Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Witam
Mój monitor CRT Samsung Syncmaster 959nf niestety kwalifikuje się do wymiany, dziś zauważyłem zniszczoną powłokę przeciwodblaskową. Straszny dół, bo monitor jest świetny i nic lepszego nie planowałem przez najbliższe lata. W tej chwili, żaden monitor ciekłokrystaliczny w rozsądnej cenie nawet nie zbliża się do jakości tego samsunga. Muszę w związku z tym rozejrzeć się za nowym monitorem CRT, tylko gdzie??? Może ktoś ma namiary na firmę, która oferuje dobre nowe, lub w bardzo dobrym stanie używane monitory wysyłkowo.
Pozdrawiam
Piotr
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Witam,
Zdarzyło mi się nabyć laptopa. Do zdjęć porażka więc muszę kupić monitor. W pracy mam NEC 1970NXp i chyba najgorzej nie jest. Ale sam zastanawiam się nad BenQ FP93GP Czytałem sporo pochlebnych opinii. Ale może da się teraz kupić w cenie do 1500 zł coś lepszego? Kwestia banalna ale ważna więc proszę o pomoc... :-D
 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
Zapraszam do tego wątku. Znajdziesz tam sporo na ten temat. Osobiście polecam dołożyć 500zł i kupić 22" Eizo s2231w. Teoretycznie jest to monitor do zastosowań domowych, a w praktyce wygląda to tak, że pracują na nim niektórzy graficy :)
 
Kuzyn Mygosi  Dołączył: 08 Wrz 2008
Ekajana napisał/a:
Witam,
Zdarzyło mi się nabyć laptopa. Do zdjęć porażka więc muszę kupić monitor. W pracy mam NEC 1970NXp i chyba najgorzej nie jest. Ale sam zastanawiam się nad BenQ FP93GP Czytałem sporo pochlebnych opinii. Ale może da się teraz kupić w cenie do 1500 zł coś lepszego? Kwestia banalna ale ważna więc proszę o pomoc... :-D

Polecam NEC 1990SX (12 bit zapis barw!, wyrównywanie podświetlenia!) - bardzo dobry sprzęt ... matryca PVA, matryca w tym modelu jest bardzo równomierna pod wzgl. luminacji i temp. barw, rewelacyjny kontrast jak na LCD . Do gier przy ust. natywnych średnio się nadaje ale po włączeniu overdrive, ustawieniu odświeżania na 75 Hz i rozdzielczości 1280x960 przy mapowaniu 1:1 jest OK.

(IPS bez polaryzatora A TW ma gorszą czerń pod kątem ale mniejsze przesunięcia w jaśniejszych barwach ... no i ma gorszy kontrast)
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Noo ten NEC jeśli taka rewelacja i lepszy od 1717NX (bez p hihi) oraz rzeczonego benqa to mieściłby się w założonej cenie (nie może być niższa bo na FGZ540 nie styknie) Pytanie czy warto dopłacać te kilka stów względem tańszych modeli?

[ Dodano: 2008-09-25, 12:53 ]
poprawka: lepszy od NECA 1970 NX :-P

[ Dodano: 2008-09-25, 12:55 ]
A jak do gier średnio się nadaje to tylko plus hihi - mniej będą kusić. Ale do filmów to mogłoby być dobre...
 
Kuzyn Mygosi  Dołączył: 08 Wrz 2008
1990SX do prac z grafiką jest znacznie lepszy od 1970.

- równomierność temp. barw po włączeniu uniformity jest idealna na 1990SX ... a 1970 NX jest idealny ?

- średni kontrast zmierzony w 9 punktach całej powierzchni przekracza 1500:1 ... a 1970 NX ?

- 1990SX to profesjonalny sprzęt mający 12 bitowy zapis barw który podobno można nawet kalibrować sprzętowo - korygujesz do woli bez bandingu ... a 1970 to amatorski monitor z 8 bitowym zapisem na którym lepiej nic nie tykać

- jak tam z równomiernością luminacji na 1970? ... bo na 1990SX przy uniformity na poziomie 4 gołym okiem nie widać odchyłek od ideału

ps. tylko pamiętaj o różnicy między IPS a PVA ... lepszy byłby SXi ... ale on już kosztuje znacznie więcej (w sklepach [porównywarkach cenowych] są błędy ... piszą SXi a sprzedają SX n**by ;) ) np. http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/81079 - SX są wymieszane z SXi ... a to inne monitory
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Noo to dziękować Mygosi za Kuzyna :-D ...ale rozumiem, że SX (bez i) daje radę? A czy do filmów też się nada?
 
Kuzyn Mygosi  Dołączył: 08 Wrz 2008
Nie ma co za ;P

Do filmów się nada ... możesz odpalić na natywnym 1280x1024@60 Hz z RTC lub bez albo w 1280x960@75Hz też z RTC lub bez ... potestuj i wybierz najlepszy tryb ... kąty w jasnych barwach nie są tak rewelacyjne jak w IPS ale za to czerń/kontrast jest lepsza (czerń nawet pod kątem).

ps. ja piszę o SX .... SXi ma IPS ale gorszą rownomierność luminacji i kontrast/czerń
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Więc co mądra kuzynowska głowa powie o tak chwalonym w sieci BenQu FP93GP? Nie wiem ile ma bitów (pewnie 8) Jest na MVA Chodzi mi o odbitki na papierze foto - by monitor się jako-tako do tego nadawał. A pen BenQ chwali się tą funkcja foto i ...poprostu kosztuje mniej. Czy zatem różnica kilkuset złotych jest zasadna by brać NECA? Uzytkownicy chwalą też ostrość obrazu...
 
Kuzyn Mygosi  Dołączył: 08 Wrz 2008
Ekajana napisał/a:
Więc co mądra kuzynowska głowa powie o tak chwalonym w sieci BenQu FP93GP? Nie wiem ile ma bitów (pewnie 8) Jest na MVA Chodzi mi o odbitki na papierze foto - by monitor się jako-tako do tego nadawał. A pen BenQ chwali się tą funkcja foto i ...poprostu kosztuje mniej. Czy zatem różnica kilkuset złotych jest zasadna by brać NECA? Uzytkownicy chwalą też ostrość obrazu...

Widziałem model 91 ale nie 93 ... ale jak to na MVA produkcji AUO ... srebrzenie czerni na nim musi być, różowienie barw też ... monitor w pełni 8 bit ... amatorski.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Tak - srebrzenie w rogach występuje. Potwierdzają to praktycznie wszyscy forumowicze. No cóż przyznam, ze wstydem, że trochę przeraża mnie to kalibrowanie ale wiem, że jak ze wszystkim da się w to wejść. Do tej pory robiłem zdjęcia na badziewnym lcd i korygowałem na crt w domu i jakoś to było. Więc chyba trza posłuchać madrzejszego i wybrać NEC Coprawda w teście jakiegoś magazynu było że niektóre barwy wymagają kalibracji a użytkownicy narzekali na "pomarańczowienie" (aż szkoda tyk pentaxowych czerwieni hihi) ale trza się i monitora nauczyć. Dzięki Kuzynie za cenne rady.

Czekam teraz na oponentów i polemistów. :mrgreen:

[ Dodano: 2008-09-26, 15:31 ]
No to na placu boju pozostały 2 modele: Eizo s1931 i NEC 1990 SX Noo tu mam na allegrojeszcze coś takiego:
http://www.allegro.pl/ite...i_s1931shg.html

Eizo mnie laikowi wydaje się lepiej fabrycznie skalibrowanu czyli ok NEC zaś trza ponoć trafić dobry egz.

[ Dodano: 2008-09-26, 16:10 ]
No więc NEC ma większy kontrast i szybszy czas reakcji (lepszy do filmów) no i te 12 bitów. Eizo to równa jakość gwarancja 5 lat dor to dor i pewnie nie trza go szczególnie kalibrować - lepszy dla ignoranta. Zaś NEC jest bardziej rozwojowy. Hmmmm... osiołkowi w żłoby dano...
 

webjay  Dołączył: 31 Mar 2007
jak sie ma miejsce na biurku, to najlepiej kupic iiyame 22" CRT i bedzie swiety spokuj z obrobka :) pixel delikatnie rozmyty, kolory nie do kupienia i tysiak w kieszeni ;)

mam takiego samego: http://allegro.pl/item448...er_pro_512.html

i wala sie pod biurkiem. mam klopsa - czy sprzedac za grosze, czy dac komus potrzebujacemu - np. jakiemus dzieciakowi.
 
BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
ja mam NEC 17' CRT oczywiście.
Płaski kineskop. Super się na nim pracuje. Oczy nie bolą, obraz wyrazisty.

Co najlepsze. Jest wytrzymały! :D
ostatnio spadł mi z biurka (1m) czołowo na szkło, odbijając się po drodze o róg szafki.
Czemu spadł? Bo próbowałem go wytrzeć po tym, jak mi mama podlała kwiatka i cała woda z doniczki wleciała do środka :D :D
przygoda przednia była.

Rozkręciłem, wysuszyłem, złożyłem. A ten nadal działa! :D
 

webjay  Dołączył: 31 Mar 2007
CRT sa idealne do fotografii i video :)

YellowLabel, odnosnie Twojej przygody z Mama:

-Mamo!! Ty mi złamałaś śmigło! To śmigło jest dla mnie ważne!
-Co?
-Śmigło...
-Gdzie??
-Tutaj!
-Przeż tu nic nie ma!
-No właśnie
-Ale zaraz, zaraz, gdybym ci złamała to śmigło, to ono by tu leżało pod takim cypelkiem z tego samolotu...
-No nie! Bo ta szmatka ma taki cicik i to śmigło na pewno sie tam zahaczyło i ty je wyczepałaś za okno i ono tam leży!!
-No nie, chyba nie leży. Bo śmigło by chyba raczej poleciało do góry bo śmigło jest lżejsze od powietrza...!
-MAMO, MAMOOOOO!

(Kabaret Mumio, Wykład)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach