BAN YellowLabel  Dołączył: 30 Mar 2008
stare dolary
Witam was!
mam trochę dziwne pytanie:
Otóż rodzice znaleźli w gdzieś tam w szufladzie zakopane 100 dolarów z 1979 roku i podobno są więcej warte niż te z teraźniejszego obiegu. Z racji tego, że muszę je wymienić w kantorze to nie chcę stracić.
Jak się dowiedzieć ile są warte?
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Mysle, ze na poczatek najlepsze jest przejrzenie Allegro -> numizmatyka.

W kantorze dostaniesz za nie tyle, co za wspolczesne dolary, a w numizmatyce faktycznie moga miec wartosc, bo banknoty z reguly nie "zyja" tak dlugo. Poza tym te banknoty na pewno roznia sie od wspolczesnych naniesionymi nadrukami i zabezpieczeniami. Jak sie zorientuja, to moga ci nie wymienic, albo wezwac policje podejrzewajac o probe falszerstwa. W banku pewnie ci wymienia na wspolczesne, albo kupia za zlotowki po kursie bankowym.
Zreszta do banku tez mozesz zadzwonic/pojsc i sie zapytac, czy skupuja dolary sprzed 30 lat i po jakiej cenie.
 

flying  Dołączył: 13 Sie 2007
To nie jest stary banknot,raczej nie spodziewaj się rewelacji w wycenie,wazny jest jeszcze jego stan zachowania i numery seryjne też czasami mają znaczenie.
O wycenę mozesz poprosić np. tu;

http://e-numizmatyka.pl/phpBB2/viewforum.php?f=11
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Dolar jako chyba jedyny pieniądz na świcie gwarantuje swoją wartość nominalną bez względu na wiek. Co innego wartość numizmatyczna, rocznik 79, chyba żadna rewelacja.
 

diplodok  Dołączył: 13 Cze 2006
w czasie wielkiego kryzysu wydrukowano banknoty o nominale 1 000 000$
no i dzis faktycznie warte sa milion dolarow :evilsmile:
musze poszkac w moim drzewie genealogicznym czy ktos z rodziny nie wrocil z usa w latach 20 - moze przywiozl pare takich banknotow :mrgreen:
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Cytat
Otóż rodzice znaleźli w gdzieś tam w szufladzie zakopane 100 dolarów z 1979 roku i
Ja bym sie zalamal. W 1979 roku to bylo kilka pensji ;-)
 

A610  Dołączył: 15 Sie 2007
8 lat temu warte było 470PLN, dziś - nie wiem
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
A610 napisał/a:
dziś

213 PLN
 

Kuszelas  Dołączył: 12 Lis 2006
Dzerry, trochę przesadziłeś.
Przy wyjeździe na zachód dostawało się promesę dewizową, w 1979 było to 130$ na osobę, wcześniej 110 $. Pół litra "Żyta" kosztowało wtedy w Pewexie 1,10$, więc to było w przeliczeniu około 90 flaszeczek a 0,5 l.
A w przeliczeniu na ówczesne złotówki to dolar chodzł w granicach 100-120 zł. No to były tak max 2 w miarę dobre pensje. Dopiero później te proporcje uległy silnemu zachwianiu na minus.
No ale faktem jest że w moim liceum za 3 $ kupowało się w szkolnej stołówce obiady na miesiąc, hmm niezłe przebicie :mrgreen:
Pozdrówka - Kuszelas
 

dpodlejski  Dołączył: 23 Kwi 2006
Ciekawostka: wiecie, że za siedem centów w latach 30-40 XXw można było kupić tyle, ile za dolara teraz?

Polecam wykres zmian siły nabywczej dolara, uświadamia ciekawe rzeczy. Na jaką następną walutę "międzynarodową" stawiacie? Yuan? ;-)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
dpodlejski, ale siła nabywcza jednego dolara na przestrzeni dziejów chyba aż tak dużo nie znaczy w gruncie rzeczy. W tym kontekście, te stare i nowe dolary łączy tylko nazwa jednostki monetarnej...
 

dpodlejski  Dołączył: 23 Kwi 2006
To cały czas te same dolary, nie było po drodze żadnej denominacji. Jedyna zmiana to 1971 i likwidacja powiązania dolara z rezerwami złota. Teoretycznie każdego dolara "wydanego" od początków istnienia tej waluty możesz użyć jako środka płatniczego w Stanach, ale z oczywistych powodów się to nie opłaca. W drugą stronę to niestety nie działa - praw fizyki nie przeskoczysz... ;-)
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
dpodlejski napisał/a:
Teoretycznie każdego dolara "wydanego" od początków istnienia tej waluty możesz użyć jako środka płatniczego w Stanach

Teoretycznie.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
dpodlejski napisał/a:
Na jaką następną walutę "międzynarodową" stawiacie? Yuan?
Chińczycy są zakochani w dolarach póki co... ;-) Ale już widać małe zawachanie. Następna światowa waluta? Może jednak Euro? Po początkowych problemach coraz lepiej jej się powodzi i nie mówie o wartości w USD ale ogólnie.

 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
dpodlejski, tak, ale ja pytam - co z tego? Zobacz, że wartość nabywcza szła w dół w latach 60-tych, 70-tych, 80-tych, 90-tych, kiedy dolar i tak był niekwestionowanym królem walut. Dzisiejszcze sytuacja wynika z umocnienia innych walut względem dolara (tudzież osłabienia dolara względem innych walut), a nie z absolutnie wyrażonej siły nabywczej. Nikt już nie trzyma kasy przez dziesiątki lat w skarpiecie, więc jakie to ma znaczenie?
 

dpodlejski  Dołączył: 23 Kwi 2006
Dolar trzymał się mocno, póki miał pokrycie w złocie. Zauważ, że jego totalny "upadek" zaczął się właśnie w latach siedemdziesiątych, kiedy przestał je mieć. A to że był "królem walut", to bardziej kwestia polityczna niż ekonomiczna. Tu nie chodzi o trzymanie kasy w skarpecie, ale o to, że przez pierwsze ~200 lat istnienia dolar był walutą w miarę stabilną, a jego wartość trzymała się między 1.1 a 0.5 początkowej siły nabywczej (na wykresie masz trzy dołki - wojna z Anglią 1812-1817, Wojna Secesyjna i Wielki Kryzys). A od lat 70 dolar leci gwałtownie na pysk i końca tego jego spadania nie widać. O czymś to chyba świadczy?
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
dpodlejski napisał/a:
O czymś to chyba świadczy? A od lat 70 dolar leci gwałtownie na pysk i końca tego jego spadania nie widać.

O tym, że USA nigdy nie przeżywały takiej prosperity, jak od lat 70. do końca wieku.
 

dpodlejski  Dołączył: 23 Kwi 2006
Cały świat kupuje za ich coraz mniej warte pieniądze, więc oni na tym zyskują. ;-)
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
dpodlejski, nie o to chodzi. Zarobki rosły, a ceny z nimi. Z tym, że przez długi czas zarobki szybciej.

Jest jeszcze kilka innych przyczyn. Także zauważony przez Ciebie fakt, iż zrezygnowano ze ścisłego powiązania dolara z rezerwami złota.
 

dpodlejski  Dołączył: 23 Kwi 2006
Ok, ale faktem jest, że dolar jest coraz mniej wart, i że w ciągu ostatnich 40 lat stracił na wartości najwięcej w swojej historii.
Przed dolarem walutą "międzynarodową" był funt brytyjski, ale w podobny sposób został zniszczony. Na początku XX wieku zrezygnowano z jego wymienialności na złoto, przez co do II WŚ został wyparty przez dolara. Tak w dużym uproszczeniu. IMHO dolara czeka bardzo niedługo podobny los. Ciekaw jestem tylko co go zastąpi.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach