Obecny  Dołączył: 25 Lut 2008
HDR a szumy - photomatix
Ostatnio bardzo powoli przymierzam sie do zabawy z HDR'ami, posiadam program PHOTOMATIX, nie wiem czy najlepszy czy jest cos innego co sie do tego lepiej nadaje no ale do rzeczy, probowalem kilka razy, od 3 do 5 zdjec poskladac do kupy, efekty rozne, ale pewnie glownie zwiazane z brakiem umiejetnosci obslugi tego programu natomiast co mnie zdziwilo na fotografii/grafice wynikowej poziom szumow jest hmm... ogromny, nawet jesli fotki srednio robione w dzien z iso 200 pojedynczo wygladaja na bezszumne to po poskladaniu mam duzy snieg :( czy to normalne i pozniej trzeba to odszumiac czy cos umknelo mojej uwadze?
ps uzywam K10D z kitem

pozdrawiam
Obecny

PS: ok co do dzialu to prosze o przeniesienie
srednio rozumiem te glupie komentarze, moze ktos kto jest wladny i to zauwazy od razu przeniese bez zbednych tekstow w stylu tego ponizej :)

 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
A co to ma do działu w którym założyłeś wątek?
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Obecny, jeśli chodzi o obróbkę zdjęć to jest do tego dział "Lightroom" i tam Twój wątek przenoszę.

 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
sołtys napisał/a:
działą "Lightroom"


Skoro Lightroom jest "działą".... "Działą" to taka żeńska forma od "działem" ?

a wracając do tematu :

Tak, to normalne. HDR ma to do siebię, że wydobywa wszystkie szumy na wierzch. Polecam photomatix jako plugin do photoshopa - wszystko masz w jednym miejscu, moim zdaniem tak jest łatwiej.

Żeby zminimalizowac szumy staraj się robic zdjęcia do HDR ze statywu (moim zdaniem pomaga) i na ISO 100
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Napisz jak to robisz bo coś to dziwne. Ja używam Photomatixa (osobno) i nie eksponuje szumów specjalnie.
Chyba że forsujesz zanadto zdjęcia - stąd będą szumy. HDRa robi się z kilku zdjęć zrobionych np w bracketingu.
 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
W Tone Mapping w zakładce Micro masz opcje Micro-Smoothing - im większa wartosc, tym mniejsze szumy. Niestety kosztem efektów graficznych.
 
linnenn  Dołączyła: 01 Lip 2008
Co do tego programu, to niestety trzeba się namęczyć. Albo szumy, albo małe szumy ale gówniana jakość zdjęcia :P. Ja sobie wtedy pomagam ile mogę w fotoszopie usuwając szum ;). Dlatego hdry składam na pełnej wielkości obrazów w photomatixie, później usuwam ręcznie co mogę i zmniejszam - i jakoś idzie :) .

A co do photmatixu jako plugina do PS to nie słyszałam, muszę zatem poszukać :).
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
Uzywam czasem Photomatixa i zwiekszenia szumow nie zauwazylem, ale uzywam tylko do zwiekszenia przestrzeni tonalnej zdjec, a nie przerobienia zdjecia na "grafikę", wiec moze dlatego.
 

Obecny  Dołączył: 25 Lut 2008
Widze ze kolega kenzo przyczepil sie do mojego okreslenia "grafika" wiec juz biegne z wyjasnieniem :) dla mnie fotografia to zdjecie wyciagniete bezposrednio z aparatu ewentualnie z minimalna korekta rawa taka sama jaka jestesmy w stanie dokonac na analogowej fotografii za pomoca powiakszalnikow i wszelkiej masci chemii, wszystko inne uwazam raczej juz za grafike, zwlaszcza jesli obraz wynikowy ma w sobie skladowe z trzech innych roznych (ten sam kadr) fotografii, widocznie to takie moje indywidualne podejscie i wcale nie musi sie pan kenzo z tym zgadzac :)
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
Obecny, wcale sie nie przyczepiam, po prostu wszelkie HDRy zazwyczaj "szumia" jak za bardzo wyciagasz zdjecie, a wtedy ono juz zazwyczaj malo przypomina oryginal, to chcialem powiedziec ;-)

Wiec jezeli tylko lekko podciagasz zakres tonalny to nie powinienes miec problemu z szumami, przynajmniej ja nigdy nie mialem

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach