kris81pl  Dołączył: 02 Lut 2008
Problem w edycji RAW (PEF)
Witam!

Mam problem w poprawieniu zdjęcia. Chodzi mi konkretnie o to że przy korekcjach które wykonuje (camera raw w ps) tracę zupełnie niebieski odcień nieba.
Uzyskuje zadaowalające mnie efekty w korekcjach wszystkich elementów fotki poza niebem które pozostaje szare i nijakie.

Wklejam link do PEFa na RS http://rapidshare.com/fil...GP0228.PEF.html

Uprzejmię proszę o rady jakimi suwakami jak mam podziałać i jak.
Niestety mam mierne doświadczenie w cyfrowej edycji zdjęć, uczę się dopiero.

Dziękuje i pozdrawiam!!!
kris81pl@tlen.pl
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Praktycznie operujemy tylko suwakiem Temperatura.
1. Na zdjeciu masz godziny przed zachodem słońca. Wszystko w słońcu jest czerwono żółte - zwróć uwage na kolor plam słońca na ziemi na lewo, oraz dach budynku w tle.

2. Cała scena jest w cieniu.

Pytanie jest takie - co chesz zrobić z tym zdjęciem? Po prawdzie temperatura "jak na ujęciu" jest 5150 K, więc kto wie czy to czasem nie jest OK? Oczywiście kolor ścian budynku jest taki sino-szro-błekitnawy, bo jest w cieniu. Jak chcesz to usunać, musisz podnieść temperaturę, i np. przy 7400 K te ściany uzyskują "ładny" ciepły odcień, ale niebo jest ledwo niebieskie.

Moim zdaniem, zależnie od gustu temperatura 6000 K najbardziej mi pasuje jeśli chodzi o tę scenę. Walor (jasnośc) nieba można nieco obniżyć za poca manipilacji krzywą wna prawym końcu, ale to jest kwestia gustu.

Nawet przy 6000 K niebo jest błękitne (nie jest ciemnoniebieskie, bo takie nie było).
Przy niższej temperaturze oczywiscie też jest niebieskie.

 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
- w PPL-u, na szybko. Nie podoba mi się, ale za to jest niebieskie niebo. Generalnie jakby "po prostu" do jotpega dać, to niebo też było błękitne.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
:shock: matb, coś Ty nawyczyniał :shock:
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
zorzyk, jak to co? Niebieskie niebo :mrgreen:
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Moja wersja:

 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Dzięki chłopaki - właśnie poprawiliście mi humor :mrgreen:
 

kris81pl  Dołączył: 02 Lut 2008
Dziekuje Zorzyk :) wskazałeś mi drogę, pracuje nad kilkoma podobnie zrobionymi zdjątkami właśnie co by je poprawić :)
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Spróbuj Silkypix Developer Studio. Wersja darmowa ma całkiem zgrabny tryb auto (np w tym wypadku trafił podobnie do tego co pisał zorzyk - 6200 K), kilka zdefiniowanych ustawień dla balansu bieli. Na początek jak znalazł.

No i śmiga pod linuxem (przez wine) :mrgreen:
 

H.M.  Dołączył: 25 Kwi 2006
Podepne sie tutaj ze swoim problemem.

Zmieniłek K10d na K20d i mam problem z rawami:
W przeglądarce (Zoner 9, czy w przeglądarce lzn) wszystko jest ok, ale gdy próbuje edytować rawa robią się problemy - PEF ma poodwracane kolory i dziwny pasek po prawej, DNG ma kolory OK. ale pasek po prawej pozostaje... problem mam zarówno na kompie w domu, jak i na laptopie w pracy (oba XP jeden pro, drugi Home).
Zainstalowałem teraz na laptopie PB i PPL i w nim oba formaty wyświetlane są poprawnie, ale Lightzone i Rawtherapee dalej odwracają kolory PEFa, ado DNG dodają ten pasek...

Prosze was, pomóżcie mi z tym coś zrobić...

[ Dodano: 2008-07-16, 10:31 ]


tak to wygląda... firanka powinna być biała oczywiście... pasek z boku, dziwna ramka i kratka... (akuat w domu ta kratka ne wyskakuje) co mi sie dzieje...???
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
A RT która wersja ? 2.4 pod linuksem czyta pefy z k20 bez niespodzianek .
P.S a zdjęcia z Jasiela czym wołane , pytam bo na ostatnich widzę krateczkę ?
 

H.M.  Dołączył: 25 Kwi 2006
RT pod XP.
Z Jasiela Lzn... póżno po nocy to robiłem, zaraz na nie zerkne i poprawie ;)
ale one były K10D robione...
kurde, chyba mnie czeka reinstalka systemu... tylko mlaptop robi tą krate.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Może wystarczy wyczyścić /.config RT ?
 

H.M.  Dołączył: 25 Kwi 2006
nie wytarcz=y... to wszystkie konwerterytak mi robią. tylko photo laboratory działa poprawnie, ale nie jestem w stanie sie nim posługiwać...
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Tak z ciekawości wrzuciłem k20-wego pefa i ten sam problem pod linuksem (poodwracane kolory i dziwny pasek po prawej ) mają showFoto (dcraw 8.77) , gimp (ufraw 0.13) , normalnie otwiera RT 2.4 i rawstudio 1.0 .
 

H.M.  Dołączył: 25 Kwi 2006
RT 2.4 już ok, 2.3 jeszcze robi jaja.

kurde i znowu sie trzeba będzie uczyć nowego konwertera...

(No chyba, że jest jakaś recepta na Lightzone?)

[ Dodano: 2008-07-17, 14:55 ]
Czy ja słabo szukam???
Przekopałem się przez sterte konwerterów dostępnych w sieci i znalazłem 1 (jeden)
który w miare prawidłowo otwiera PEF'a z K20D (Rawtherapee). Inne jak Silkypix, LR, Lzn, C1 otwierają tylko Kadwudziestowe DNGi... Czyli co? jestem skazany na RT, albo PPL'a?

Bo zakup jeszcze kilku kart i pstrykanie w DNGach mnie jakoś nie cieszy....
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Pod linuksem showFoto0.8.0 (dcraw 8.83) już się nauczył pefa z k20 , szkoda tylko że użytkownicy windowsa nie mogą skorzystać z najnowszej wersji showFoto , dzięki takiemu cudakowi http://www.ulteo.com/home/pl/news/2008/05/19 bo tam stareńka wersja 0.3.2
która nie otwiera chyba żadnych rawów :-/
 

H.M.  Dołączył: 25 Kwi 2006
Na forum Lightzone jest info z weekendu, że jest już wsparcie dla K20D, ale do pobrania jeszcze nowej wersji nie ma.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Wojtek a próbowaleś DCRaw GUI http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=12462 ?
Może PJotr napisze nakladkę na nową wersję DCRAWa .
 
psmlody  Dołączył: 22 Maj 2008
Witam
Niestety również mam identyczny problem jak H.M. z czarnym paskiem po prawej stronie.
Wyjście jakie znalazłem to showFoto 0.8.0 z Dcraw 8.83 i KDcraw 0.1.4.
Tylko showFoto DNG i PEF'y wyświetla mi prawidłowo.
Nie wiem jak w windzie bo sporadycznie jej używam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach