Vorn  Dołączył: 01 Lis 2015
Dytorsja ??
Hej ekperci/zapytanie.

Czy walące się na fotce/krzywe wysokie budynki- słupy itd. to skutek DYSTORSJI obiektywu?
Im dystorsja mniejsza tym wada ta będzie mniejsza?
Vorn
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Nie, to kwestia perspektywy, nie dystorsji.

Dystorsja by Ci zaginała budynki, robiąc ich ściany łukowate. Jeśli tylko budynki u podstawy są szersze i zwężają się u góry, lub latarnie z boku kadru "lecą" w praco lub lewo, to winna jest tylko perspektywa. Możesz zdjęcie prostować :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dystorsję poprawiamy masowo stosując profile obiektywów, do poprawiania błędów perspektywy jest fajny moduł w LR.
 
Vorn  Dołączył: 01 Lis 2015
Hej plwk

LR to Lightroom? Kto go ma? Kosztowny. Jak trzeba używam ShiftN.

Natomiast wątku że do usuwania dystorsji stosuje się profil obiektywu nie rozumiem. Nie wiem nawet co to jest "profil obiektywu" a tym bardziej jak stosować.

Dziękuje za wyjaśnienia.

Vorn
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Vorn, tak, LR to Lightroom. Jak nie chcesz wydawać, to ściągnij sobie darmowego RawTherapee. Też ma możliwośc korekcji tego i owego ;-)

 
Vorn  Dołączył: 01 Lis 2015
Acha.

Taka opcja jest w RAW Therapee.

Mam Windows 10 32 bit i u mnie RAW Therapee 32 bit nie chce dobrze chodzić.
Skąd go najlepiej pobrać?

Vorn
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Raczej poszukaj kompa z Win7 albo jeszcze lepiej Linuxem, nie będziesz się oglądał na błogosławieństwo M$ :evilsmile:
 
Vorn  Dołączył: 01 Lis 2015
Hej
RAW Therapee 32 bit musiałem odinstalować. Tak źle chodził

Powrót do Win 7 nierealny. Kijem Wisły się nie zawróci. Liczę bardziej na to ze RAW Therapee w następnej wersji przystosuje się do realiów.

Dziekuję za porady.

Vorn
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Alternatywnie na tym samym sprzęcie obok Win10 zainstaluj 64-bit Linux Mint 17.3 Cinammon i RT będzie śmigać....
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Vorn napisał/a:
Powrót do Win 7 nierealny. Kijem Wisły się nie zawróci.

No jeśli W8/10 uważasz za "rozwój" to pogratulować :-/
Zrób sobie dual-boota z Ubuntu czy Mintem, a z czasem zachwyt Windą minie :-?
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Fenol napisał/a:
Vorn, tak, LR to Lightroom. Jak nie chcesz wydawać, to ściągnij sobie darmowego RawTherapee. Też ma możliwośc korekcji tego i owego ;-)

Obrazek


Korzystając z okazji mam pytanie do użytkowników RawTherapee.
Widzę że jest opcja profili obiektywów ale samych profili nie widzę, czy je trzeba sobie samemu stworzyć, poszukać w sieci i wgrać w odpowiedni katalog... czy może gdzieś coś trzeba włączyć, tylko nie wiem gdzie.

Korzystam z DxO i te profile on sobie sam ściąga i dobiera do zdjęcia w RT to działa jakoś inaczej?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach