po prostu muszę podpiąć jednego czy drugiego i porównać z moim. Jak będzie zauważalnie lepiej to mi to już wystarczy.
Ale chyba coraz bardziej rozumiem, że SMC-M 200/4 muszę mieć :D
No super - właśnie wparował mi na kanapę kot z tłustą muchą w gębie...

Pozdrawiam!
td
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
TomaszD napisał/a:
Cypis, Tak, miałem na myśli ostrzenie,czy focus to nie jest właśnie to? :)

no tak, ale temat jest o zoomach, więc myślałem, że może się przejęzyczyłeś ;-) , bo ostrzenie ręczne nie jest przecież żadnym wyróżnikiem zoomów...
z własnego doświadczenia powiem ci jeszcze tylko tyle: jedyny manualny zoom (z tych o większym zakresie), którego nie sprzedam to tamron 80-210 f/4. Reszta (sigma 28-200, tamron AF 28-200, vivitar 28-200) niebawem wywędruje z domu, bo w konkurencji z nowym tamronem 18-250 poza walorami estetycznymi nie prezentują nic szczególnego, niby mają (sigma i vivitar) lepsze świtało, ale i tak trzeba je ciut domknąć, żeby efekty były okej. A za to wygoda użytkowania zdecydowanie jest po stronie obiektywów nowych (nowszych): w manualach redukcję drgań musisz ustawiać dla każdej ogniskowej oddzielnie (czyli teoretycznie przy zoomowaniu powinieneś co chwila zmieniać wartości tej redukcji ; oczywiście jest jakaś tam tolerancja i zapewne jak ustawisz SR na 180 mm to i na 150 i na 200 mm zadziała, ale...), zoomy z pompką (a u starych to dość częste) jak dla mnie są bardzo niewygodne, wolę kręcenie, ustawienie parametrów ekspozycji (w obiektywach bez pozycji A) jest trochę czasochłonne, no i - pewnie poza pentaksami - wielkie przednie soczewki ze słabymi powłokami szybko łapią światło, nawet jak słońce jest nad tobą...
miej to na uwadze - znam czar starych szkieł, ale ze zmiennoogniskowych obiektywów, które posiadam tak naprawdę jedynie... Pentax M 35-70 (bo pentax A 28-80 już nie) zachwyca mnie jakością obrazu (ostrością i rozdzielczością).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach