dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Panel TN - g....o straszne. Moze do gier sie to nadaje, ale do zdjec na pewno nie. Nawet do ogadania.
 

Bantu  Dołączył: 24 Wrz 2007
Hmm...

Szkoda, bo jakos tak mi sie spodobal. Jezeli ktos ma co sprawdzonego w podobnej cenie (ok. 1500-2000) to bylbym wdzieczny za typy.

Oczywiscie przegladam watki, ale jakos ciezko sie zdecydowac na cos konkretnego.

Dzieki i pozdrawiam
b.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

Bantu  Dołączył: 24 Wrz 2007
Czyli szukajac monitorka to tylko matryca sie liczy? PVA i zadna inna? Czy jeszcze mozna jakies inne typy matryc mozna brac pod uwage?

b.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Bantu napisał/a:
Czy jeszcze mozna jakies inne typy matryc mozna brac pod uwage
- SIPS , MVA, PMVA. Ostatnio używam Acera 19'' na matrycy PMVA i po uczciwym dostrojeniu jestem z niego baaardzo zadowolony, tak przy oglądaniu zdjęć, jak i innych rzeczy. Trochę jest kłopotliwy, bo domyślnie ma za duży kontrast, ale daje się wyregulować. Kosztował poniżej 900 zł. Nie mam możliwości techniczno-lokalowych używać dużego CRT, co najwyżej 15" zmieściłby się w tę dziurę, więć wolę duży LCD, choć nie doskonały.

 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Bantu, o tych matrycach to akurat sporo bylo na forum.

Sa jakies tansze modele oparte na tych lepszych matrycach i jesli trafisz taki ktory nie ma problemow z podswietleniem, to moze byc calkiem niezly - tak jak Dada napisal.
 

Bantu  Dołączył: 24 Wrz 2007
Dzieki plwk, dan i Dada
Wiem, ze bylo, ale zastanawialem sie nad zakupem przez net, ale po lekturze roznych przypadkow z podswietleniem, itp. chyba bedzie lepiej jak wydam troche wiecej, ale sprawdze monitor w sklepie przed zakupem, zeby nie bujac sie potem ze zwrotami, gwarancjami i innymi puperelami.

A taki fajny byl ten iiyama na zdjeciu i jeszcze 24 cale i cena tez byla fajowska :cry:

Chyba pomysle nad karta dwumonitorowa i kupie moze jakies dwie 19" - do fotek i na narzedzia. Tak dzialam w pracy i w domu ciezki mi sie przestawic na laptokowy monitorek.

Pozdrawiam
b.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Proszę bardzo- masz monitor : http://www.allegro.pl/ite...j_1000_zl_.html lub, : http://www.allegro.pl/ite...w_vtt_wawa.html
Ja mam ten drugi , kupowany w tej firmie przez sieć. Bez zastrzeżeń co do sposobu sprzedaży, przesyłki itp.
 

Bantu  Dołączył: 24 Wrz 2007
Wielkie dzieki - trzeba bedzie sie przymierzyc

b.

Edit - 16.01.2008

Po przymiarkach widziałem, że monitorki z polecanymi matrycami (SIPS , MVA, PMVA), w zakresie cenowym, który mnie interesuje (do 2000 zł) mają raczej słaby kontrast (1:700 max) i dosyć długi czas reakcji (powyżej 10 ms). W porównaniu z monitorami z matrycami TN (jak powyższa iiyama) to wypada raczej blado. Z drugiej strony chciałbym kupić monitor nie tylko do obróbki fotek, bo to nie jest moja praca zawodowa. Czy takie niskie parametry nie będą przeszkadzały w grach lub oglądaniu filmów? Wiem, że jestem upierdliwy, ale wydatek 2000 zł to dla mnie całkiem sporo i nie chciałbym później pluć sobie w brodę, że foty wyglądają świetnie ale pograć nie ma szansy.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Bantu napisał/a:
mają raczej słaby kontrast (1:700 max)

Najczęstszym problemem w monitorach LCD jest zbyt wysoki kontrast, którego za cholerę nie da sie znormalizować. Nie dość, że wszystko wygląda paskudnie, to na dodatek męczą się oczy.

Bantu napisał/a:
i dosyć długi czas reakcji (powyżej 10 ms)

Jeśli nie grasz w super hyper gry akcji, to nie jest to problem.
Mam nie najnowszy LCD Benq FP91 G P - juz chyba nie produkowany [koszotwał bodajże 1200pln, na był polecany na wielu forach jako przykład świetnego stosunku jakość/cena]. Ma którąś z tych wolniejszych matryc [bodajże MVA]. Na filmach nie widzę smużenia. Nie widziałam ich też na Need 4 speed Underground. Jak w Operze chwytam za belkę z boku i jak szybko tylko mogę przesuwam ją w górę i dół - także nie widze smużenia.

Aaa! juz wiem - kiedys widziałam. Jak sobie włączylam specjalny program do testowania LCD. Chodził biały hipek na czarnym tle. I tyle.
W życiu codziennym - brak tego efektu.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Największym problemem paneli LCD jest "świecąca czerń" i nierównonierność barw wynikająca z mechanicznych naprężeń (tzw. light leackage). W rzeczywistości panele mają kontrast nawet poniżej 500, a dane w specyfikacji wynikają z tego, że kontrast to różnica niędzy bielą z ustawieniami jasność/kontrast na max a jasność/kontrast na min. Dodatkowo "mądrzejsze" modele obniżają jasność podświetlenia jesli wyswietlają ciemny obraz i stąd się bierze kontrast rzędu 7000:1, co jest w praktyce nierealne. :roll:
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
A Ja mam monitorek ELSA ecomo 741
http://www.servodata.com....onitor/e741.htm

I w życiu bym go nie zamienił na lcd, chyba że z na prawdę najwyższej półki.
 

Bantu  Dołączył: 24 Wrz 2007
Dzięki za podpowiedzi - wszystko to fajnie się czyta, a jak przychodzi wybierać, to ciężka sprawa.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Ok to może powiem tak, ja ten swój monitor kupiłem w poleasingowym sklepie/komisie za ok 300zł, był używany w jakiejś firmie, zupełnie nie zużyty z jedną rysa na obudowie.

Moja rada jest taka, poszukaj takich sklepów u siebie w mieście i sprawdź czy nie mają tam jakichś właśnie profesjonalnych monitorów jak ELSA właśnie, duuże crt z dobrym płaskim kineskopem da ci więcej możliwości niż jakikolwiek lcd, pisałem pracę dyplomową o monitorach komputerowych także wydaje mi się, że wiem co mówię.

Aha monitorek chodzi już dobrych parę lat i nie zauważyłem jak dotąd żadnych oznak zużycia, a takie LCD LG potrafią się nieźle wypalić i masz sprzętowy efekt sepii na wszystkim, a belinea 17' mi padła po pół roku i to tak, że nie opłacało się naprawiać.

Pracuję jako serwisant sprzętu komputerowego w dużej państwowej instytucji w lublinie, i często oglądam różne monitory, które zużywają się bądź psują na różne sposoby, wież mi lepiej kupić używany monitor ale profesjonalny, który nowy kosztował parę tysięcy, niż nowy za 500zł i go naprawiać/wymieniać co pół roku.

Pozdrawiam
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Eldred napisał/a:
duuże crt z dobrym płaskim kineskopem da ci więcej możliwości niż jakikolwiek lcd

Dlaczego?

Eldred napisał/a:
wież mi

alez prosze:







Jak bedzie Ci malo, to powiedz :-P
 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
dan, Ostanie śliczne, mimo, że pół godziny za późno tam trafiłeś, drugie mam - robiłem o 20.00 Olympusem 5060, ale bez fontann, padał deszcz pewno dlatego ich nie widziałem, a pierwsze będę mógł coś powiedzieć po 24. 04 .08 . Jadę do Toskanii i wierzę, że też będę je miał w swojej kolekcji wież.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
corn, to nie moje - z googla grafiki :-)
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
Żorżyk, gdzie jesteś ? Teraz to nie moja wina. :-P

Czy nie możemy tak bardziej polubownie ? Np.:
-jeśli chcesz wydać <1000 PLN kup profi CRT, nawet jeśli musisz rozwalić ścianę sąsiadowi, żeby go wstawić
-jeśli chcesz wydać 1000-2000 PLN to kup 3 sztuki profi CRT, chyba że nie chcesz rozwalać ściany sąsiadowi.
-jeśli masz do wydania > 2000 ale <3000 PLN możesz rozważyć zakup LCD.
-jeśli masz do wydania >3000 PLN, to znajdziesz coś w LCD, co Cię zaspokoi

Żeby nie było, zdaję sobie sprawę, że niskie ceny na CRT to obecnie wielka wyprz (z której trzeba korzystać) i przyszłość należy do LCD i jego następców technologicznych.

 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
dan napisał/a:
Eldred napisał/a:
duuże crt z dobrym płaskim kineskopem da ci więcej możliwości niż jakikolwiek lcd

Dlaczego?


Moje odczucie jest takie, że monitory Lcd mają w większości przypadków tak dziwaczne kontrasty, że na nawet minimalnie skompresowanym zdjęciu widać kompresję a cienie sa wyblakłe chociaż tego nie widać potem na wydruku.

Do tego kąt widzenia jest akceptowalny tylko w najdroższych modelach, nie chciałbym zepsuć zdjęcia tylko dlatego że się tym razem nie oparłem tylko siedziałem prosto ;-) (uprzedzam komentarze, wieeem, że trzeba dobrze zrobić zdjęcie a nie je potem robić na kompie, ale jeśli z takim LCD źle siądę, to nieświadomie "poprawię" zdjęcie a tak na prawdę je popsuje)

Po za tym każdy monitor LCD do poprawnego oddania szczegółów wymaga użycia jego głównej rozdzielczości, w przypadku dużych elcedeków mogą być naprawde duże, powodujące, że czcionki i przyciski są maciupeńkie jak za przeproszeniem matryca w olympusie.
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
Eldred napisał/a:
wymaga użycia jego głównej rozdzielczości, w przypadku dużych elcedeków mogą być naprawde duże

No tu bym polemizował. Jeśli obrabiamy zdjęcia, to np. 1600x1200 na 22'' CRT (tak jak 20" LCD) jest naprawdę dobrą rozdzielczością, rzadko osiąganą jako natywna w LCD.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach