mnfx  Dołączył: 03 Maj 2008
Jaki aparat - K100d Super zamiast K200D i K10D?
Witajcie

Praktycznie zdecydowałem się na kupno aparatu K200d

Ale zupełnie przed momentem przypomniałem sobie o k100d super

Różnica cenowa jak widzę nawet 1000/800zł!

Najistotniejsza różnica jaką widze to różnica 4 mln pikseli

jestem dziennikarzem. aparat potrzebuję do pracy ale przedewszystkim na czas wolny (wyprawy, plenery)

Czy nie lepiej kupić k100d super i do tego np zestaw akcesoriów czy drugie fajne szkło?

Czy jednak kupić k200d a rozbudowywać ewentualnie za jakiś czas?


Bardzo dziekuje za pomoc z góry :)
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
mnfx, K10D i K200D są uszczelnione. Dla dziennikarza to chyba istotny parametr. Dodatkowo K200D ma przycisk RAW na obudowie, K10D ma ich jeszcze więcej. Jeżeli już kupujesz do pracy Pentaksa to ja bym raczej K10D brał (ewentualnie K20D - ale o tym nie wspominałeś).
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
Pytanie stare jak świat. I równie trudno na nie odpowiedzieć ;-)

Chcąc uzyskać lepszą jakość zdjęć z pewnością zrobisz lepiej wybierając k100d + dodatkowe szkło. K200d to jednak model nowszy, co ciągnie za sobą plusy trochę innej kategorii.
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jest taka stara zasada - kup najlepszy sprzęt na jaki Cie stać (tu najdroższy). Nawet jeśli teraz nie wykorzystasz pewnych funkcji, to z czasem okaże się, że są bezcenne, uzywać nie musisz, ale do puszki już nic nie dołożysz. A szereg jest taki:
K100 -> K100 super -> K200 -> K10 -> K20

I każdy z nich jest "lepszy", w Twoim przypadku ważne jest uszczelnienie, więc raczej zaczynasz od K200, nie wyobrażam sobie robienia zdjęć bez hyperprogramu (zdjeć akcji) więc już jest K10, a K20 to w zależności od posiadanych funduszy. (bardzo uproszczone porownanie). I tak sobie policz potrzeby i funkcje.
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
Wniosek: póki możesz kupuj k10.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
papcio napisał/a:
I tak sobie policz potrzeby i funkcje.

i pieniądze :mrgreen:
 

mnfx  Dołączył: 03 Maj 2008
Ok przekonaliście mnie! porzucam pomysł k100d super

W końcu moge wziąć na raty więc cena moze byc troche wyższa

(nie ma to jak życzliwy odzew - na forum optyczne.pl ciężko ;) )

Teraz więc muszę przesiąść się na wątek "K10d czy k200d" choć tam dyskusja niestety obfituje w OT :)

Bo z tego co wiem k200d ma też pewnego rodzaju przewage nad k10d
np brak szumów przy wysokim iso

No ale k10d ma autobracketing chyba

W takim razie krótko: Co jest najistotniejsze i najważniejsze, że powinieneim wybrac k10 zamiast k200?
I odwrotnie jeśli ktoś myśli inaczej...

I będę wiedział wtedy wszystko :)
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
Marek napisał/a:
i pieniądze


Tak jak pisałem, najdroższy na jaki Cię stać... ;)
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
papcio napisał/a:
Tak jak pisałem, najdroższy na jaki Cię stać... ;)


Zakładając że nie wydasz co do złotóqwki na samo body i nie będziesz miał tak na prawdę czym robić zdjęć :-P
 

Alojzy N.  Dołączył: 30 Kwi 2008
mnfx napisał/a:
No ale k10d ma autobracketing chyba


Ekspozycji? To to mają wszystkie tu omawiane. ;)
 

user  Dołączył: 27 Mar 2008
Bierz k200 ja mam od wczoraj i jest super:) Też zastanawiałem się między k10 a k200 i k200 to zawsze nowszy produkt (na 100% coś poprawili):)
 
TTomek  Dołączył: 02 Mar 2008
K10d jest większe więc zależy od Twoich łapek, chyba ma lepsze (więcej) uszczelnień no i więcej przycisków na obudowie + pryzmat zamiast luster w wizjerze
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
TTomek napisał/a:
chyba ma lepsze (więcej) uszczelnień
Ma więcej uszczelnień, bo jest więcej przycisków na obudowie. Nie sądzę, by w K200D, pominęli jakieś uszczelnienie ze względu na pozycjonowanie korpusu.
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
mnfx napisał/a:
Bo z tego co wiem k200d ma też pewnego rodzaju przewage nad k10d
np brak szumów przy wysokim iso

K10 i K200 nie mają takiej samej matrycy? Ja bym wziął K10, mimo, że starszy to jednak jest z wyższej półki jakościowej - głównie chodzi o możliwość szybkiego wybierania funkcji bezpośrednio na obudowie aparatu a nie z menu.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Mają tę samą matrycę, K200D jako nowszy troszkę lepiej ją obsługuje (może kwestia algorytmów). Ale i tak bardziej opłaca się K10D, chociaż może K200D jeszcze sporo stanieje, wtedy bym się zastanawiał (ale pewnie wtedy już kadyszek w sklepach nie będzie :-P )
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
aflinta napisał/a:
Dodatkowo K200D ma przycisk RAW na obudowie


Ja mam RAW zapięte na stałe, więc jak dla mnie argument zupełnie nietrafiony.
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
user napisał/a:
Bierz k200 ja mam od wczoraj i jest super:) Też zastanawiałem się między k10 a k200 i k200 to zawsze nowszy produkt (na 100% coś poprawili):)


Nie żebym się czepiał, ale mając "od wczoraj" mogłeś mieć kłopot, żeby sobie wyrobić opinię. Owszem "jest super i podoba mi się", ale ile w tym jet emocji z posiadania nowej zabawki, a ile realiów?

Pewnie każdy z Was ma czasem pytanie od znajomych co kupić, żeby robić dobre zdjęcia, ja zawsze odpowiadam Zenita lub cyfrową "małpkę". I wbrew pozoram nie żartuję sobie z ludzi. Po wypowiedziach widać, kto czym fotografuje i osoby robiące zdjęcia K10 zachwalają go, natomiast ci, który fotografują K100 polecają K200 ;)

Miałem DSa, K10, a od wczoraj K20 i w kazdym widzę ewolucję, drobiazgi, które ułatwiają życie, ale jak przełczymy na M, to poza rozdzielczością matrycy mamy ~ to samo.

"Pomacaj" dobrze oba korpusy IMHO seria 10/20 jest przyjaźniejsza, jeśli chodzi o obsługe.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Jeśli miałbym wybierać między K10D a K200D, to mając na uwadze, że oba posiadają tę samą matrycę (pominąwszy istniejące pewnie różnice w algorytmach), a różnią się generalnie sposobem używania, dodatkowymi opcjami i funkcjonalnością - wybrałbym stanowczo K10D.
K100D Super bym pominął.
2 pokrętła górą!
 

A610  Dołączył: 15 Sie 2007
papcio napisał/a:
user napisał/a:
Bierz k200 ja mam od wczoraj i jest super:) Też zastanawiałem się między k10 a k200 i k200 to zawsze nowszy produkt (na 100% coś poprawili):)



Miałem DSa, K10, a od wczoraj K20 i w kazdym widzę ewolucję, drobiazgi, które ułatwiają życie, ale jak przełczymy na M, to poza rozdzielczością matrycy mamy ~ to samo.

"Pomacaj" dobrze oba korpusy IMHO seria 10/20 jest przyjaźniejsza, jeśli chodzi o obsługe.


Trafnie ujęte. Jest co "macać".
Miałem (tzn. mam) kompakta, a od wczoraj K10D; "drobiazgi" pokrętła, przyciski (te same funkcje co w kompakcie, plus nowe: autobracketing, RAW itp.) są pod ręką. Teraz czas na porównanie "danych wyjściowych".
Pozdrawiam
PS. W kompakcie mam WB "zdjęcia podwodne", na szczęście w lustrze tego nie wynalazłem.
 
TTomek  Dołączył: 02 Mar 2008
A610 napisał/a:
PS. W kompakcie mam WB "zdjęcia podwodne", na szczęście w lustrze tego nie wynalazłem.

W lustrze możesz sobie dokładnie zdefiniować wb tak jak chcesz

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach