seweryn1  Dołączył: 11 Lip 2007
Helios / pierścienie pośrednie / skala odwzorowania
Właśnie sobie zamówiłem na aledrogo trzy pierścienie pośrednie do zenitha, zamierzam podłączyć przez m42 do samsunga gx-10 i heliosa 58/2. i tu moje pytania:
1.jaką skalę odwzorowania ma ten helios
2. czy będzie działało potwierdzenie ostrości przy pierścieniach
3. jak wyliczyć zwiększenie skali odwzorowania w zależności od "grubości" pierścienia i jak wyliczyć ile światła traci, i czy w związku z tym czy sam muszę dokonać korekcji ekspozycji, czy zaufać pomiarowi z aparatu.?


Pozdrawiam wszystkich użyszkodników, i dziękuje za porady książkowe.

Dziękuje moderatorom za wskazanie 100 innych wątków poruszających ten temat :mrgreen:
Hey




-- zmieniłem tytuł wątku ---
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
Ad 2 - pewnie tak tylko musisz włączyć odpowiednią funkcję w aparacie, jednak z pierścieniami może być zbyt mało światła wówczas nie zadziała

Ad3 http://www.fotografia-prz.../porady.php?p=1 jak wyliczyć skale odwzorowania i kilka cennych porad do makrofotografii
 

seweryn1  Dołączył: 11 Lip 2007
dzięki dokładnie o to mi chodziło. Pzdr
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
seweryn1 napisał/a:
jak wyliczyć ile światła traci

Liczba f = średnica otworu/odległość od filmu/matrycy
Nie wiem, czy to coś pomoże :-P .

seweryn1 napisał/a:
czy w związku z tym czy sam muszę dokonać korekcji ekspozycji

Nie
 

seweryn1  Dołączył: 11 Lip 2007
dzieki Stachu tak się zastanawiam ile ty masz lat i skąd w związku z tym masz taką wiedzę. :-/
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
seweryn1 napisał/a:
ile ty masz lat

Niewiele (a może wiele? zależy od punktu widzenia :-P ).

seweryn1 napisał/a:
skąd w związku z tym masz taką wiedzę.

Trochę w tym siedzę i czerpię ile mogę z wiedzy innych ;-) .

[ Dodano: 2008-05-23, 20:12 ]
P.S.
Popatrz, ile mam postów. Tyle wartościowych odpowiedzi dostałem na tym forum :-D .
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Wspólczynnik wiedzy razy ilość postów podzielone przez statystyczną liczbę wiedzy innych, razy trzy silnia w mianowniku daje wynik: Stachu ma czterdzieści osiem lat i trzy miechy. :mrgreen:
 
Feanor  Dołączył: 17 Sty 2008
To ja też mam pytanko,
może mi się wydaje tylko ale wygląda na to że jak odepne kita od kadyszki to kit zamyka przysłone do f38 na 55mm a przy 18do f22 czy cuś??
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
też mnie to dziś zastanawiało :-) stwierdziłem jednak że przysłona zostaje 22 a w związku z przemieszczeniem się soczewek traci światło :-) ale to moje skromne wnioski :-)
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Michał K napisał/a:
stwierdziłem jednak że przysłona zostaje 22 a w związku z przemieszczeniem się soczewek traci światło

To akurat IMHO oczywiste (o ile to prawda i się nie mylimy :-P ). Ale zastanawia mnie to:
Feanor napisał/a:
jak odepne kita od kadyszki

:roll:

Może wynika to ze złudzenia optycznego? Soczewki inaczej zniekształcają obraz przysłony na 18mm i na 55mm.

[ Dodano: 2008-05-23, 23:03 ]
a_czacha napisał/a:
Stachu ma czterdzieści osiem lat i trzy miechy.

E. To nie ja :-P . Podpowiedź:
O ile mi wiadomo, to jestem w wieku Michał K ;-) .
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Feanor napisał/a:
To ja też mam pytanko,
może mi się wydaje tylko ale wygląda na to że jak odepne kita od kadyszki to kit zamyka przysłone do f38 na 55mm a przy 18do f22 czy cuś??

Przy 55mm można przymknąć do 40, czyli średnica otworku wynosi 55mm/40 ~= 1,38mm. Przy 18mm można przymknąć do 22, czyli średnica otworku wynosi 18mm/22 ~= 0,82mm.
Możliwe, że tak naprawdę przy przymkniętym maksymalnie obiektywie średnica otworku jest taka sama, ale to by oznaczało jedynie jakiś niewielki błąd przy podawaniu wartości przysłony. :-P

Nazwa "otwór względny" nie wzięła się znikąd. :-)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Przecież "wartość przysłony" to nie tylko otwór, ale stosunek otworu do ogniskowej. Logiczne, że wraz ze zmianą ogniskowej, przy stałej dziurze, zmienia się wartość przysłony. Gdyby było inaczej, długie tele o świetle 2.8 nie musiało by mieć soczewki wielkiej jak talerz i nie kosztowało by majątku :-)
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
bEEf napisał/a:
Przecież "wartość przysłony" to nie tylko otwór, ale stosunek otworu do ogniskowej.

Nie do ogniskowej, tylko do odległości przysłony od powierzchni światłoczułej, która nie zawsze jest równa ogniskowej. I stąd może brać się błąd w obliczeniach dsk.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Stachu napisał/a:
Nie do ogniskowej, tylko do odległości przysłony od powierzchni światłoczułej, która nie zawsze jest równa ogniskowej. I stąd może brać się błąd w obliczeniach dsk.

A nie, bo do ogniskowej:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Liczba_przys%C5%82ony
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
Stachu, a o ile mi wiadomo jesteś rok starszy ode mnie :-P

[ Dodano: 2008-05-24, 12:48 ]
przepraszam-2 lata starszy :-D
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
bEEf, to jak w takim razie działają zoomy ze stałym światłem?
Michał K, a to przepraszam ;-) .
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Stachu napisał/a:
bEEf, to jak w takim razie działają zoomy ze stałym światłem?

A to przydałby się ktoś lepszy w te klocki. Ja tylko podałem definicję wartości przysłony. Innej nigdzie nie widziałem.
 

seweryn1  Dołączył: 11 Lip 2007
To jeszcze ja raz jaką skalę odwzorowania ma sam helios? (z pierwszego postu)
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
d = 1/(1/f - 1/y) - f
gdzie y - min odległość ostrzenia, f - ogniskowa, dokładny opis masz w linku który Ci wcześniej podałem
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Znalazłem coś takiego:
http://www.fotoporadnik.p...nsowane-en.html
I wszędzie, gdzie szukałem, jest napisane, że chodzi jednak o ogniskową, ale ja tego nie rozumiem... :roll: Jak w takim razie działają obiektywy zmiennoogniskowe ze stałym światłem? I dlaczego przy używaniu pierścieni pośrednich następuje spadek światła, skoro ogniskowa obiektywu jest stała?

Mam jeszcze coś takiego:
http://foto.tarasiuk.com/...adzenie_DOF.pdf
Ciekawe to :-) .

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach