Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Podobno najbliższe ludzkiemu oku jest 43mm...
 
TTomek  Dołączył: 02 Mar 2008
Marcinicus napisał/a:
Podobno najbliższe ludzkiemu oku jest 43mm...


:mrgreen: :-B
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
A nie 0,5 :-B ?
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Ludzkie oko ma ogniskowa 24mm (usredniajac oczywiscie). Kat widzenia, jak sami mozecie latwo zauwazyc - jest wiekszy niz 90*. Jesli chodzi o tzw. obiektywy standardowe, to chyba chodzi o perspektywe najbardziej zblizona do ludzkiego oka. Zreszta rzut siatkowki na plaska powierzchnie tez by dawal obszar o przekatnej zblizonej do ogniskowej (a moze nawet identyczny z ogniskowa) :evilsmile:
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
pawelek-79 napisał/a:
Jesli chodzi o tzw. obiektywy standardowe, to chyba chodzi o perspektywe najbardziej zblizona do ludzkiego oka.

Po raz enty - perspektywa nie zależy od ogniskowej obiektywu... :roll:
A co do "ogniskowej" oka, to polecam podany wcześniej link...
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
jaad75 napisał/a:
Po raz enty - perspektywa nie zależy od ogniskowej obiektywu...

To jak to nazwac? Odwzorowaniem, czy czym tam jeszcze ???

jaad75 napisał/a:
A co do "ogniskowej" oka, to polecam podany wcześniej link...

A wlasnie sobie czytam. Bardzo ciekawy. Ale ogniskowa oka "normoocznego" powinna wynosic tyle ile jego srednica. A srednica statystycznego ludzkiego oka to wlasnie 24mm.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
pawelek-79 napisał/a:
ogniskowa oka "normoocznego" powinna wynosic tyle ile jego srednica

Na pewno?
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Cytat
Na pewno?

Dodam, ze dla obiektu nieskonczenie odleglego, czyli dla promieni biegnacych rownolegle :evilsmile:
O to ci chodzilo ???
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Nie. Gdyby ogniskowa oka była równa jego średnicy, to byśmy widzieli tylko punkt świetlny (zanim wypali nam dziurę do mózgu :-P ).
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Stachu, ale zauwaz, ze nie moze wypalic dziury w mozgu, bo mozg jest poza ogniskiem tego ukladu optycznego. :mrgreen:
Poza tym w rzeczywistosci ognisko jest tuz przed siatkowka, ale nie odbywa sie to w prozni, tylko w ciele szklistym - zagotowalo ci sie kiedys oko od patrzenia w Slonce :?: :evilsmile:
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Nie patrzę w słońce :-P . Poza tym, soczewką nie zagotujesz wody.

Nie wiem, gdzie jest ognisko, ale na pewno nie na siatkówce.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Stachu napisał/a:
Nie wiem, gdzie jest ognisko, ale na pewno nie na siatkówce.

Fizjologicznie powinno byc tuz przed siatkowka - albo mnie pamiec zawodzi :-P

Nie ma tu jakiegos okulisty ???
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
pawelek-79 napisał/a:
jaad75 napisał/a:
Po raz enty - perspektywa nie zależy od ogniskowej obiektywu...

To jak to nazwac? Odwzorowaniem, czy czym tam jeszcze ???

Od kąta widzenia obiektywu.

A pojęcie krotności "zooma" w fotografii przypałętało się, gdy twórcy kamer video (gdzie się używało tej wartości) wzięli się ileś tam lat temu za robienie fotograficznych "małpek" (Panasonic, Sony itd). Przypałętało się i narobiło wielkich szkód w świadomości ludzi. Głupota i tyle. To, co my możemy zrobić, to nie używać, nie obliczać, ignorować.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
bEEf napisał/a:
Głupota i tyle. To, co my możemy zrobić, to nie używać, nie obliczać, ignorować.

popieram, ale co z tego, jak się zawsze znajdzie ignorant, co na widok człeka z założoną stałką 50mm spyta się jaki masz zoom w aparacie

masz 2 wyjścia:
a) wytłumaczyć od początku do końca jakie zalety ma stałka w porównaniu z obiektywem zmiennoogniskowym
b) odpowiedzieć że ma zoom 1x

w wyniku tego
a) klient cię nie zrozumie i zostaniesz w jego oczach fotograficznym geekiem
b) wyśmieje cię, bo on/ona w swoim pierwszym kompakcie 5 lat temu miał zoom 3x, a z cyfrowym to i nawet 15x ;)
 

pkosela  Dołączył: 25 Lip 2006
bEEf napisał/a:
Głupota i tyle.

Mój znajomy ma na to fajne określenie: "marketing bullshit".
bEEf napisał/a:
To, co my możemy zrobić, to nie używać, nie obliczać, ignorować.

Niestety nie zawsze można. Często klient ma tak wbite do głowy, że "to jest ważny parametr", że żadne tłumaczenie nie pomaga. Najwyżej popatrzą na sprzedawcę, jak na ignoranta. (Z własnego - na szczęście minionego - doświadczenia).
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
opiszon, ostatnio to ja robię fotki nie tylko aparatem, co ma zoom 1x, ale dodatkowo jest na klisze i ma 30 lat. I co ja mam gościowi odpowiedzieć? :-D

[ Dodano: 2008-06-05, 09:59 ]
A tak w ogóle, to w przypadku forum przecież forum nie istnieje - jeśli ktoś użyje krotności zooma w jakimś pytaniu - to po raz pierwszy i ostani, już się o to forumowicze postarają ;-)
Meggido napisał/a:
A nie 0,5 ?

Ostatnimi czasy bliższe jest mi 0.3 :-B lub nawet 0.25 :-B
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
pkosela napisał/a:
Często klient ma tak wbite do głowy, że "to jest ważny parametr", że żadne tłumaczenie nie pomaga.
A nie prościej założyć, że wielkość zooma to dla niektórych klientów naprawdę może być istotny parametr?
 

pkosela  Dołączył: 25 Lip 2006
LDevil napisał/a:
A nie prościej założyć, że wielkość zooma to dla niektórych klientów naprawdę może być istotny parametr?

W połaczeniu z którąś ze skrajnych ogniskowych - tak. Samodzielnie jest bez sensu. Nie wiem, może to moje głupie przyzwyczajenie, ale wolę usłyszeć, że mam obiektyw 50mm, albo 75mm niż x1 ;-)
 

webjay  Dołączył: 31 Mar 2007
LDevil, racja. i tak jak tu ujal pkosela - wazne jest tylko w polaczeniu z ogniskowa.

nie ma sie co smiac - jest to taki sam parametr techniczny jak swiatlo... niektorzy nie sa szybcy w dzieleniu liczb trzycyfrowych przez dwucyfrowe, a jednak chca wiedziec w miare dokladnie jakie powiekszenie oferuje dany obiektyw od najkrotszej ogniskowej - wiec IMHO, nie ma sie z czego smiac.

ktory ma wiekszy zakres? 28-70, czy 18-55? a... jednak liczenie nie trwalo sekundke? ;P
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
webjay napisał/a:
ktory ma wiekszy zakres? 28-70, czy 18-55? a... jednak liczenie nie trwalo sekundke? ;P

no ale przecież tego nie można porównywać, i na podstawie tego, że jeden obiektyw ma "zum" 2,5x a drugi 3x nic nie wynika

dla jednego będzie ważniejsze 18mm, dla innego 70mm

choć uważam że przy aparatach kompaktowych zoom jakieś tam znaczenie może mieć (różne rozmiary sensorów), choć i tak sprawę rozwiązuje zazwyczaj podawany ekwiwalent ogniskowych

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach